שתף קטע נבחר

מתח גבוה: הפסקות חשמל בתל אביב, אלעד וי-ם

המזגנים דולקים, שיאי השימוש בחשמל נשברים, והמערכות קורסות: מכשירי החשמל בשכונות בירושלים, בת"א ובאלעד כבו

עומס החום הכבד נמשך - ואתו העומס על רשת החשמל. מערכת ynet מוצפת מהבוקר (ה') בתלונות לקוחות של החברה, המתלוננים על הפסקות חשמל. זאת, לאחר שהשימוש בחשמל במשק שבר היום את השיא של כל הזמנים והגיע לכ-11,500 מגה-ואט.

 

בין השאר, קרסה רשת החשמל במספר שכונות בירושלים, תחנה המרכזית החדשה בתל-אביב ובמספר רחובות ביפו ובמרכז תל-אביב וכן בעיר אלעד. חלק מהתקלות תוקנו אחרי זמן קצר, וחברת החשמל מבצעת מאמץ מרוכז לתקן את השאר.

 

מוקד שירות הלקוחות של החברה סובל מעומס יתר, עקב ריבוי התלונות, וחלק מהפונים - מפתח תקווה, למשל - אינם מצליחים להגיע אליו.

 

גם אתמול התרחשו הפסקות חשמל ברמת-גן. יצויין כי בחברת החשמל - שנחשבת בעולם לאחת מספקיות החשמל המקצועיות והיעילות ביותר - נהנית משיעור הפסקות החשמל הנמוך בעולם. מספר הפסקות החשמל ביומיים האחרונים גבוה לאין ערוך מהממוצע השנתי.

 

בחברת החשמל מסבירים כי התקלה בתחנה המרכזית בתל-אביב נובעת מנזילת מים שגרמה לקצר במערכת החשמל. בחברה אומרים כי כל התקלות הן במערכת הולכת החשמל ואף אחת מהן אינה קשורה לקריסה של מערכת הייצור בשל החום. כך או כך, חברת החשמל מזהירה כבר כמה ימים כי " עקב גל החום המתמשך, ובשל רמת הרזרבה הנמוכה, עלולה כל תקלה באחת מיחידות הייצור, לגרום למחסור בחשמל, מה שיחייב הפסקות יזומות".

 

19 ימים של שיכרון חשמל

אתמול נשבר שיא של כל הזמנים בשימוש בחשמל: בשעה 15:00 נרשם ביקוש של 11,200 מגה-ואט חשמל, עקב החום הכבד שגרם לגידול בשימוש במזגנים. השיא הקודם, 11,130, נרשם בתחילת החודש. בחברה מעריכים שהיקפי השימוש העצומים ימשכו גם היום וביום שישי.

 

מומחים במשק האנרגיה מעריכים שיכולת הייצור של חברת החשמל עמדה אתמול על כ-11,500 מגה-ואט, שמתוכם סופקו אתמול כ-10,600 מגה-ואט בפועל, בנוסף לכ-600 מגה-ואט שסופקו בידי גנרטורים פרטיים (מפעלים, שכונות חרדיות ויישובים בגולן). יכולת הייצור הספיקה, איפוא, כדי לספק את הביקוש לחשמל במשק, ואכן, המערכת לא קרסה.

 

ואולם, היקף הביקוש "גירד" את יכולת הייצור. זאת, כיוון שבתחנות כוח - בעיקר כאלה המבוססות על גז טבעי - עלולות תמיד להתרחש תקלות, וכל תקלה קטנה יכולה להקטין את יכולת הייצור במאות מגה-ואט למשך שעות. שימוש בחשמל במצבים כאלה מגדיל את היקף ייצור החשמל מסולר במקום גז טבעי, וזה גורם מגביר את זיהום האוויר.

 

בחברה מציינים כי אחת הסיבות לעובדה שלא היו הפסקות חשמל היא חסכנות של הציבור בשימוש במכשירי חשמל - פרט למזגנים, ומבקשים מהציבור להמשיך גם בהמשך היום וגם מחר לדחות את השימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה לאחר השעה 17:00: מכונות כביסה, מדיחי-כלים, תנורי אפיה, כיריים חשמליים, דודי חימום חשמליים, שואבי אבק ומגהצים. עוד ממליצים בחברה לכוון את המזגן כך שהטמפרטורה בחדר תהיה כ-25 מעלות.

 

שיכרון מזגנים

משק החשמל נמצא כבר 19 יום ברציפות בשיאי ביקוש. מומחים לאנרגיה אומרים שהציבור נמצא בימים אלה במצב שמכונה "שיכרון מזגנים": המזגנים בבתים ובמשרדים פועלים כל הזמן, מכוח האנרציה, גם בימים ובשעות שבהם החום יורד. עד כה, נרשמה קורלציה מלאה בין שיאי החום ושיאי השימוש בחשמל, ורק היום ומחר - שצפויים להיות הימים החמים ביותר - נדע אם יש רף מסויים שבו כל המזגנים פועלים ומעליו השימוש בחשמל כבר אינו שובר שיאים.

 

רזרבות החשמל שעמדו לרשות חברת החשמל הגיעו במרבית אוגוסט לכ-10% ובחלק מהימים לפחות מ- 5% מהביקוש. מדובר ברזרבת החשמל הנמוכה והמסוכנת בעולם המערבי, בשל עיכובים בהקמתן של תחנות כוח חדשות.

 

מחברת החשמל נמסר: "החברה נלחמת על כל מגה-ואט ועובדי החברה נמצאים בכוננות על, כדי שכל המערכות וכל יחידות הייצור שלה יהיו זמינות לפעילות מלאה. היענות הציבור לקריאת החברה לדחות שימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה והניהול והתפעול האחראיים של המערכת בידי החברה סייעו לנו לספק את כל הביקושים, למרות הרזרבה הנמוכה ממנה סובל המשק. למרות היענות הציבור ותפקודה המלא של המערכת קיים חשש כי כל תקלה שתתרחש ביחידת ייצור, תציב את המערכת בפני מחסור בחשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום אילוסטרציה
צילום: גבי מנשה
מומלצים