שתף קטע נבחר

השר נהרי על חוק הגיור: "הבעיה יכולה לחכות"

נציג ש"ס ערער על החלטת ועדת השרים שאישרה את החוק הכופה הכרה בגיורי צה"ל: "זו הפרה של הסטטוס קוו. הקואליציה מתנהלת כאופוזיציה וזה לא מבשר טוב"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים (יום א') את הצעת החוק הקובעת כי כל הגיורים שביצע הצבא חוקיים - ואיש לא יכול לבטלם. אישור ההצעה והעברתה לקריאה טרומית, גררה תגובות מצד גופים המעורבים בנושא הגיור.

 

השר משולם נהרי מש"ס הגיש ערר על החלטת ועדת השרים, והוא דורש לדון בנושא במליאת הממשלה. "הבעיה של אלה שהתגיירו בצבא מוכרת, אבל היא לא כזו שלא תוכל לחכות", אמר.

 

לטענתו, יש להסדיר את כל נושא הגיור – כולל הצבאי – בחקיקה, אך הממשלה, שהתחייבה לכך בהסכמים הקואליציוניים, לא עמדה בהבטחתה וטירפדה את המהלך בלחץ הרפורמים. הוא הוסיף: "את חוק הגיור אפשר להעביר מחר. התקיימו דיונים, הועלו הצעות והיו כבר הסכמות... אי אפשר להעביר כל מיני דברים בנושא כשאת החוק עצמו תוקעים. זו הפרה של הסטטוס-קוו. הקואליציה מתנהלת כמו אופוזיציה, ומבחינתנו, כחברים בממשלה, זה לא מבשר טוב". 

 

ח"כ דוד רותם, שיזם את ההצעה יחד עם ח"כ רוברט אילטוב (שניהם מישראל ביתנו), בירך על ההחלטה, ואמר כי הוא שמח שגם ממשלת ישראל הבינה את הצורך הדחוף בחקיקה שתסיר את הספק שהמדינה עצמה הטילה על מוסד הגיורים הצה"לי. "כל הגיורים הינם כשרים למהדרין, ואין בהם כל רבב", אומר רותם. "היום שמנו קץ למפקפקים בכך. החוק יפסיק את הסבל המיותר שנגרם למתגיירים אשר מקריבים עצמם למען המדינה, וצריכים לעמוד בפני האשמות קשות והטפות מוסר על כשרות גיורם".

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, הביע תקווה כי הממשלה תימנע בעתיד מכל צעד אשר יעניק סמכויות בלעדיות לרבנות הראשית בתחום הגיור. "תמיכת הממשלה בהצעת החוק מוכיחה כי גם חבריה מבינים שהפתרון למשבר הגיור אינו יכול להימצא בין כותלי הרבנות הראשית, הנשלטת על ידי גורמים חרדיים העוינים את הנושא", אמר.

"אנו מצפים מחברי הממשלה להבטיח כי כל חקיקה בנושא תעניק ביטוי למגוון הדרכים הקיימות במדינת ישראל ובתפוצות לגיור ולהצטרפות לעם היהודי".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), אורי רגב, הביע את מחאתו נוכח הצעת החוק, שלדבריו אינה פותרת את הבעיה: "מדובר בחקיקה אנטי-דתית, אשר ראוי שכל שוחר דמוקרטיה וחופש דת יתנגד לה. הכנסת אינה צריכה ואיננה רשאית לכפות על בתי הדין הרבניים ורבני הערים את פרשנותה לגיור. במקום זה עליה לבטל את המונופול של הרבנות על הגיור ועל נישואין". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
השר נהרי. החוק תקוע
צילום: אתר הכנסת
ח"כ דוד רותם. הקץ לסבל המיותר
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים