שתף קטע נבחר

כפות בנייד: חיילי נח"ל חרדי הואשמו בהתעללות

הצילומים בסלולר הובילו לכתב אישום: ארבעת חיילי הנח"ל החרדי, שהצטלמו מכוונים רובים לפלסטיני, הואשמו בהתעללות, שימוש בלתי חוקי בנשק והתנהגות מבישה

הצילומים בטלפון הנייד הביאו לכתב אישום. הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום נגד ארבעה חיילים מגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, באשמת התעללות ושימוש בלתי חוקי בנשק. הארבעה הצטלמו מכוונים רובים לעבר פלסטיני בינואר השנה באזור ג'נין, והואשמו גם בהתנהגות מבישה.

 

על פי כתב האישום, אחד החיילים החזיק ביחד עם חיילים אחרים בפלסטיני כשעיניו מכוסות וידיים אזוקות. "הוא הצטלם איתו תוך שהוא מכוון לפלג גופו העליון נשק טעון ודרוך. בעת ביצוע הצילום לא היה כל טעם מבצעי בכיוון כלי הנשק אל העצור", נכתב

 

בשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי התובע הצבאי אמר במסגרת דיון בהחלטה להאריך את מעצר החשודים, שיש להתחשב בהחלטת המעצר ב"מצור המוסרי" בו נמצאת ישראל. "חומרת המעשים נבחנת בהקשר בה אנחנו חיים", אמר התובע. בסנגוריה הצבאית טענו כי מקומם של החיילים אינו בכלא, וכי ואין סיבה להאשימם בפלילים.

 

בניגוד לחיילת המשוחררת עדן אברג'יל, שלצבא לא היתה דרך להענישה פרט להוצאת הודעת גינוי, נגד החיילים החרדים התביעה הצבאית מתנהלת בתקיפות - גם בגלל אותה דעת קהל עולמית. בדיון אמר נציג המחלקה לעניינים מבצעיים בפרקליטות כי "החשיבות האמיתית בתיק ובמעצר נבחנת בהקשר שבו אנחנו חיים היום. אחרי דו"ח גולדסטון והמרמרה,  אנחנו כצבא נבחנים בזכוכית מגדלת. קלוננו נתפס ברבים ובקול תרועה רמה. החומרה של המעשים היא מעבר לחומרה הספציפית".

 

סרן קגן ועו"ד שלומי ציפורי, המייצגים שניים מהחיילים, טענו כי אין מקום לדיון פלילי בסוגיה, שכן איש לא נפגע באירוע ולא הייתה כל כוונה לבזות איש. "מדובר בחיילים שהצטלמו ליד אחד העצורים ללא רצון לפגוע או להשפיל אותו", אמר עו"ד ציפורי. "המרחק באירוע כזה בין כתב אישום פלילי שעשוי לגרום נזק רב לחיילים, לטיפול משמעתי ביחידה הוא גדול, ויש לבחור בדרך השנייה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיילים בבית המשפט
צילום: יואב זיתון
מומלצים