שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: חיסון לווירוס ה"רוטה" - ללא תשלום

  החיסון נגד וירוס ה"רוטה", שמחירו עומד כעת על 960 שקלים ללא ביטוח משלים - ו-450 שקלים לבעלי ביטוחים משלימים, ייכנס לתוכנית החיסונים של טיפת חלב. הרוטה נחשב לגורם הראשון באישפוזים של ילדים בעקבות שילשולים

  חיסון חשוב יינתן מעתה ללא תשלום: משרד הבריאות מוסיף לתוכנית החיסונים לתינוקות בישראל את החיסון נגד וירוס השילשולים בתינוקות "רוטה". החיסון ניתן עד כה לילדים במימון פרטי ובעלות של יותר מ-900 שקל לשלוש מנות חיסון לילד (ללא ביטוח משלים). לפי משרד הבריאות, כבר בחודשים הקרובים ועוד לפני תחילת 2011, הוא יינתן ללא תשלום במסגרת טיפת חלב. 

   

  מספר 1 באשפוזי ילדים

  מדובר בחיסון הניתן בטיפות דרך הפה בשלוש מנות במרווחים של ארבעה עד עשרה שבועות, החל מגיל שישה שבועות. הוא נמכר בישראל תחת השמות

  רוטה-טק (של חברת MSD) ורוטהריקס (של חברת GSK) במחיר של כ-960 שקל ללא ביטוח משלים, ובמחיר של כ-450 שקל לבעלי ביטוחים משלימים. 

   

  הוועדה המייעצת למשרד הבריאות בנושא חיסונים המליצה כי החיסון נגד נגיף הרוטה יינתן ללא תשלום כבר בתחילת 2010, אולם רק בתקציב לשנת 2011 נמצא המימון לחיסון ובימים אלו יוציא משרד הבריאות מכרזים לחברות המייצרות את החיסונים נגד הרוטה.  

   

  וירוס הרוטה נחשב לגורם הראשון באישפוזים של ילדים בעקבות שילשולים. הנגיף נפוץ בעיקר בסתיו ובחורף. נגיף הרוטה גורם לשלשולים ממושכים (גסטרואנטריטיס) והתייבשות, עד לצורך באשפוז דחוף. חלק מהתינוקות סובל מאבדן נוזלים רב המצריך לעתים אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ. מחקר שערך פרופ' רון דגן, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בילדים ב"סורוקה" מצא כי הנגיף אחראי ליותר מ-13 אלף ימי אשפוז של ילדים מתחת לגיל 5 בישראל.  

   

  מחקר אחר שנעשה בשלושה בתי חולים בצפון הארץ בשנים 2007-2008 מצא כי הנגיף היה אחראי ל-45% מהאשפוזים עקב שילשולים בילדים עד גיל 5 ובעונת החורף לכשני שליש מהאישפוזים.  

   

  "זו מחלה מטרידה, לא נעימה, שמצריכה אשפוז", מסביר פרופ' דגן, "בישראל בדרך כלל לא מתים משלשול משום שיש גישה נוחה לשירותי הבראות, אבל אנחנו רואים בפירוש שהנגיף אחראי לאישפוזים רבים".  

   

  "מיישרים קו עם מדינות"

  פרופ' דגן חבר גם בוועדה המייעצת למשרד הבריאות בנושא חיסונים. הוועדה המליצה כבר לפני כשלוש שנים לכלול את החיסון בתוכנית החיסונים בשנת 2010. כעת מקווים חברי הוועדה שהחיסון אכן יינתן בחודשים הקרובים, כדי לעמוד ביעד. החיסון הבא שיוכנס כאשר יימצא תקציב יהיה, לפי המלצת הוועדה, החיסון

  נגד סרטן צוואר הרחם (HPV).  

   

  "ישראל מיישרת קו עם הרבה מאד ארצות וגם מקדימה הרבה ארצות", אומר פרופ' דגן, "החיסונים נגד אבעבועות רוח בשתי מנות, נגד חפנמוקוק והחיסון נגד הרוטה, האוסף של כל הדברים האלו מציב אותנו בין 20 ל-30 המדינות המתקדמות".  

   

  בחודש מרץ, בעקבות הנחיה של מנהל המזון והתרופות האמריקני, הורה משרד הבריאות להפסיק את מתן חיסוני "רוטריקס" לתינוקות, בעקבות ממצאים שאיתרו שרידי נגיפים במנות החיסון בארצות הברית. לאחר תקופה קצרה, חזרו חיסוני ה"רוטריקס" למדפים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבא בתור - חיסון נגד סרטן צוואר הרחם
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים