שתף קטע נבחר

שנאה, הסתה והכחשת השואה: סרטים שצריך להוריד מיוטיוב

אתר שיתוף הווידאו גדוש בסרטונים שמטיפים לשנאת ישראל ואנטישמיות, שמכחישים את השואה בגסות או קוברים את מסרי השלום של ישראל. למה שלא נלמד מטורקיה, ונפעל להסרת סרטונים?

ביוטיוב יש עשרות מיליוני סרטונים. חלק מצחיקים, חלק מיוחדים וחלק יגרמו לכם לחשוב ולהרגיש דברים חדשים. אבל בפועל, הרוב המכריע של הסרטונים הוא גרוע, משעמם ומעצבן – ובכלל לא צריך להיות באינטרנט. ומילא סרטים גרועים – חיפוש זריז באתר מגלה סרטוני שנאה איומים, שנועדו לפגוע במדינה.

 

אתר שיתוף הווידאו מלא להכעיס בסרטוני שנאת ישראל (תוצרת איראן, תוצרת טורקיה, תוצרת ישראל), הסתה, דיווחים שקריים של שונאינו ושאר ירקות-ווידאו שפשוט ניצבים באתר, מחכים לגולש הבא שילחץ על Play.

 

ישראל נאצית, השואה לא התרחשה

הנה כמה סרטונים שתוקפים את ישראל וסמלים המקודשים בעיניה, וניצבים בגאון ביוטיוב. לחלקם יש עשרות אלפי צפיות, והם מעבירים מסר בעייתי וקשה - או אפילו קוראים בגלוי לפגוע בישראלים, מראים איך לפרוץ לאתרים ישראלים ועוד.

 

לפי הסרטון שלפניכם (ורבים אחרים ביוטיוב), זוועות השואה לא התקיימו מעולם. שואת יהודי אירופה היתה טריק מתוחכם, שמטרתו לסחוט טריליוני דולרים ממדינות אירופה. לפי ראיות המוצגות בו, הנאצים מעולם לא רצחו כשישה מיליון יהודים, יומנה של אנה פרנק הוא זיוף, ומדובר בקונספירציה ציונית ארוכת שנים.

 

 

"כמה עובדות לא-מגניבות על ישראל הנאצית" הוא סרטון ארוך למדי, שפונה לקהל אמריקאי ומנסה לשכנע אותו לעצור את התמיכה הפיננסית והפוליטית בישראל.

 

לפי סרטון זה, ישראל מחזיקה בכמה שיאים עולמיים, בענפים כמו גירוש פליטים, הרג והטלת מומים ונכויות באזרחים חפים מפשע. עוד "הישגים" מרשימים שמצוינים בסרטון הם רימוני גז מדמיע שתוכננו במיוחד לגרום להפלות אצל נשים הרות וכדורי גומי שעוצבו לניקור עיניים.

 

 

סרטונים אחרים ברשת טוענים שצה"ל ביצע פשעי מלחמה, אולם עושים זאת בצורה של הבעת דעה ולא הסתה. בסרטון זה ניתן לראות ראיון שערכה רשת פוקס עם נציג נטורי קרתא, בו הוא מסביר למה מדינת ישראל לא צריכה בכלל להתקיים, ותומך בשאיפת השלטון האיראני לחסל את מדינת ישראל.

 

בסרטון זה תוכלו (יחד עם כל שאר גולשי האתר) לראות מנהיג דתי סעודי שמנמק למה כל מוסלמי מאמין צריך לשנוא יהודים באופן היסטורי-דתי. שורשי ההסתה הזו טמונים בפרשנויות והרחבות לקוראן, שיתכן ועוותו מסיבות פוליטיות, אבל עדיין יכולות להטעות מוסלמים.

 

 
איש דת זה, שנראה כמו הסב המצויר החביב מ"היה היה", מסביר שלעולם לא יהיה שלום בין יהודים ומוסלמים, וכלל לא אמור להיות שלום. לא מסר שעולה בקנה אחד עם מדיניות המוצהרת של ישראל, זו שלמרות שחלפו שנים וממשלות - עדיין חקוקה על דגלנו.
 
לפעמים לוקחים שונאי ישראל ציטוטים, תמונות וטקסט שכולם אמת, ועורכים אותם אל תוך סרטון שמעמיד אותם בהקשר מסית. הסרטון הזה הוא דוגמה טובה לכך, ומשתמש בתמונות קשות לצפיה, מוזיקה דרמטית ועוד; וידאו הוא כלי תעמולה משובח. הסרטון הטורקי הזה מראה כיצד מבצעים פריצה והשחתה (Defacement) לאתר ישראלי.
 

 

למה הממשלה לא שומרת על כבודנו?

עם כל הכבוד לחופש הביטוי, ישנם ערכים וסמלים אותם לא מקובל ואף אסור לבזות בישראל, ומן הראוי שיזכו ליחס הולם גם ביוטיוב. גולשים מודאגים לא צריכים להיות אחראים למיגור תופעת ההסתה ברשת, והפצת סרטוני השנאה.

 

משונה שהמדיה החברתית הבינלאומית הפכה לנתיב הפצה של אנטישמיות, בלי שיתבצע שום מהלך בנושא מצד המדינה. ישנם קולות בחברה הישראלית שטוענים שמדיניות הממשלה בכל הנוגע לכבודה הלאומי של ישראל היא פשרנית, סלחנית ומזלזלת.

 

במקרה הזה, יש לנו הרבה מה ללמוד מן הטורקים: ממשלת טורקיה חוסמת את יוטיוב באופן מוחלט מזה תקופה ארוכה, בתור עונש על שגולשים בו העזו להעליב סמל לאומי חשוב של המדינה.

 

עוד בנושא: מלחמת ישראל וטורקיה ברשת - דיווח מכל החזיתות

 

הכבוד הטורקי מנצח את יוטיוב

הסיפור החל בשנת 2007, כשגולשים טורקים דיווחו על סרטים איומים ונוראים שמצאו באתר שיתוף הווידאו – בהם מוצג אתא טורק בתור הומוסקסואל. מוסטפה כאמל אתא טורק הוא אבי האומה הטורקית, ואייקון חשוב ונשגב בעיני העם. מתוך כך, טבעי שסרטונים שמציגים אותו בצורה לא מחמיאה שכזו יעצבנו את ממשלת טורקיה.

 

האתר נחסם לכמה ימים בהוראת הממשלה, עד שהנהלת האתר הסירה את הסרטונים. מאז פקד השלטון הטורקי לחסום את יוטיוב במדינה בכל פעם שנודע לו על סרטון אנטי-טורקי או אנטי-איסלאמי שעלה לאתר - עד שלבסוף נחסם יוטיוב לחלוטין. החסימה זכתה לביקורת קשה מצד ארגוני זכויות אדם ואנשי תקשורת, ואף מצד ועדת היגוי של האיחוד האירופי.

 

מי שהמשיך לצפות גורי פנדה מתעטשים, חתולים מצוירים וקליפים של ליידי געגע הוא ראש ממשלת טורקיה, רג'פ ארדואן. השליט הטורקי הודה בעבר כי שינה את הגדרות ה-DNS במחשבו כדי שתהיה לו גישה לאתר.

 

כך זכתה טורקיה לשמור על כבודה כלפי פנים, אולם פגעה בתדמיתה הבינלאומית: המדינה מנסה להתקבל לאיחוד האירופי מאז הקמתו, ללא הצלחה. למה? בגלל צעדים שפוגעים בזכויות אדם ואזרח (כמו צנזורת אינטרנט) והתעלמותה הבוטה מכמה כתמים בעברה (כמו למשל היעלמותם התמימה של מיליון וחצי ארמנים).

 

בשבוע שעבר דווח שממשלת טורקיה החליטה להיענות לדרישות ארגונים כמו "עיתונאים ללא גבולות", ולבקשות הציבור הטורקי ולפתוח את האתר לגלישה. זאת, עד שאיזה משתמש אקראי שוב יחליט לפקפק שוב בנטיותיו המיניות של אתא טורק.

 

הפרות הקדושות שלנו הן סטייקים ביוטיוב

קשה להגביל רשתות חברתיות בכל הנוגע לתוכן. גולשי יוטיוב יכולים להעלות חמישים סרטוני הסתה על כל אחד שתסיר ההנהלה, או לפתוח פרופיל חדש בכל פעם שיורחקו או יחסמו. אבל חשוב שהנהלת יוטיוב תבהיר שנושאים מסוימים הם פשוט רגישים מבחינתה.

 

המדיה העולמית יודעת שיש דברים שהם טאבו: עיתוני גרמניה רגישים מאוד למאמרים אנטישמיים קיצוניים, התקשורת האמריקאית לא תיתן במה למי שרוצה להשמיץ את מוחמד (לראיה, צונזר פרק של סאות'פארק שעסק בצנזורה זו), וכן הלאה. אולי הגיע הזמן שגם מדינת ישראל תגדיר לה פרות קדושות, ותמנע משונאיה להכין מהן סטייקים ברשת, בצורה שפויה ומאוזנת - בלי לפגוע בחופש הביטוי ובזכויות הגולשים. הרי ראינו שהשיטה הטורקית של חסימה גורפת לא עושה טוב לאף אחד. 

 

ולא רק שנאה: כשחושבים על זה, ביוטיוב עוד המון קטעי וידאו שהם פשוט לעוסים ומאוסים. לא נמאס לכם לראות את כל הסרטונים העתיקים שמיצו את עצמם, מופיעים על הקיר שלכם בפייסבוק, רק בגלל שאיזה חבר יצא מהמערה שלו וגילה את האינטרנט? אולי צריך לארגן תוכנית פינוי-בינוי ביוטיוב, שתכלול את הקשת הכפולה, סוזן בויל, היטלר מתעצבן, גור הפנדה המתעטש וכמובן - את ג'סטין ביבר. מה ייכנס במקום המפונים? תלוי בכם. 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי ישמור על הכבוד שלנו? דרוש אתא טורק
מומלצים