שתף קטע נבחר

בקרוב: גם הקפה מתייקר

בשורה קשה למכורים לקפאין - מחירי הקפה לצרכן יעלו בראשית 2011 ב-10%. למרות שלא כל הרשתות מצהירות על כך, מחיר כוס קפה יעלה ב-3-1 שקלים, וגם מחירי הקפה ברשתות השיווק צפויים לעלות. "בסוף כולם יעלו מחירים"

בקרוב, ספל קפה  יעלה לנו יותר: מחירי הקפה לצרכן צפויים לעלות, לכל המאוחר בינואר 2011 ב-10%, לראשונה מזה שנתיים. בחלק מרשתות בתי הקפה מתכננים להעלות את המחירים בשקל או בשלושה שקלים לכוס, וצפוייה גם עלייה של 2-1 שקלים במחירי אריזות הקפה השחור שנמכרות ברשתות הקמעונאית.

 

כרגע, כוס אספרסו קצר, לשבת, עולה ברוב רשתות הקפה, 8 שקלים, ובארומה 7 שקלים. כוס אספרסו ארוך עולה ברוב הרשתות 10 ש'; קפוצ'ינו (הפוך) קטן עולה כעת 11 ש' (ארומה), 12 ש' (ארומה, קפה קפה, ג'ו, גרג) ל-13 ש' (ארקפה) וקפוצ'ינו גדול עולה 13 ש' בארומה, 15 ש' (קפה קפה, ג'ו, גרג) ל-16 ש' (ארקפה). בקרוב כל אלה יעלו יותר.

 

הסיבות לעליית המחירים הצפוייה, קשורות אלה באלה. עדכון המחיר האחרון בשוק הקמעונאי היה במאי 2008. מאז, המחיר לצרכן לא התעדכן למרות שמחירי הקפה הגולמי עלו מאוד. הדו"חות המתפרסמים בשבועות האחרונים, גרמו לכך שהספקולנטים הבינלאומיים הגדולים הצהירו שכל סוגי הגידולים יתייקרו באחוזים משמעותיים, ובהם הקפה. מחירי זן הערביקה עלו מלמעלה מ-40%, ומחירי זן הרובוסטה עלו בלמעלה מ-20% בשנה האחרונה.

 

"כולם בסוף יעלו מחירים, אין מנוס מזה"

"עליית מחירי הקפה לצרכן היא בלתי נמנעת", אומר יאיר שפירא, סמנכ"ל סחר ושיווק בקפה לנדוור בע"מ, שמוכרת אספרסו -קפה קלוי וטחון, קפה שחור ופילטר לרשתות השיווק, לבתי קפה ולמסעדות, "לפני שנה קפה נמכר ב-135 סנט לפאונד והיום המחירים עברו את ה-200 סנט לפאונד ויש למחיר הזה תוספות של פרמיה.

 

"כולם קונים את הפולים בבורסת הסחורות לכן המחיר הזה משפיע על כולם, גם על חברות שכרגע אומרות שלא יעלו מחירים. כל חברה עושה את השיקולים שלה לפי כמות המלאי שיש לה, אבל להערכתי כולם בסוף יעלו מחירים. אין מנוס מזה. כל רק שלרוב, כולם מחכים שהשחקנים המובילים בשוק יודיעו על העלאה קודם". 

 

בארומה ישראל מוסרים כי אכן יעלו בקרוב את המחירים. "מחירי הקפה בארומה יתייקרו בשקל אחד", אמרו ברשת, ועם זאת ניתן לראות כי גם אחרי עלייה של שקל, מחירי מוצרי הקפה בארומה עדיין יהיו לרוב זולים ביחס לשאר הרשתות.

 

בארקפה מסרו כי "כלל לא בחנו את הנושא". בסניף קפה קפה אמרו לנו שברשת כבר מדברים על עדכון המחירים. גלעד אלמוג מבעלי רשת קפה גרג מוסר כי מדניות הרשת לא לעלות בתקופה הקרובה את מחירי הקפה, במטרה לשמר לקוחות. 

 

חיים מלכה, מבעלי קפנטו אמר ל-ynet: "יש עליה דרמטית במחירי הקפה, והיינו אמורים להעלות את המחירים מזמן כמה פעמים, אבל נעלה אותם לפי תוכניות שיש ברשת, ולא לפי ספקולנטים שמשחקים באופציות על סחורות והם שגורמים לחלק גדול מהתנודות. אמנם יש בעיה עם חלק מההיצע במקומות מסוימים, כמו קולמביה, שירדה בכמעט רבע מהייצור, אבל לרוב זה מתאזן אקלימית. אני לא יודע מה יקרה ב-2011, אבל אני יכול להגיד ברמה של סבירות שלא נעלה מחירים עד 2011, יש לנו אוויר".

   

באסם שמשווקת את טייסטרס צ'ויס של נסטלה, ובשטראוס שמשווקת את קפה עלית, לא החליטו עדיין על העלאת מחירים. באסם אמרו שהדבר עדיין נמצא בבדיקה וכרגע המחירים ישארו כפי שהיו, ובשטראוס אישרו שבחודשים האחרונים חלה עלייה חדה במחירי הקפה הירוק, המשמש חומר גלם לייצור קפה. "אנו שוקלים ובוחנים ביצוע עליית מחיר", אמרו בחברה, "אולם טרם קיבלנו החלטה בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מוצר יוקרתי. קפה
צילום: Index Open
מומלצים