שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אמיר כהן
  הערכה בצה"ל: אייזנקוט ימונה לסגנו של גלנט
  "הפנים שלי קדימה", אמר גלנט לחבריו עוד לפני מינויו לרמטכ"ל - וכעת נראה שהוא פועל לאחד את השורות. גורמים צבאיים אמרו ל-ynet ששיחות כבר החלו במטרה לצאת לדרך חדשה: "הם יכולים להוביל ראש חץ דומיננטי ביותר לצבא". דווקא אלוף יאיר גולן עשוי להיות ראש אמ"ן הבא

  האיש שאמור להכין את צה"ל למלחמה מחפש את השלום. מעט לאחר לאחר הכרזת שר הביטחון על מינויו של אלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל הבא, נשמעו אמש (יום א') בצמרת קולות ראשונים של ניסיון להוריד את מפלס המתיחות בין האלופים במטה הכללי. הסכסוך המשמעותי שנראה כי גוברים הסיכויים לפתרונו הוא בין גלנט לאלוף גדי אייזנקוט. אם יישאר בסופו של דבר בצה"ל, אייזנקוט צפוי להיות מספר 2, סגן הרמטכ"ל.

   

  הרמטכ"ל הבא - דיווחים אחרונים ב-ynet

   

  לאחר שבועיים שבמהלכם סערה צמרת צה"ל על רקע פרשת מסמך גלנט, ניכרים ניצנים ראשונים של חזרה לשגרה. הפרשה עצמה ממש לא הסתיימה, אבל מסרים ראשונים מהרמטכ"ל המיועד גלנט כנראה מורידים את מפלס המתח. אמש אפילו שוחח גלנט עם אייזנקוט ועם יתר המועמדים.

   "כולם עדיין בצלה של הפרשה המביכה הזאת, ועוד לא נאמרה המילה האחרונה, אבל היו כמה שיחות שנועדו להוביל לתחילתה של דרך חדשה", אמר ל-ynet גורם צבאי שסירב להרחיב.

   

  לאחר הודעת המשטרה בסוף השבוע שעבר, לפיה בכירי המטכ"ל לא מעורבים בזיוף המסמך - ועוד לפני ההכרזה על מינויו - גלנט אמר לחבריו שאינו מתכוון לעסוק במלחמות פנימיות. "הפנים שלי קדימה", הסביר. נראה שכמה שעות לאחר המינוי, הוא החל לפעל בכיוון.

   

  הבשורה המרכזית שיוצאת מהשיחות ביום מינוי הרמטכ"ל קשורות לאלוף אייזנקוט, אחד המועמדים במירוץ, שהפך במהלך הפרשה ליריב מר של גלנט. גורמים צבאיים אמרו ל-ynet כי טרם התקבלה כל החלטה בעניין, אבל הסבירות שאייזנקוט ישמש כסגנו של גלנט גוברת. "בסופו של דבר מדובר באינטרס משותף לכולם. אייזנקוט הוא קצין עם ניסיון רב ויכול יחד עם גלנט להיות ראש חץ דומיננטי ביותר לצבא".

   

  מקורבי אשכנזי: הוא יסיים מה שהתחיל

  עוד אמרו הגורמים כי מעבר לפן המבצעי, יש במינוי כזה גם יציאה חשובה לדרך חדשה. אסור לשכוח ששר הביטחון, אהוד ברק,

   ישמח לראות את אייזנקוט בתפקיד, שכן הוא קצין מוערך שהיה בעבר מזכירו הצבאי.

   

  באשר ליתר האלופים, עדיין לא ברורה דרכם, למעט סגן הרמטכ"ל הנוכחי, אלוף בני גנץ, שסיכוייו להישאר בצבא קלושים. באיוש התפקיד הבכיר ביותר שאמור להתפנות בקרוב - ראש אגף המודיעין, במקומו של אלוף עמוס ידלין - עשויה להירשם הפתעה. עד כה סומן כמועמד המוביל תת-אלוף אביב כוכבי, אך אמש נשמעו הערכות שדווקא אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, יזכה במינוי.

   

  הרמטכ"ל המיועד גלנט, שזכה במהלך היום לשיחות טלפון רבות מקצינים שבירכו אותו על המינוי, שמר גם היום על קור הרוח על אף ההתרגשות הרבה.

   בערב הגיעו לביתו במושב עמיקם בני משפחה וחברים קרובים כדי לברכו.

   

  לגבי הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי, אחרי שבירך בג'נטלמניות וקרא לאלופים להישאר, נראה שהוא נחוש להעביר לגלנט חפיפה מסודרת ומקיפה. אשכנזי פגוע במידה מסוימת מכל התהליך והתנהלותו בפרשת המסמך טרם הובררה, דבר שאינו מוסיף לתדמיתו. למרות תחושות לא פשוטות, הוא שואף לסיים את הקדנציה במועד המתוכנן, פברואר 2011. בסביבתו אומרים כי האחריות שמונחת על כתפיו קודמת לכל: "יש עוד כחצי שנה עד סוף המנדט שקיבל וקשה להעריך מה בדיוק יקרה, אבל כנראה שהוא יסיים מה שהתחיל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברכות מקיר לקיר. גלנט
  צילום: חיים הורנשטיין
  הפסיד, ויחבור למנצח? אייזנקוט
  צילום: ירון ברנר
  עד מתי יעבדו יחד? אשכנזי וברק
  צילום: גיל יוחנן
  ראש אמ"ן הבא? יאיר גולן
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים