שתף קטע נבחר

תג מחיר בעקבות הפיגוע: אבנים ובקבוק תבערה

בצה"ל חוששים מהסלמה בשטחים ומתגובות קיצוניות של מתנחלים: כבר בשעות הראשונות אחרי רצח ארבעת תושבי בית חגי נרשמו מספר אירועים אלימים. לא היו נפגעים. מועצת יש"ע הכריזה: שוברים את ההקפאה החל מהיום ב-6 בערב

במערכת הביטחון חוששים: הפיגוע הקשה ביותר בתקופה האחרונה יוביל להסלמה בשטחים ולתגובות קיצוניות מצד מתנחלים. כבר אמש (ג'), שעה קלה לאחר רצח ארבעת תושבי בית חגי בירי מהמארב, נרשמו פעולות "תג מחיר" ראשונות - השלכת אבנים, זריקת בקבוק תבערה ועקירת שתילים. במועצת יש"ע גם הודיעו על סיום ההקפאה, החל מהיום ב-6 בערב. במקביל, בצה"ל ובשב"כ מחפשים קצה חוט שיוביל אל המפגעים, ששייכים לזרוע הצבאית של החמאס.

 

פעולות תג המחיר התרכזו באזור בנימין. אמש נרשמו מספר תלונות מצד פלסטינים על אירועי השלכת אבנים לעבר כלי רכב באזור חוות גלעד וצומת גבעת אסף. מאזור יצהר הגיעו תלונות על כמה עשרות מתנחלים שעקרו שתילים וצמחים בשטחים פלסטינים. ביצהר ניסו גם מתנחלים צעירים להגיע לעבר הבית הפלסטיני הבודד, וכוחות הביטחון מנעו מהם זאת. באזור נעלין נזרק בקבוק תבערה לעבר רכב פלסטיני. לא היו נפגעים.

 

בצה"ל מעריכים כי לפיגוע קשר הדוק לפסגה בוושינגטון ורוצים למנוע את העימותים הבאים כבר בתחילתם. "ניתן לדבר על קשר ישיר בין הפסגה המדינית לעיתוי הפיגוע", אמרו גורמים צבאיים ל-ynet. "אלה ימים רגישים ממילא ולאירוע שכזה יש את היכולת להביא להסלמה, כאשר כל צד עשוי לבצע פעולות משלו".

 

אמש נערכו מספר דיוני הערכת מצב ראשוניים באוגדת איו"ש ובפיקוד המרכז, בראשות האלוף אבי מזרחי. לצד הניסיונות להגיע לחברי החוליה שביצעה את הפיגוע, שמתרכזים כעת במישור המודיעיני, העבירו המפקדים הנחיות לכוחות בשטח, לרבות למשטרה ולמג"ב, לגלות ערנות מירבית. מטרת כוחות הביטחון היא למנוע ניצנים של הפרות סדר ולעצור בתחילתם אירועים שעשויים להתפתח לעימותים בין מתנחלים לפלסטינים.

 

טרור במגרש הביתי - ירי על צירי תנועה בנשק קל

בצה"ל ושב"כ מנסים לאתר קצה חוט שיוביל לחוליה שביצעה את הפיגוע. גורמי ביטחון מודים כי מדובר באירוע חריג באופן יחסי לנעשה באזור יהודה ושומרון, שכן רמת המודיעין שנמצאת בידי ישראל גבוהה מאוד בגדה ומסייעת לעצור התארגנויות מסוג זה עוד בחיתוליהם. ההערכה היא כי חולית חמאס ערכה הכנה יסודית לפיגוע, תוך לימוד צירים ותנועות צה"ל באזור. היא כפי הנראה פעלה באופן ממודר מאוד, שהקשה אפשרות להגיע לאנשיה טרם ביצוע הפיגוע.

 

"ארגוני הטרור מתקשים לבצע פיגועי טרור מורכבים בתוך ישראל במתווה שהכרנו לפני כמה שנים, ולכן הם בוחרים לפעול ב"מגרש הביתי" שלהם", אמר גורם צבאי. לדבריו, זה כולל ירי על צירי תנועה באמצעות נשק קל: "זו לכאורה התארגנות פשוטה שלא מצריכה מאמצים גדולים. יש חוליות כאלה בשטח, הן מכינות פיגועים וממתינות לעיתוי המתאים".

 

במערכת הביטחון מזהים קווי דמיון בין הפיגוע אמש לזה שבוצע על ידי הזרוע הצבאית של חמאס ב-14 ביוני השנה ליד היישוב עתניאל, בו נהרג השוטר שוקי סופר ז"ל. בחקירת הפיגוע אז עלה כי שלושת חברי החוליה, שנעצרו שבוע ימים לאחר מכן, ערכו אימוני ירי בקלצ'ניקוב ובחנו היטב את האזור.

 

מסיימים את ההקפאה: "הם יורים, אנחנו בונים"

מועצת יש"ע וראשי היישובים ביהודה ושומרון הודיעו כי החל מ-6 בערב תישבר ההקפאה ובכל רחבי יהודה ושומרון ישובו לבנות. "במשך 120 שנות ציונות היישוב בארץ תמיד ידע לקום ממכה לתמיכה, והתשובה הציונית היא לבנות", נאמר בהודעת מועצת יש"ע.

 

"הם יורים ואנחנו בונים, כל אחד עושה מה שהוא מאמין בו", נאמר בהודעה, שהתקבלה בישיבה טלפונית לאחר הפיגוע. רוב ראשי המועצות ביש"ע נטלו חלק בהתייעצויות, ובעקבות ההחלטה החד-צדדית על סיום ההקפאה אמרו המתנחלים כי הם מקימים מטה להיערכות לוגיסטית לצורך חידוש הבנייה.


ילדים השתתפו בתהלוכות שמחה בעזה (צילום: רויטרס)

 

במקביל, בעזה נערכו אמש תהלוכות שמחה ספונטניות במספר מוקדים, בעיקר בצפון הרצועה, אחרי שחמאס לקח אחריות. עם זאת, ברצועה חוששים מפני תגובה צבאית ישראלית. פלסטינים מדווחים כי מזלטים ומטוסי קרב נצפו בשמי הרצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשש מתגובות קיצוניות
צילום: גיל יוחנן
המפגעים ערכו הכנה יסודית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים