שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו: "ברק הופך הממשלה לשלום עכשיו"

בעקבות הסערה סביב נאום שר החוץ ליברמן באו"ם, הקריאות לפטרו ודברי שר הביטחון כי "הוא משחק לידי יריבי ישראל", מגיב בכיר בישראל ביתנו ואומר כי "הגיע הזמן להחליף את העבודה בקדימה". לדבריו, "ברק גורר שמאלה. הממשלה צריכה להתמקד בנושאי פנים". בקדימה דחו את היוזמה: "אנחנו האלטרנטיבה"

שרים קראו לפטרו, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי הדברים שאמר אינם על דעתו וארצות-הברית התייחסה אליו בביטול וטענה כי אינה משוחחת איתו. כעת במפלגתו של שר החוץ אביגדור ליברמן עונים להתקפות, ובייחוד לזו שהגיעה מצידו של שר הביטחון, אהוד ברק. בכיר בישראל ביתנו אמר הבוקר (ד') כי "ברק גורר את הממשלה שמאלה, הגיע הזמן להחליף את העבודה בקדימה".

 

ברק אמר אמש כי דבריו של ליברמן באו"ם אינם משקפים את עמדת הממשלה "ומשחקים לידי יריבי ישראל". בתגובה לכך, אמר בכיר בישראל ביתנו כי "ברק גורר הופך את הממשלה לממשלת שלום עכשיו. יש להחליף את העבודה ולהכניס את קדימה, כדי שהממשלה תוכל להתמקד בנושאי פנים, כפי שהבטיחה לפני הבחירות".

 

בישראל ביתנו המשיכו ותקפו את מפלגת העבודה, השותפה הבכירה הנוספת של הליכוד בממשלת נתניהו. לדבריהם, "העבודה מונה 13 חברים על הנייר ובאופן תיאורטי, שכן באופן מעשי היא לא הביאה יותר משמונה חברים לאף הצבעה מהותית בכנסת".


ליברמן באו"ם: "ברוורמן צריך להתפלל לשלומי כל בוקר" (צילום: שחר עזרן)

  

פרט למאמרי פרשנות, גם השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, קרא להעביר את ליברמן מתפקידו - ולפטרו לאלתר. השר ממפלגת העבודה כינה את ליברמן "חתרן" ואמר: "דבריו ההזויים תוכננו ותוזמנו היטב והם נועדו לחמם את האווירה ולחבל בתהליך השלום. הם מתווספים לשורה ארוכה של מקרים בהם חתר תחת ראש הממשלה".

 

בקדימה דחו את הצעתו של ליברמן והגיבו בציניות לרעיון להחליף את מפלגת העבודה: "קדימה מבהירה לכל השותפים הקואליציוניים בממשלת 'ביברמן' המעוניינים להחליף זה את רעהו כתירוץ להימצאותם בממשלה - הקואליציה הזו היא בחירתו המודעת של נתניהו וקדימה היא האלטרנטיבה".

 

בראיון הבוקר לקול ישראל, אמר ליברמן כי בשבוע שעבר ברק דיבר על כך שצריך ללכת לחלוקת ירושלים, "ואני לא שמעתי שום מחאה, למרות שזה בטח לא תואם את עמדת הממשלה ואת קווי היסוד". שר החוץ תקף בחריפות את ברוורמן: "הוא צריך כל בוקר וכל ערב ללכת לבית כנסת ולהתפלל לשלומי, כי אם הוא לא יתקוף אותי, אף אחד לא יחשוד בקיומו ולא יידע אם הוא שר". גם על הפרשנים היה לו מה לומר: "כל העיתונאים שמנסים לייצר את המשבר הם אומללים, אני יכול רק לרחם עליהם".

 

בוושינגטון רמזו אמש כי הם מעדיפים לדלג על שר החוץ הישראלי, ולא לשתף אותו במשא ומתן המדיני. "אנחנו נמצאים בשיחות ישירות עם ראש הממשלה. היו לנו שיחות בשבוע שעבר עם שר הביטחון ואנחנו מעורבים בצורה פעילה בעבודה על המשך השיחות הישירות", הודיע דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי.

 

זמן קצר לאחר שליברמן קבע מעל בימת האו"ם כי לא יושג הסכם קבע בשנים הקרובות, וכי כל הסדר "יהיה חייב להתבסס על תוכנית לחילופי שטחים ואוכלוסיות", התנער ראש הממשלה מהנאום. ואולם, נתניהו לא הסתפק בכך ואמר, כי "אני מאמין בלב שלם שבכוחנו להגיע להסכם מסגרת תוך שנה, ולשנות את ההיסטוריה של המזרח התיכון".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. במפלגתו מעדיפים את קדימה
צילום: שחר עזרן
ברק. "גורר שמאלה"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים