שתף קטע נבחר

למכירה בעוטף עזה: קראווילות ב-750 אלף שקל

קיבוץ כרמיה בנה מבנים זמניים והשכיר אותם למפוני ההתנתקות, שחלקם עזבו וחלקם עומדים לעזוב למגורי קבע. כעת הוא מוכר את המבנים, והמחירים מרקיעים שחקים. מזכיר הקיבוץ: "הביטוי 'קראווילות' מבלבל. אלה מבנים משובחים"

סיפור סבוך שנגמר במחיר טוב: משפחות מפוני גוש קטיף, שהשתכנו במגורים זמניים בקיבוץ כרמיה, מתחילות לעזוב את האתר, והקיבוץ שבנה את ה"קראווילות" עבורם מוכר אותם למשפחות כהרחבה של הקיבוץ. ה"קראווילות", שהמפונים התלוננו על כך שעליהן לגור בהן בחינם, נמכרות בכ-700 אלף שקלים כל אחת, והמחירים ממשיכים לעלות. 

 

קיבוץ כרמיה שבעוטף עזה בנה ב-2005, על חשבונו, שכונה של "קראווילות" והשכיר אותן ל-56 משפחות של מפונים. כל "קראווילה" משתרעת, יחד עם החצר, על שטח של כחצי דונם,

 

החוזה היה מיועד להסתיים ב-2007 והוארך עד לשבוע שעבר. במהלך התקופה התעורר ויכוח בין המפונים למינהלת ההתנתקות על השאלה, מי צריך לשלם את שכר הדירה: התושבים - על חשבון הפיצויים שקיבלו כדי לקנות לעצמם בית קבע, או המינהלת - בנוסף לכסף שכבר שולם למפונים.

 

המינהלת הסכימה לשלם את שכר הדירה למפונים עם בעיות אישיות, לפי הקריטריונים הקבועים בחוק, אך מפונים נוספים עתרו לבית המשפט וניהלו מאבק תקשורתי נגד המינהלת. בית המשפט פסק כי חלק מהמשפחות יצטרכו לשלם בעצמן. בקיבוץ טוענים כי חלק מהמפונים המשיכו להתגורר שם בחינם, מאחר וגם הם וגם המינהלת סירבו לשלם את שכר הדירה. בקיבוץ איימו לסלק את המשפחות הללו, אך לטענת הקיבוץ, רק משפחה אחת סולקה בפועל.

 

עד כה עזבו 21 ממשפחות המפונים את הקיבוץ ועברו למגורי קבע. ב-2006 עזבו 30 משפחות והשתכנו בכפר הנופש לחיילים באשקלון, בשל ירי טילי הקסאם, אבל חזרו מאז. ובאופן רשמי, גם 35 המשפחות הנותרות אמורות לעזוב בקרוב - והקיבוץ עומד לקבל, סוף סוף, תמורה על השקעתו: המבנים שהתפנו ואלה שעומדים להתפנות נמכרים כלחמניות טריות. יחידות הדיור עדיין לא נמכרו, אך לא מעט מהן כבר שווקו למשפחות.

 

"קראווילה זה מונח מבלבל"

"אנחנו מוצפים בפניות של משפחות עם ילדים מכל רחבי הארץ, שרוצות לגור בבית צמוד קרקע, עם שקט, אוויר צלול ואיכות חיים", אומר ל-ynet רכז משק כרמיה, גיל תימור, "מדובר ביחידות בנות חמישה חדרים וחצר. לאור הביקושים, אנחנו מעלים את המחיר ל-750 אלף".

 

זה לא נראה לך מחיר מטורף לקראווילה בנגב? 

"המונח 'קראווילה' הוא מונח מבלבל, הטעיה של הציבור. מדובר במבנים משובחים מגבס ועץ, דומים לאלה שהזמרים והשחקנים הכי מפורסמים גרים בהם בקליפורניה. עלות הבנייה של בית מהסוג הזה היא יקרה יותר מהבנייה של בית רגיל, בגלל שזה כל כך איכותי".

 

כמה זמן ארכה הבנייה? 

"שלושה-ארבעה חודשים. זה זמן קצר, וחבל שלא בונים בארץ יותר בתים בשיטה הזאת".

 

אז מי יצא פראייר: המפונים שלא רצו לגור בבתים הללו, או מי שנתן להם לגור בהם בחינם? 

"אף אחד לא פראייר. קיבוץ כרמיה נרתם לסייע למפונים, ואני שמח שסייענו להם בכך. כעת, זאת זכותנו להרוויח על הכסף שהשקענו, ואני שמח שהציבור מגלה עניין"  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
הקיבוץ בנה קראוונים
צילום: צפריר אביוב
הקיבוץ מוכר וילות
צילום: גדי קבלו
מומלצים