שתף קטע נבחר

"חברת החשמל אשמה במחסור בחשמל"

בחברת החשמל הזהירו שהחום יגרום להפסקות חשמל, אבל ברשות לחשמל טוענים: המחסור נובע מעיכוב של חברת החשמל בביצוע תוכנית החירום שהיא עצמה הכינה להקמת טורבינות חדשות. חברת החשמל: "חבל שהרשות מסיטה את הדיון מהנושא העיקרי: בעיית הרזרבה"

"אם חברת החשמל הייתה עומדת ביעדיה ובהתחייבויותיה, לא היינו נמצאים היום במצב של מחסור בחשמל"; כך נמסר  היום (ב') מהרשות לשירותים ציבוריים - חשמל, האחראית על הפיקוח על חברת החשמל, בתגובה להודעות חברת החשמל על חשש ממחסור בחשמל עקב גל החום הפוקד את המדינה.

 

 

גל החום גורם לזינוק בהיקף השימוש במזגנים. הביקוש לחשמל הגיע היום ל- 11,050 מגה-וואט, ואתמול - לשיא היסטורי: 11,150 מגה-וואט. חברת החשמל הזהירה מהפסקות חשמל, שלא התרחשו, מפני שהיקף ייצור החשמל היה גבוה מהמצופה. אבל, מומחים לאנרגיה מזהירים שרזרבות החשמל בארץ נמוכות מדי. כדי למנוע אסון, הכינה החברה תוכנית חירום להקמת טורבינות חדשות. אלא שברשות טוענים שהחברה אינה עומדת ביעדי התוכניות של עצמה ושהקמת הטורבינות מתעכבת.

 

הטורבינות היו אמורות לקום עד יולי

ברשות טוענים כי החברה התחייבה להקים עד לקיץ 2010 טורבינת קיטור בתחנת הכוח צפית, שהייתה אמורה לייצר 125 מגה-וואט חשמל מגז טבעי או פחם, וטרם הקימה אותה.

 

בנוסף, טוענים ברשות, כי החברה הקימה טורבינת גז חדשה לייצור 257 מגה-וואט חשמל מגז טבעי ברמת חובב וטורבינה לייצור 263 מגה-וואט חשמל מגז טבעי בתחנת הכוח חגית בחיפה, והתחייבה להפעיל את שתיהן עד יולי - אך עדיין לא הפעילה אותן.

 

בסך הכל, טוענים ברשות, חסרים היום 645 מגה-וואט שחברת החשמל התחייבה לספק במסגרת תוכניות השגרה ותוכנית החירום. "החשמל החסר היה יכול לפתור אותנו מכל מצוקה", נמסר מהרשות, "חברת החשמל חייבת להבין שאם לא תהיה התייעלות, גם לא תהיה התקדמות מבחינת האפשרות שלהם להתפתח".   

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חבל שרשות החשמל, בימים חמים אלה, כשהביקושים מרקיעים שחקים, אינה מגלה אחריות ומסיטה את הדיון מהנושא העיקרי: בעיית הרזרבה הזעומה המאיימת על משק החשמל בישראל והחשש למחסור בחשמל בתוך שלוש שנים.

 

"אנו קוראים לגורמים המעורבים לקיים דיון בהול בנושא ולאפשר יישום תוכנית אסטרטגית לפתרון בעיית משק החשמל. אנו חוזרים ומתריעים: כיום אנו מתמודדים עם אתגרי השעה ומספקים את ביקושי החשמל באופן שוטף, בניהול אחראי ותפעול מקצועי, אולם אנו תלויים על בלימה - בכל רגע נתון אחת התקלות עלולה לגרום לחסר בחשמל ולפגוע ביכולת הייצור שלנו".

 

הטורבינות לא קמו, הרשות הטילה "קנס" על החברה

תוכנית החירום גרמה למחלוקת ארוכה בין חברת החשמל לרשות לחשמל. הרשות, שמלכתכילה לא התלהבה מהתוכנית, דרשה לממן אותה מהתייעלות של החברה, ואילו בחברה דרשו לממן אותה מהעלאת תעריפים. לבסוף נקבעה פשרה, לפיה הרשות העלתה את התעריפים ב-4% באופן זמני, בהיקף של 2 מיליארד שקל, בתמורה להתחייבות החברה להתייעל. תוכנית ההתייעלות לא יצאה לפועל, בגלל התנגדות העובדים והתעקשות הממשלה על הפרטת החברה.

 

לאחר שהתברר שבנוסף לכל, מתעכבת גם הקמת הטורבינות, החליטו ברשות להטיל מעין "קנס" על חברת החשמל, באמצעות הורדה זמנית של התעריפים. הקנס, שהטלתו פורסמה לראשונה ב-ynet, מתבטא בהקלה זמנית של כמה שקלים בחודש בחשבון החשמל של כל משק בית ובצמצום של מאות מיליוני שקלים בגביית חשבונות החשמל. ה"קנס" שמוטל בשל עיכוב בהקמת טורבינה מבוטל כשהעיכוב מסתיים והטורבינה נכנסות לפעולה.

 

גם היום לא היו הפסקות חשמל

בחברת החשמל הצליחו גם היום להתגבר על המחסור בחשמל, כאשר החברה סיפקה כ-10,500 מגה-וואט חשמל ויצרני חשמל פרטיים סיפקו באמצעות גנרטורים את היתר. מהחברה נמסר: "אנו מודים לציבור על שיתוף הפעולה ומדגישים כי היענותו לקריאה לצמצם שימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה, סייעו לנו לספק את כל הביקושים למרות הרזרבה הנמוכה".

 

"החברה מבקשת מציבור לקוחותיה להמשיך גם מחר להסיט את השימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה (פרט למזגנים) גם מחר, לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב המאוחרות, ובמיוחד להשתדל לא לעשות שימוש במכשירים אלה בין השעות 12.00 ל- 17.00. מדובר בין היתר במכשירים הבאים: מדיח-כלים, במכונת כביסה, בתנור אפיה, בכיריים חשמליים, בדוד חשמלי, בשואב אבק וכדומה. את המזגן, מומלץ לכוון כך שהטמפרטורה בחדר תהיה כ-25 מעלות".


פורסם לראשונה 02/08/2010 19:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עיכובים בהקמת תחנות הכוח" (צילום אילוסטרציה)
צילום: יוסי וייס
יו"ר הרשות לחשמל, אמנון שפירה
צילום: אביגיל עוזי
יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי
צילום: אביגיל עוזי
ומה עם התחנות הסולריות?!
צילום: בעז דובב
מומלצים