שתף קטע נבחר

ללא קורת גג - זוגות צעירים לא קונים דירה

מחירי הנדל"ן גבוהים מדי לזוגות בתחילת דרכם, והשוק באוגוסט התבסס בעיקר על משפרי דיור. והחדשות הטובות: המשקיעים חוזרים. הפערים המתרחבים בשוק הדיור הישראלי

משפרי דיור בפנים, זוגות צעירים בחוץ. כך עולה ממדד הנדל"ן לחודש אוגוסט של "ממון," בשיתוף לוח WinWin ומחירון הדירות של לוי יצחק. מהנתונים עולה כי באוגוסט נרשמה ירידה של כ-10% בהיקף העסקאות בשוק הנדל"ן, והפעילות בענף מתנהלת באיטיות.

 

80% מרוכשי הדירות לאחרונה הם משפרי דיור, שברובם עוברים לדירות 5 חדרים. הם מוכרים את הנכס הקיים ומשדרגים לנכס טוב יותר, במטרה להעלות את איכות החיים שלהם. ומה עם הזוגות הצעירים? הם צריכים הון ראשוני עצום כדי לרכוש דירה, כאשר כל התוכניות להקל עליהם לא יצאו עדיין לפועל, למשל ביטול מע"מ על דירה ראשונה, סבסוד משכנתאות ודיור בר-השגה.

 

המצב שנוצר בתקופה האחרונה הוא שמצד אחד, יש אנשים מבוססים שיכולים להרשות לעצמם לקנות נכס ב-2 מיליון שקל ומעלה, ומנגד זוגות צעירים ואנשים בעלי הכנסה ממוצעת שנאלצים לגור בשכירות או אצל ההורים.

 

לדברי לוי יצחק, התוצאה של הפערים הללו היא שיש ביקוש רב לדירות 5-4 חדרים חדשות יחסית במחירים גבוהים, וכן לפנטהאוזים, דירות גן וגג, דופלקסים ולופטים, ומנגד אין כמעט קונים לדירות הקטנות לדירות 3 חדרים שמתאימות לזוגות צעירים. ומה עם המשקיעים? הללו מתמקדים לאחרונה בדירות יקרות יחסית בירושלים, תל אביב ונתניה, ופחות בדירות קטנות וישנות יחסית.

 

ירושלים - ביקוש של תושבי חוץ

לאחרונה יש יותר פעילות מצד משקיעים ותושבי חוץ, ורכישות של דירות בסכומים שיכולים להגיע ל-8-7 מיליון שקל. מדובר ברוכשים שמגיעים בעיקר מצרפת, אנגליה, שוויץ וארצות הברית, ורוכשים דירות הן למגורים והן להשקעה. לדברי לוי יצחק, המחירים של דירות היוקרה רחוקים עדיין בכ-15% מאלו שהיו ב-2008, אך המחירים בכיוון מעלה.

 

בשוק של דירות יד שנייה יש ביקושים ועסקאות. היצע הדירות בעיר לא גדול, דבר שגורם לכך שעסקאות נסגרות מהר. דוגמאות למחירים: דירות 4 חדרים במיקום טוב ברחוב דוד המלך נמכרות בכ-3.5 מיליון שקל, דירות 4 חדרים ברמת שרת נמכרות ב-2 מיליון שקל, בהר חומה בכ-1.6 מיליון שקל, ובפסגת זאב בכ-1.2 מיליון שקל.

 

באר-שבע - הצעירים עדיין פה

בחודש האחרון נרשמה עלייה במספר העסקאות. נראה שהזוגות הצעירים מהמרכז, שאינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש גם דירת 2 חדרים בתל-אביב, הפנימו שבבאר שבע הם יכולים לקנות דירה לצורכיהם.

 

חלקם של הזוגות הצעירים בעיר הוא כ-40% מכלל רוכשי הדירות, יותר מכפול ממספרם במרכז הארץ. מחירים: דירה חדשה של 4 חדרים בנווה זאב נמכרת בכ-600-580 אלף שקל, ומחיר דירה דומה ברמות עומד על 700-670 אלף שקל. מנגד, דירות ישנות וזולות שמחירן 350-250 אלף שקל מתקשות למצוא קונים.

 

חדרה - יציבות מחירים

למרות עליות המחירים בשיעור של כ-50% בשנתיים האחרונות, חדרה שומרת עדיין על מחירים אטרקטיביים ומושכת זוגות ומשפחות צעירות מגוש דן, השרון ותל אביב.

 

במחיר של דירת 3 חדרים ישנה בתל אביב או ברמת גן, ניתן לרכוש עדיין קוטג' בחדרה. המחירים בעיר נותרו החודש יציבים: מחיר דירת 4 חדרים בגבעת אולגה עומד על כ-800 אלף שקל, ושל דירת 4 חדרים בשכונת ניסן על כ-1.05 מיליון שקל.

 

יבנה - רגיעה לקראת העלייה

עד לא מזמן נחשבה יבנה לאלטרנטיבה הזולה לנס ציונה ורחובות. תקופה ארוכה לא שווקו בעיר קרקעות ולא נבנו פרויקטים חדשים. אך ההתייקרות במרכז עשתה את שלה, וכשהחלו לשווק מגרשים ביבנה נרשמו מחירים גבוהים ב-75% ויותר מהמחירים שנרשמו בעבר.

 

דירות 4 חדרים חדישות שנמכרו לא מכבר במיליון שקל, נמכרות היום ב-1.2 מיליון שקל. דירות 4 חדרים ישנות נמכרות בכ-600 אלף שקל. חודש אוגוסט לא היה רווי בפעילות, אך ההערכות הן ששוק הנדל"ן בעיר ימשיך להתפתח ועמו עליות המחירים.

 

בת-ים - אין ביקוש לדירות ישנות

אחרי תקופה ארוכה בה הייתה העיר חביבת המשקיעים, אין היום מי שירכוש את הדירות הישנות בשכונות. הביקושים מתמקדים בדירות 5 חדרים, או דירות במגדלים עם נוף לים.

 

לדירות חדישות עם מעלית וחנייה יש קונים, וכך גם לדירות 4 חדרים בנות 25 שנה במצב טוב ובבניין מתוחזק, שנמכרות סביב כ-1.2 מיליון שקל. דירות 4 חדרים יוקרתיות עם נוף ישיר לים יימכרו ב-2 מיליון שקל לפחות.

 

תל-אביב - ירידות בדרום

גם בתל-אביב יש לאחרונה פחות ביקושים ועסקאות והדירות שוהות תקופה ממושכת יותר בשוק, אך מעט מאוד מוכרים מוכנים להתפשר כלפי מטה.

 

מי שמורידים מחירים הם היותר לחוצים למכור. השאר ימכרו רק במחיר שהם מעוניינים לקבל, והם הרי יקבלו אותו אם רק ימתינו. לפי לוי יצחק, בדירות הישנות לא נרשמו ירידות מחירים למרות הירידה במספר העסקאות. גם בלב העיר ובמרכז המצב דומה.

 

לעומת זאת, גדל מאוד הפער בשכונות ל' החדשה ובגוש הגדול בין דירות הפונות לים לבין אלו שפונות לעורף. העורפיות מתקשות להימכר ולבסוף נמכרות בירידת מחירים של כ-10% וכך גם מצבן של דירות בקומה נמוכה.

 

בדרום העיר רשמו הדירות בנות 2-3 חדרים ירידות מחירים קלות של 2%. בדירות 5-4 חדרים מספר העסקאות זעום, אך המחיר שלהן נותר ללא שינוי.

 

חיפה - מעט היצע, מעט משקיעים

בעיר אין לאחרונה כמעט משקיעים וזוגות צעירים שרוכשים דירות, והעסקאות הן בעיקר של משפרי דיור. המחירים שומרים על יציבות, אחרי עליות מחירים של עשרות אחוזים בשנתיים האחרונות.

 

דירות באחוזה על הכרמל נמכרות בעליית מחירים קלה של כ-3% בשכונת נווה שאנן באזור רחוב גלבוע נמכרות דירות 5 חדרים ב-1.2 מיליון שקל, עלייה של כ-2% לעומת החודש שעבר.

 

הכתבה התפרסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
80% מהרוכשים - משפרי דיור
צילום: Index Open
מומלצים