שתף קטע נבחר

הלקח של אובמה: "עליי לעשות עבודה טובה יותר"

במסיבת עיתונאים בבית הלבן קיבל אובמה אחריות לתסכול האזרחים מהמצב הכלכלי, אשר הוביל להפסד הדמוקרטי בבבחירות לקונגרס. נשיא ארה"ב אמר שינסה לעבוד יחד עם המחוקקים הרפובליקנים, אולם הודה כי "זה לא יהיה קל"

אחרי תבוסת המפלגה הדמוקרטית בבחירות לקונגרס, התייצב הערב (יום ד') הנשיא האמריקני ברק אובמה למסיבת עיתונאים בבית הלבן והודה כי עליו לעשות "עבודה טובה יותר", במיוחד בכל הנוגע לשיקום הכלכלה. 

 

אובמה הכיר בכך שהציבור האמריקני "מתוסכל מאוד" מהמצב הכלכלי ואמר כי הוא משתוקק להיפגש עם מחוקקים משתי המפלגות כדי לפתור יחד את האתגרים. "זה לא יהיה קל", הודה אובמה, "לא נוכל לפתור את כל חילוקי הדעות. יש סיבה לכך שיש שתי מפלגות במדינה הזאת". מסיבת העיתונאים הובאה בשידור ישיר ב-ynet. 

 

מיליוני אמריקנים הצביעו אתמול בבחירות לשני בתי הקונגרס - בית הנבחרים והסנאט - ולתפקידי המושלים. כל 435 המושבים בבית הנבחרים עמדו לבחירה והסתיימו במהפך של ממש: אחרי שהדמוקרטים נהנו מרוב של 255 מול 178 בבית הקודם, כעת הרפובליקנים זוכים לרוב של כ-60 מושבים. בסנאט הצטמצם הרוב שממנו נהנו הדמוקרטים.

 

ארה"ב בוחרת - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

"אנשים במדינה לא חשים בשיפור", אמר אובמה על המצב הכלכלי, "אני הנשיא וזו המחוייבות הבסיסית שלי לחזק את הכלכלה, שמקומות העבודה יהיו בטוחים, אני מקבל אחריות לכך שלא התקדמנו כצפוי".
 
"המסר של הבוחר הוא שכולם בוושינגטון יפעלו באחריות, יעבדו קשה ויתרכזו בליצור מקומות עבודה ובכלכלה. תוצאות הבחירות מבליטות שאני צריך לעשות עבודה טובה יותר. יש תחומים שנצטרך לעשות בהם עבודה יותר טובה", הודה. בהמשך צפוי הנשיא להיפגש עם יועציו הבכירים.


"לא נשלול רעיונות בגלל שהם דמוקרטיים או רפובליקניים" (צילום: AFP)

 

אובמה הגן על הרפורמה במערכת הבריאות, על רקע הצהרותיהם של הרפובליקנים שיפעלו כדי לבטל אותה. "אם יש לרפובליקנים רעיונות לשיפור מערכת ביטוח הבריאות שלנו, לחולל שינויים שישיגו רפורמה אפקטיבית יותר, אני אשמח לשקול את הרעיונות הללו", אמר אובמה, אך הבהיר שאין בכוונתו לוותר על ההישג: "אם תשאל את הציבור האמריקני אם עלינו לחזור למצב בו חלק מהציבור לא יכול לרכוש ביטוח בריאות, לא נראה לי שתהיה תמיכה חזקה בזה".

 

"רק קיצוצי מס לא ישקמו את הכלכלה" 

"אם היו חמישה אחוזי אבטלה ולא 9.6 אחוזים, הציבור היה בטוח יותר במדיניות שלנו", העריך

אובמה, "אני מוכן לכל רעיון לצמצום האבטלה. אנחנו לא נשלול רעיונות בגלל שהם רפובליקניים או דמוקרטיים". עם זאת, הוא הבהיר כי אין בכוונתו להיכנע לכל דרישותיהם של הרפובליקנים: "מפלגה אחת לא תוכל לקבוע לאן אנחנו הולכים מכאן".  

 

לדברי הנשיא, אם הרפובליקנים מתכוונים לדחות את תוכניותיו הכלכליות, הוא רוצה לשמוע רעיונות שלהם לשיקום הכלכלה. "אני לא חושב שקיצוצי מס בלבד הם המתכון לסוג ההתרחבות שאנחנו צריכים".

 

אובמה סיפר כי הוא שואל את עצמו אם היה יכול לעשות יותר כדי למנוע את הפסדיהם של חבריו במירוץ לקונגרס. "זה קשה ואני לוקח על זה אחריות בהרבה דרכים", אמר, "אני מקווה שרבים מהם ימשיכו לפעול בשירות הציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא אובמה, הערב
צילום: רויטרס
ג'ון ביינר. שוחח בטלפון עם הנשיא
צילום: רויטרס
מומלצים