שתף קטע נבחר

תקנות החזר כספי ייכנסו לתוקף ב-14 בדצמבר

לפי התקנות, מי שיתחרט על רכישת מוצר או שירות שעולה יותר מ-50 שקל, יוכל לקבל את רוב כספו בחזרה, ולא רק זיכוי כפי שנהוג כיום ברוב בתי העסק. התקנות מאפשרות לצרכנים להתחרט תוך 14 יום ברוב המקרים, ובביגוד והנעלה תוך 3 ימים

בקרוב נקבל בחזרה את רוב כספינו תמורת החזרת מוצרים לחנות, או ביטול רישום לשירות: התקנות שמעניקות החזר כספי במזומן על מוצרים ושירותים שהוחזרו, במקום זיכוי, ייכנסו לתוקפן ב-14 בדצמבר.

 

כיון שהתקנות, המכונות ג "חוק ההחזרים", אמורות להיכנס לתוקף שלושה חודשים מיום פרסומן ברשומות, בתחילה נאמר כי הן יכנסו לתוקף באוקטובר, קרי, שלושה חודשים אחרי אישורן ביולי בוועדת הכלכלה של הכנסת. אך הן עברו מאז פרוצדורות אישור רבות, ואך לאחרונה, חתם שר התמ"ת בנימין בן אליעזר על התקנות. אלו הועברו אז לרשומות ופורסמו בהן רק ב-14 בספטמבר. עקב כך, הן ייכנסו לתוקף שלושה חודשים מיום הפרסום ברשומות, כלומר ב-14 דצמבר.

 

 

בימים הקרובים תוציא הממונה על הגנת הצרכן וסחר הוגן הנחיות מחייבות אשר תופצנה לכלל העוסקים, כדי לאפשר להם את ההתארגנות הנדרשת עד הִכנסן של התקנות לתוקף.

 

חוק הגנת הצרכן מסמיך את שר התמ"ת לקבוע בתקנות רשימה של מוצרים ושירותים, לגביהם תהיה לצרכן זכות לבטל עסקה עם עוסק ולקבל חזרה את כספו. מדובר בזכות ביטול כשאין עילת ביטול ספציפית כגון פגם או הטעיה אלא זכות ביטול הנובעת משיקולי נוחות גרידע של הצרכן.

 

הצרכן יחוייב בדמי ביטול של 5% או 100 שקל, לפי הנמוך

התקנות קובעות שלרוב ניתן יהיה לבטל עסקה תוך 14 יום מיום כריתתה או קבלת המוצר, אולם במקרים מסוימים כגון ביגוד והנעלה נקבעה תקופת ביטול קצרה יותר של שלושה ימים. התקנות אמורות לחול גם על מוצרים ושירותים שניתנו לצרכן במתנה ממי שאינו העוסק וכולל גם שובר מתנה ולמעט תווי קניה שלא נרכשו על ידי הצרכן. 

 

הצרכן לא יקבל את כל כספו בחזרה במקרה של ביטול עסקה. כל ביטול כזה מחייב את הצרכן בתשלום דמי ביטול בסך 5% מערך הטובין או השירותים או 100 שקל לפי הנמוך.

 

אם מדובר ברשת, ההחזרה תיעשה בכל אחד מסניפיה, בכל מקום בארץ בלי תלות במקום הרכישה המקורי. אבל, אם אתם רוצים החזר כספי אל תשתמשו במוצר: אי אפשר יהיה לבטל קנייה של מוצר שנעשה בו שימוש. בנוסף, חשוב לשמור את הקבלה, אבל גם דרך הוכחת עסקה אחרת מקובלת וקבילה. למשל, כשמדובר במוצר הלבשה, לוגו או תווית המוצמדת לבגד - יספיקו.

 

על פי התקנות, השבת הכסף לצרכן תיעשה במועד ביטול העסקה ככל שניתן, או במועד קרוב ולא מאוחר משבעה ימי עסקים ותעשה באותו אופן בו נעשה התשלום. כלומר, אם התשלום היה במזומן החזרת התמורה תהיה במזומן או בצ'ק מזומן. אם התשלום היה בצ'ק - אם הוא נפרע החזרת התמורה תהיה במזומן או בשיק מזומן תוך חמישה ימים ואם לא נפרע, החזרת התמורה תהיה בתוך חמישה ימים מהמועד שנפרע.

 

אם התשלום נעשה באמצעות כרטיס אשראי, יבטל העוסק את החיוב ואם חשבון העוסק זוכה, ישיב העוסק לצרכן את הסכום שזוכה במזומן או בשיק מזומן או יודיע לחברת כרטיס האשראי על ביטול העסקה, וחברת כרטיסי האשראי תזכה את כרטיס האשראי של הצרכן מיידית בסכום החיוב.

 

אלו מוצרים בפנים ואלו מוצרים בחוץ?

הזכות לקבלת החזר כספי אמורה לחול רק על מוצרים ושירותים המנויים בתקנות, שמחירם עולה על 50 שקל. בין היתר:

ריהוט, ציוד לבית ולגן למעט כלי אוכל לא ארוזים, מכשיר חשמלי ומכשיר אלקטרוני לרבות ציוד קצה כהגדרתו בחוק התקשורת, טובין הארוזים באריזה המקורית ושלא נפתחו על ידי הצרכן, טובין שהוזמנו על ידי הצרכן אולם טרם סופקו לו, מטהר מים ומתקן למים מינרליים, ביגוד והנעלה למעט הלבשה תחתונה.

 

הזכות תחול גם על עסקת נופש ארוך טווח, שירותי הארחה, נסיעה, חופש ובילוי (אם כי בשלב הראשון לא על שירותי תיירות חוץ), שירותי טיפוח כולל טיפולי הסרת שיער, חוגים וקורסים, שירותי תקשורת ומינויים שונים כמו טלפון סלולרי כבלים, מינויים לשירותי שידוכין, הגרלות והימורים. כמו כן, התקנות יחולו על טובין ושירותים הנמכרים במסגרת אירוע הצגה (פרזנטציה).

 

שימו לב שהתקנות קובעות רשימה של מוצרים שזכות הביטול לא תחול לגביהם כגון, הלבשה תחתונה, ריהוט שהורכב בבית הצרכן, טובין שיוצרו במיוחד עבור הצרכן על פי מידות או דרישות מיוחדות, טובין שעל פי דין אין להחזירם, מוצרי מזון, תרופות ותוספי תזונה, טובין פסידים, מידע כהגדרתו בחוק המחשבים, טובין הניתנים להקלטה או שכפול שהצרכן פתח את אריזתם המקורית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הכסף יוחזר רק אם המוצר אינו משומש
צילום: Index Open
מומלצים