שתף קטע נבחר

שלום, יעלון ובגין חתמו על המכתב נגד ההקפאה

3 משרי הליכוד ו-14 מחברי הסיעה הצטרפו למחאת מועצת יש"ע וחתמו על המכתב נגד חידוש ההקפאה. לשכת רה"מ מכחישה: דיוני מכתב ההבנות לא עוסקים בסוגיית י-ם. הנושא לא יידון בקבינט, השרים דנים בהחלטת נתניהו לסגת מרג'ר

ההקפאה השנייה לא אמורה לעלות אמנם לדיון בקבינט המדיני-בטחוני, שמתכנס הבוקר (ד'), אבל כמה משרי הליכוד הספיקו עוד לפני כינוסו לעשות שריר לנתניהו - ולהצטרף למחאת מועצת יש"ע. השרים סילבן שלום, משה (בוגי) יעלון ובני בגין חתמו על מכתב מועצת יש"ע, הקורא לראש הממשלה לא לחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות. בינתיים, בלשכת ראש הממשלה מכחישים כי הדיונים עם ארצות-הברית בנוגע לניסוח מכתב ההבנות עוסקים בנושא ירושלים.

 

במכתב, עליו חתמו השרים שלום, יעלון ובגין ו-14 חברי כנסת מהליכוד, נאמר כי "שרי הליכוד וחברי וחברי הסיעה בכנסת מביעים את התנגדותנו להקפאת הבנייה בישובים היהודיים ביהודה ושומרון. יש לקיים את החלטת השרים בקבינט מנובמבר שעבר, לפיה 'עם תום ההשעייה, הממשלה תשוב ליישם את מדיניות הממשלות הקודמות בנושא הבניה ביהודה ושומרון'".

 

גורם בכיר בהתיישבות ביהודה ושומרון התייחס לחברי הכנסת מהליכוד שלא חתמו על המכתב ואמר ל-ynet : "ביום האחרון מתברר לכולנו מי נאמן לערכי הליכוד ולערכי הארץ ומי ברגע האמת משתפן ונאלם דום. לקראת הפריימריז השרים וחברי הכנסת יודעים לספר כמה הם נלחמים עבור ארץ ישראל, אבל כשהם מתבקשים ברגע גורלי להביע עמדה הברכיים שלהם רועדות. מי שעכשיו ישתוק ולא יתנגד, שישכח מהקולות שלנו".

  

הקבינט ייאלץ בכל זאת להכריע היום בנושא רגיש. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביא לדיון בקבינט את החלטתו לסגת מצפון רג'ר, הכפר המחולק בגבול לבנון. ראש הממשלה כבר הציג את תוכניתו לנסיגה למזכ"ל האו"ם, באן קי מון, לאחר המלצת מערכת הביטחון להעביר את החלק הצפוני של רג'ר לידי האו"ם. 

 

בינתיים, בזמן שישראל וארצות-הברית מנהלות מגעים על מסמך ההתחייבויות להקפאה נוספת, הגיע לאזור עוזרו של השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל, על מנת לעדכן את הפלסטינים בנושא. הפלסטינים אמרו שהם אינם מכירים כל הסכם בין ירושלים לוושינגטון וכי מדובר לכל היותר בהדלפות ישראליות לתקשורת. העוזר, דיוויד היל, ייפגש עם ראשי הרשות כדי לעדכן אותם בהבנות האמריקניות עם ישראל בסוגיות ההתנחלויות והמשא ומתן.

 

הפלסטינים אינם צפויים למסור תגובה להיל עוד היום, אלא לכנס את הוועד הפועל של אש"ף ואולי אף ליזום התייעצות מול מדינות ערב. הנקודה המטרידה את הפלסטינים היא סוגיית המשך הבנייה בירושלים. שר בכיר אמר אמש כי ישראל מתעקשת שהאמריקנים יעבירו בכתב את ההתחייבות שההקפאה לא תכלול את הבירה, אבל הפלסטינים מתנגדים לכך בתוקף.

 

מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, ד"ר סאאב עריקאת, אמר כי העמדה הפלסטינית היא אותה עמדה שהציג אבו מאזן לנתניהו, בפגישתם בביתו של ראש הממשלה בירושלים. לפי אותה עמדה, הפלסטינים אינם מוכנים לשום משא ומתן בצל המשך הבנייה מעבר לקו הירוק.

 

בין ירושלים לוושינגטון מתנהלים מגעים קדחתניים כדי למצוא פתרון לסוגיית ההקפאה, בעקבות התעקשות נתניהו על מסמך חתום. האמריקנים שיגרו טיוטה, אך בינתיים ראש הממשלה סירב להסכים לה. הוא דורש הבהרות וחידודים לנוסח אמריקני עמום יחסית.

 

בשבוע שעבר שכנעה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון את נתניהו לחזור בו מהבטחותיו וללכת להקפאה נוספת - בתמורה לשורת הבטחות: קבלת 20 מטוסי F-35 בשווי 3 מיליארד דולר, ערבויות ביטחוניות נוספות, הטלת וטו על צעדים פלסטיניים חד-צדדיים להקמת מדינה וקבלת התחייבות שזו תהיה ההקפאה האחרונה ושהיא לא תחול על ירושלים.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בקבינט. ההקפאה בהקפאה
צילום: רויטרס
חיילי צה"ל ברג'ר
צילום: AP
מומלצים