שתף קטע נבחר

החקירה: השריפה במגדל שלום - בשל קצר חשמלי

ממצאים ראשונים מחקירת השריפה במגדל התל-אביבי הוותיק: קריסת גנרטור הובילה לכך שמערכות החירום לא פעלו. מוקד הדליקה היה בחלל טכני בקומה ה-30, והיא התפשטה לקומה שמתחת באמצעות כבלים. אם האש היתה פורצת בקומות גבוהות יותר - הכבאים לא היו יכולים לכבות אותה בשל היעדר מים

החקירה הראשונית מצביעה על המזל שמנע אולי אסון גדול: חוקרי השריפות מעריכים כי אם הדליקה שפרצה אמש במגדל שלום בתל אביב הייתה מתפשטת כמה קומות למעלה - לא היה ניתן לכבות אותה. "במקרה כזה, היינו מסתכלים מלמטה איך הבניין נשרף", אמרו היום (ה') גורמים בכיבוי אש תל אביב. בשריפה נפגעו באורח קל ארבעה בני אדם, כתוצאה משאיפת עשן.

החקירה הראשונית העלתה כי המשאבות שהיה אמורות לספק מים לקומות העליונות לא פעלו, לאחר שהגנרטור המערבי במגדל קרס. הכבאים נאלצו למתוח קווי מים לגובה של כ-130 מטר - הגובה המקסימלי שאליו הם יכולים להגיע.

 

מאז שעות הבוקר המוקדמות פועל צוות חקירה של כיבוי אש תל אביב, בראשותו של חוקר השריפות רשף יעקב מסטי, בגביית עדויות ואיסוף ראיות לגבי השריפה. בין היתר פועלים החוקרים בגביית עדויות מאנשי מקצוע שעבדו במקום ואנשי תחזוקה לגבי מה שאירע בשעות שלפני השריפה.

 

הדו"ח מתמקד בשתי סוגיות - הגורם לדליקה והגורם לכשל המערכות, שהקשה על פעולות הכיבוי. ניתוח הממצאים מעלה כי מוקד הדליקה היה בקומה ה-30, בתוך חלל עם תקרה נמוכה שבו נמצאים כבלי חשמל, תקשורת וצינורות שונים. השריפה פרצה כנראה כתוצאה מכשל חשמלי, והתפשטה לקומה ה-29 בשלושה מוקדים באמצעות

הכבלים, כשבמקביל פלסטיק בוער טפטף לקומה ה-29. הסיבה לדליקה היא כנראה כשל חשמלי.


"היינו מסתכלים מלמטה איך הבניין נשרף" (צילום: דניאל אנגלמן)

 

על-פי עדויות, בקומה ה-29 בוצעו עבודות שיפוצים, אך לפי שעה לא נראה כי השריפה פרצה שם וטיפסה למעלה. החקירה

הראשונית מעלה כי אין חשד לפלילים, קרי הצתה או רשלנות בעבודה. ההערכה המתחזקת היא שכבל חשמלי הוביל לשריפה, אך נותר עוד לבדוק אם הייתה רשלנות בתחזוקת הציוד.

 

בחקירה התברר כי במגדל ישנם שני גנרטורים, אחד בצד המזרחי והשני בצד המערבי. גנרטור זה היה אמור לספק חשמל למערכות החירום בקומות העליונות, אך הוא קרס ככל הנראה בעקבות השריפה. לכן, מעליות החירום לא פעלו - והכבאים נאלצו לבזבז זמן רב בטיפוס לקומה ה-30.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
4 נפגעו קל. מגדל שלום
צילום: יוסי ברגמן
קריסת הגנרטור הקשתה על הכבאים
צילום: אלי סניור
מומלצים