שתף קטע נבחר

תמלוגי הגז: "הקרן החדשה פועלת לחיסול ישראל"

"הפורום למען ארץ ישראל" פתח בקמפיין נגד הקרן, הנאבקת להעלאת התמלוגים שישלמו חברות הגז, ונגד ועדת ששינסקי לבדיקת התמלוגים: "הם פועלים במכוון כדי לפגוע בעצמאות הכלכלית של המדינה". הקרן: "אנחנו הפטריוטים האמיתיים"

חושבים שיזמים צריכים לשלם יותר תמלוגים עבור השימוש במשאבים? תבדקו את עצמכם, ייתכן שאתם פועלים לחיסול המדינה; כך עולה מקמפיין שמנהל ארגון הסטודנטים "הפורום למען ארץ ישראל", שתלה היום (ב') שלטי חוצות ופרסם מודעות בעיתונים נגד ועדת ששנסקי. הוועדה, אותה מינה שר האוצר יובל שטייניץ, נועדה לבדוק מחדש את גובה  התמלוגים שמשלמות חברות הגז הטבעי ונגד הקרן החדשה לישראל, הנאבקת להעלאת התמלוגים.

 

הקרן החדשה העבירה לוועדת ששנסקי מכתב שניסחו ארגונים חברתיים, שחלקם ממומנים על ידה, בעניין התמלוגים. המכתב לא קרא ישירות להעלאת התמלוגים אך קרא לוועדה לפעול "למען לאינטרס הציבורי". זה הספיק לפעילי הפורום לפתוח ב"מלחמת עולם" נגד הוועדה ונגד העלאת התמלוגים. הסיבה: הקרן מממנת, בין השאר, ארגונים פוליטיים מהשמאל הקיצוני, ובפורום הסיקו מכך שהקמפיין נועד לקדם את הגז המצרי על חשבון הגז שהתגלה בישראל.

 


 

חברי הפורום הפגינו אתמול (ראו תמונה לעיל) מול ביתו של יו"ר הוועדה, איתן שישנסקי, בירושלים, מצויידים במסיכות גז, דגלי מצרים ושלטים בנוסח: "פגעתם בצה"ל ועכשיו אתם נלחמים למען הגז הערבי", ו"ועדת ששנסקי זה מסריח".

 

בימים האחרונים נחשף בתקשורת, כי רות ששנסקי, אשתו של יו"ר הוועדה, חברה בוועדה המייעצת של הקרן החדשה. המפגינים נגד הקרן קפצו על ניגוד האינטרסים הזה כמוצאי שלל רב, קראו לששנסקי להתפטר - והפכו את מאבקם לקמפיין משותף נגד הקרן והוועדה גם יחד.

 

"הטייקונים יעזבו ונישאר תלויים במצרים"

"הקמפיין בעניין התמלוגים הוא חלק ממאבקה של הקרן הפוסט ציונית לפגוע במדינת ישראל", אמר ל-ynet יו"ר הפורום, רנן שוורצמן, "מדובר בקרן שסיפקה לשופט גולדסטון 92% מהעדויות שהפלילו, כביכול את חיילי צה"ל במבצע 'עופרת יצוקה', שממומנת על ידי גורמים שעצם קיום המדינה אינו נוח להם. כל מה שהם עושים מיועד לחסל את המדינה כמדינה יהודית".

 

מה זה קשור למאבק להעלאת התמלוגים שהטייקונים צריכים לשלם למדינה על משאב טבע?

 

"מחקר של מחלקת המחקר של הכנסת קבע שאם יעלו את תמלוגי הגז, תהיה לנובל אנרג'י ואפילו ליצחק תשובה, חוסר כדאיות להשקיע במדינה. הדבר האחרון שמטריד אותי זה הטייקונים והרווחים שלהם. אבל אם לא יהיה להם כדאי להשקיע, אז במקרה הטוב הם יגלגלו את ההתייקרות על צרכני החשמל, ובמקרה הרע הם יעזבו ואנחנו נהיה תלויים בגז המצרי".

 

התמלוגים שהם אמורים לשלם הם מהנמוכים בעולם המערבי. אם זה יעלה קצת, הם יברחו? ואם הם יברחו, אף אחד לא יסכים להיכנס למכרה הזהב הזה במקומם?

 

"יש מדינות שבהן המדינה עצמה משקיעה, ולא הטייקונים, ואז זה לא חכמה להשוות. אבל ההיבט הכלכלי פחות מעניין אותי. מה שמעניין אותי זה שהקרן מנסה לפגוע בעצמאות הכלכלית של ישראל, ומנסה שנמשיך להיות תלויים במדינה ערבית. הם לא תמימים, זאת המטרה שלהם".

 

הקרן החדשה מממנת המון דברים, מפעילות פוליטית שמאלנית-קיצונית ועד סיוע לעולים חדשים, פעילות לקידום דיור ציבורי ולמען ניקוי מפרץ חיפה. הכל נועד לפגוע בקיום המדינה?

 

"כן. לא בדקתי כל פרט, אבל בגדול, כל דבר שהם עושים נועד לקידום האג'נדה שלהם". 

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, שהוא איש ליכוד, אמר שהמדינה נהגה בשלומיאליות כשלא העלתה את התמלוגים בעבר, כיוון ש"ארץ ישראל שייכת לעם ישראל'". גם הוא נגד המדינה?

 

"הוא לא, אבל הקרן החדשה כן".

 

האם יצחק תשובה, או חברת נובל אנרג'י, מממנת את הקמפיין שלכם או את העמותה?

 

"לא קיבלנו מהם תרומות באופן ישיר, ולא ידוע לי על תרומות כאלה באופן עקיף".

 

בקרן החדשה מגיבים בזעם לטענות הללו. מהקרן נמסר בתגובה: "הקרן החדשה לישראל קוראת ליצחק תשובה להודיע כי הוא מתנער מהקמפיין המסית וכי הוא אינו עומד מאחוריו או מממן אותו. הקמפיין הזה, שלידו תוכנית הפעולה של יואב גלנט נראית כמעט אלגנטית, מנסה להפוך את כל מי שסבור שדי בכך שתשובה יהפוך למולטי-מיליארדר בעקבות גילוי הגז, ולא למולטי-מולטי מיליארדר, לאויב ישראל. הקמפיין הלא-אחראי גם מסכן את היחסים השבריריים עם מצרים".

 

"זאת דוגמה קלאסית לאופן שבו מסיתים לאומנים מתלהמים מסייעים לבעלי הון נגד הציבור. אלה האשמות מכוערות", אומרת ל-ynet מנכ"ל הקרן, רחל ליאל, "אנחנו הפטריוטים האמיתיים ואנחנו אלה שדואגים למדינה בעניין הזה. אין לנו שום עניין לעזור למצרים ואין לנו שום דבר נגד תשובה. כל מה שאנחנו רוצים זה שתשובה ירווויח אבל ישלם למדינה קצת יותר כדי שיותר הכנסות ילכו לחינוך, לבריאות ולרווחה".

 

האם אין ניגוד אינטרסים בעובדה שרות ששינסקי, חברת הוועדה המייעצת של הקרן, נשואה ליו"ר הוועדה?

 

"רות לא עובדת בקרן, ולא נמצאת אתנו בקשר שוטף אלא רק אחת מ-150 אנשים חיצוניים שבאים לישיבות של הוועדה כדי לפקח עלינו ולייעץ לנו. שוחחתי אתה היום והיא המומה, כמוני, מהפרסומים המכוערים. אנחנו לא יכולים לוודא שאף אחד מ-150 חברי הוועדה לא יהיה לעולם קשור באף אחד מאלפי המאבקים החברתיים שאנחנו מממנים ומקדמים".  

 

השותפים בקידוח: לא הקמפיין שלנו, אבל

חברת דלק וחברת נובל אנרג'י בעלות השליטה במאגרי "תמר" ו"דלית" מסרו בתגובה: "הקמפיין כפי שהוא מעיד על עצמו, נערך על ידי הפורום למען ארץ ישראל, ולא על ידי שותפויות הגז. יחד עם זאת, לדעתנו, חלק מהסוגיות שמועלות על ידי הפורום במסגרת הקמפיין, במיוחד בשאלת ניגוד העניינים בועדת ששינסקי וסוגיית העלאת התמלוגים באופן רטרואקטיבי , הן סוגיות כבדות משקל המחייבות התייחסות ובדיקה של הגורמים הנוגעים בדבר".


פורסם לראשונה 09/08/2010 18:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הפורום למען ארץ ישראל: הפגנות ושלטי חוצות
צילום: נופר ריבל
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90
רחל ליאל: "אין לנו שום דבר נגד תשובה"
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90
מומלצים