שתף קטע נבחר

דו"ח אמריקני: יותר כפייה ואלימות דתית בישראל

הפגנות אלימות על רקע דתי, 40 אלף גיורי מדינה שמוטלים בספק, קווי המהדרין, 360 אלף עולים שיהדותם אינה מוכרת, קריאות "נאצים" כלפי שוטרים - כל אלו, ועוד נתונים מדאיגים אחרים, מצוינים בדו"ח חופש הדת של משרד החוץ האמריקני

בשנה האחרונה חלה עלייה משמעותית בכפייה הדתית ובאלימות על רקע דתי במדינת ישראל - כך עולה מדו"ח חופש הדת של משרד החוץ האמריקאי שפורסם היום (רביעי) בוושינגטון. המסמך, שהוצג על ידי שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, סוקר את המצב בתחום זה בכ-200 מדינות בעולם ומוקדש בו פרק בן 29 עמודים על הנעשה בישראל.

 

הדו"ח מציין כי "כ-360 אלף אזרחים שעלו מברית המועצות לשעבר, לפי חוק השבות, אינם נחשבים ליהודים בעיני הרבנות הראשית ולכן אינם יכולים להינשא במדינה או להיקבר בבתי קברות יהודים". בהקשר זה נטען כי רק מיעוט היהודים בישראל הם דתיים-אורתודוכסים ורובם מתנגדים לשליטה הבלעדית של האורתודוכסיה על תחומים מכריעים בחייהם הפרטיים.

 

כמו כן מזכיר הדו"ח את פסק דינו של בית הדין הרבני הגדול מ-2009 שהטיל דופי בגיורי הרב דרוקמן – דבר שהעמיד בספק את תוקפם של 40 אלף גיורים שבוצעו מטעם המדינה.

 

על ביטויי העוינות בין יהודים חילונים לדתיים נכתב בדו"ח כי הם גברו באופן משמעותי בתקופה אליה הוא מתייחס. בעניין זה מתוארות "הפגנות חרדים נגד חילולי שבת שהפכו להיות אלימות, כאשר מפגינים זרקו אבנים וחיתולים מלוכלכים על שוטרים, קראו להם 'נאצים', הציתו מדורות ברחובות, והשחיתו רכוש פרטי ורמזורים". במספר מקרים צוין כי תושבי השכונות החרדיות תקפו מכוניות משטרה ויידו אבנים לעבר ראש העיר ירושלים.

 

גם עימותים בין-דתיים מוזכרים: "חרדים העליבו וירקו על כמרים ונזירות, וחיללו מנזרים בירושלים על ידי גרפיטי והשלכת זבל וחתולים מתים".

 

קווי מהדרין והחזרה בתשובה

בתחום הכפייה הדתית נסקרה ההפרדה בין גברים לנשים בטקסים בכותל המערבי והוזכר גם דבר מעצרה של המתפללת שהתעטפה בטלית שלא באזור הכותל הדרומי. כן הוזכרה פעילות "משמרות הצניעות" החרדיות.

 

האמריקנים מדווחים עוד כי "חברת התחבורה הציבורית אגד, שאחראית לחלק גדול ממערכת התחבורה בישראל, המשיכה להפעיל 'קווי הפרדה' בין המינים במסלולים עירוניים ובין עירוניים שבהם משתמשים חרדים בתכיפות", וכי "נשים שמסרבות לשבת בירכתי האוטובוס מסתכנות בתקיפות אלימות ועלבונות מצד נוסעים גברים".

 

על פעילות הרשויות צוין מחד גיסא כי קבוצות חרדיות שפועלות להחזרה בתשובה של חילונים נהנות מתקציבים ממשלתיים, ומאידך גיסא כי בית המשפט העליון המשיך לפסוק בדרך המקדמת את חופש הדת והשוויון. בהקשר זה מודגש בדו"ח המתח הגובר בין הממסד האורתודוכסי לבין בתי המשפט, בעיקר על רקע פרשת עמנואל וההפגנות נגד בג"ץ.

 

בדו"ח הוזכר מעצרם של עשרות ההורים מעמנואל, שסירבו לשלוח את בנותיהן מ"המגמה החסידית" ללמוד בסמינר בית יעקב יחד עם שאר בנות בית הספר - בהן התלמידות הספרדיות. גם ההפגנה הגדולה שערכו החרדים מצוינת בדו"ח וטענתם של ההורים כי לא גזענות עמדה בבסיס השבתת בית הספר אלא הרצון שלא ללמוד עם מי ש"אינו מספיק דתי".

 

בדרך לשיא שלילי?

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לממצאים: "מתברר שבתחום חופש הדת ישראל קרובה יותר למדינות האיסלאם הקיצוני מאשר לעולם

הדמוקרטי המערבי. הדו"ח מתאר בהרחבה כיצד נכנעת ממשלת ישראל לסחטנות המפלגות החרדיות ופוגעת בזכות הנישואין, בחופש הפולחן, בכבוד האישה, בציבור העולים, בעדות הלא-יהודיות וברבים אחרים, זאת במסגרת המדיניות של קניית שלטון בכסף למוסדות דת ובכניעה לכפייה דתית, תוך התעלמות מרצונו של רוב העם בישראל ובתפוצות"

 

רגב סיכם: "אם ישראל אינה רוצה לעלות לסדר היום של העולם כשיאנית העולם הדמוקרטי בתחום הפגיעה בחופש הדת והמצפון, מוטב שמנהיגי המפלגות הציוניות יבינו את הצורך הדחוף להקים ממשלה אזרחית, אשר תפעל לקידום ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות ורצונו של רוב הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קווי המהדרין
צילום: עטא עוויסאת
חסידי סלונים בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
צילום: גלי תיבון
נשות הכותל
צילום: גלי תיבון
מומלצים