שתף קטע נבחר
צילום: זיו מאור

2 חדרים בלב העיר, או וילה במרחק שעה נסיעה?

יש לכם 1.5 מיליון שקל? איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף ברכישת נדל"ן: דירת 2 חדרים סבירה בת"א, דירת גן בת 6 חדרים במודיעין, בית פרטי צמוד קרקע בפרדס חנה או אולי הרחבה בקיבוץ בפריפריה?

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מוכיחים, את מה שיודע כל מי שחיפש אי פעם דירה: ככל שמתרחקים מלב המטרופולין המחיר יורד. כלומר, ככל שתתרחקו צפונה, דרומה או מזרחה מתל אביב, וכך גם מחיפה או ירושלים, תוכלו לקבל יותר מטרים רבועיים בפחות שקלים.

 

 

הסיבה העיקרית לפערי המחירים היא הקונים עצמם, שיותר מדי מהם מתעקשים על המרכז, יוצרים שם עודף ביקוש ותורמים לעליית המחירים. עם זאת, בשנים האחרונות אפשר כבר לראות ניצנים של שינוי.  

 

אלה נובעים מהשינוי שחל בהרגלי העבודה - יותר אנשים עובדים כיום מהבית או גמישים יותר מבחינת מיקום המשרד. חלק מהעבודות אפשר לבצע באמצעות האינטרנט, חלקן אפילו תוך ישיבה נינוחה בבית קפה או על חוף מעבר לים. בנוסף, העליה בהיקף השימוש ברכבת מאפשר להיכנס ללב תל אביב בשעות העומס ביתר קלות.

 

את התוצאות רואים בינתיים לצערנו, בעיקר בעליית מחירים בישובים שבהן הנגישות השתפרה, אך לא בירידת מחירים במרכז.

 

עם זאת, מרבית השוק נוהג עדיין לפי הכללים הישנים, ולכן אם יש לכם סכום כסף בגובה של כ-1.5 מיליון שקל, אתם צריכים להחליט אם להשקיע אותו בדירת 2 חדרים סבירה בצפון או במרכז תל אביב, כך שתזכו בקרבה לעבודה,ולמקומות הבילוי, אבל ביתכם היהי קטן יותר ופחות ידידותי למשפחה.

 

באותו סכום כסף תוכלו לרכוש דירת 4 חדרים במרכז הרצליה, המרוחקת עד חצי שעה מתל אביב ומתאימה למשפחה עם ילד או שניים. אפשרות נוספת היא להתרחק מעט יותר ולהשקיע בדירת גן עם 6 חדרים ברחובות או במודיעין, בבית צמוד קרקע בישוב כמו פרדס חנה או אפילו בהרחבה בקיבוץ בפריפריה - שם תקבלו מגורים מרווחים יותר, שטחים ירוקים מסביב וכן נגישות סבירה בזכות הרכבת.

 

יותר בלטות על כל שקל

אז מה עדיף? אם יש לכם משפחה גדולה או שאתם זקוקים לחדר נוסף לצורך הקמת משרד בבית, אתם צריכים דירה גדולה, כדאי לשקול את חלופת הפריפריה. לא רק שתקבלו יותר בלטות על כל שקל, אלא שככל שתתרחקו - תיהנו גם יותר משטחים ירוקים שבהם יוכלו הילדים לבלות את אחר הצהריים.

 

מאידך, אם אתם מתחילים לעבוד ב-9 בבוקר במרכז תל אביב, ואין דבר השנוא עליכם יותר מהפקק, עדיף מן הסתם מקום שהדרך ממנו לעבודה, ובחזרה, אינה אורכת יותר מ-20 דקות או חצי שעה לכל היותר.

 

גם המיקום בתוך העיר עצמה חשוב כמובן - ייתכן שחשוב לכם לגור ליד מוסדות חינוך כדי שהילדים יוכלו להגיע לשם בכוחות עצמם. כך גם לגבי העדפות באשר למגורים ליד איזור מסחרי, בסמיכות לבית כנסת, או מרכזי בילוי בסמוך.

 

בשורה התחתונה, ככל שמתרחקים מלב המטרופולין, אפשר להרשות לעצמנו הרבה יותר מטרים רבועים.

 

עם זאת חשוב לזכור, שהבחירה לא חייבת להיות קיצונית. כלומר זה לא חייב להיות או דירת חדר בלב העיר או וילה על דונם בערבה -  סכום הכסף שיש לכם מאפשר לכם לבחור בין מספר חלופות די גדול בין שני מקרי קיצון אלה.

 

בכל מקרה, כדאי להיכנס להליך הרכישה בראש פתוח, לקחת את הזמן, לבקר במקומות שונים ולקבל את ההחלטה מתוך מספר אופציות.

 

הכותב הוא מחבר המדריך "לרכוש דירה בלי להיפגע" ועורך אתר mydira


פורסם לראשונה 19/09/2010 15:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יותר מ"ר בפחות שקלים
צילום: Index Open
מומלצים