שתף קטע נבחר

ברוש: "התייעלות בחשמל? אני לא משלם אגורה"

סקר של מכון סמית מראה שהציבור מוכן לשלם יותר כדי שחברת החשמל תתייעל ותייצר חשמל נקי. את נשיא התאחדות התעשיינים,שרגא ברוש, זה לא מרשים: "אני לא מוכן להוסיף אגורה להתייעלות חברת החשמל. בעלי חברת החשמל זו המדינה, אם היא לא מוכנה להשקיע אז גם אני לא"

כמה תהיו מוכנים לשלם מכספכם כדי לעזור לחברת החשמל להתייעל ולשפר את ההפקה? אם שואלים את נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, יש לכך תשובה פשוטה: "אף אגורה".

 

כך עולה מדברים שאמר ברוש היום (ג') בפאנל של בכירים במשק האנרגיה שעסק בנושא, במסגרת וועדת האנרגיה של חברת "אקו אנרג'י" ברמת גן. מנכ"ל חברת אקו אנרג'י, עמית מור, הציג בפאנל סקר שערך עבורו מכון סמית, שבו נשאל הציבור האם הוא מוכן לשלם תעריפי חשמל גבוהים יותר אם חברת החשמל תייצר חשמל "ירוק" יותר ותתייעל. מרבית הנשאלים בסקר השיבו על כך בחיוב. אך לברוש הייתה לכך תשובה נחרצת.

 

לדברי ברוש: "אני לא מוכן להוסיף אגורה אחת להתייעלות חברת החשמל. כשאני צריך לייעל את המפעל שלי אני הולך לבנק או לבעלים ומגייס כסף. אני מחפש כסף אצל כולם חוץ מאשר אצל הלקוחות. בעלי חברת החשמל זו המדינה, אם היא לא מוכנה להשקיע בה אז גם אני לא".

 

לדברי ברוש, העובדה שמדינת ישראל לא נתנה לחברת החשמל כסף מאז הקמתה היא מטעה. "חברת החשמל לא ביקשה מהמדינה כסף אלא רק ערבויות כדי שיוכלו להקים תחנות כוח חדשות. למעשה, המדינה כן נתנה כסף כי מי שהלווה לחברת החשמל כסף (הבנקים וחברות בשוק ההון) יודע שאם לסקר, מנכ"ל חברת החשמל, יהיה חסר כסף הוא ירים טלפון לשוקי אורן, החשב הכללי במשרד האוצר, בעשרה לחמש ויגיד לו 'שוקילה אם אתה לא מעביר לי כסף עד 17:00 תשרור כאן עלטה' ושוקי יפתח פנקס שקים כמו גדול וישלם".

 

שילמדו מהצבא ויאיימו על הממשלה

דבריו הבוטים של נשיא התאחדות התעשיינים גלשו גם לנושאים שבין הממשלה לעובדי ציבור מסוג אחר. "חברת החשמל צודקת כשהיא מאיימת על המדינה כי זו הדרך היחידה להשיג דברים. גם משרד הביטחון נוהג כך. כשאין כסף מאיימים שיבואו האיראנים והסורים ואז מגדילים להם את התקציב. אז אם לחברת החשמל אין כסף שתאיים על המדינה ולא עלינו ותעלה תעריפים. כמו שכשלמשרד הביטחון אין כסף הוא לא מאיים על החיילים שיקנו בעצמם את הרובים".

 

לדברי ברוש, דווקא התנהלות המדינה ולא דרישות ועד העובדים עובדים למכשול בפני חברת החשמל. "חברת החשמל היא חברה אדירה עם יכולות מדהימות אבל היא צריכה להתייעל. הוועד שלה מוכן להתייעל, מוכן לפרישות, מוכן אפילו לוותר על החשמל חינם, תתפלאו, אבל למדינה יש פנטזיות שיפריטו פה ויפריטו שם, אז במקום לחתום עם הוועד על הסכמי התייעלות היא ממסמסת את השיחות איתו".

 

ברוש התייחס גם ליוזמה להדיח את יו"ר רשות החשמל אמנון שפירא שהתכוון להוריד את תעריפי החשמל: "ועדה מקצועית של הרשות לחשמל קבעה שצריך להוריד את תעריפי החשמל, אז למה לא הורידו? גם היוזמה להדיח את זה ואת ההוא, בגלל שכך הם המליצו היא שערורייתית, אבל נעזוב את זה. המדינה היא בעל הבית, היא צריכה להוביל את ההתייעלות של חברת החשמל, היא הכתובת והיא היחידה שיכולה לעשות את זה. שתפסיק להאשים את כולם ותתחיל להזיז דברים בעצמה. אנחנו, הצרכנים, לא צריכים לתת שקל, לא אנחנו הבאנו למצב הזה. חיכינו כל השנים שיהיה כאן גז טבעי, אמרו שאם יהיה גז אפשר יהיה להוריד את תעריפי החשמל. עכשיו, כשיש גז, רוצים להשתמש בכסף לדברים אחרים. סליחה, זה הכסף שלי לא?!"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרגא ברוש: כשאין כסף, מאיימים בהחשכת המדינה
צילום: עופר עמרם
מומלצים