שתף קטע נבחר
צילום: index open

כאן גרים בשקט: איך מבודדים רעש?

איכות החיים מושפעת באופן ישיר ממידת הרעש אליו אנחנו חשופים. איך ניתן להבטיח כי גם בבית נוכל לישון בשקט בלי לסבול מרעשי צנרת או מצפירות הנהגים בכביש שמתחת לחלון?

איכות החיים בבניין מגורים משותף מושפעת במידה רבה מרמת הרעש בו. לאפיונים האקוסטיים של קירות המבנה יש השלכה ישירה על אורח החיים ומידת הרעש המתלווה אליהם.

 

 

אפיונים אלה מבטאים את יעילותם של הקירות למנוע מעבר של רעש מצידם האחד לצידם השני, וכן את יכולתם למנוע החזר רעש בתוך החלל שבו הוא נוצר.

 

יכולתו של גוף לחסום מעבר קול מתייחסת ישירות אל המסה שלו: ככל שהמסה גדולה יותר, עוצמת הרעש שעוברת נמוכה יותר.

 

גם למרכיבי החומר יש השפעה ישירה על יכולתו לבודד רעשים. קיימים סוגי בידוד רבים, ועל מנת להבטיח תוצאה מקסימלית יש להתאימם לסוג האקלים ולצרכי כל לקוח לגופו.

 

דרשו מפרט טכני מלא

קיימים סוגי בידוד שמתאימים רק לתקרות, לצד המתאימים לקירות בלבד. יש בידודים שבאים עם אלומיניום שמיועד להגביר את איכות הבידוד. אם הנושא חשוב לכם, מומלץ להיעזר בשירותיו של יועץ בידוד שיסייע לכם בבחירת הבידוד המתאים לצרכים שלכם.

 

בקניית דירה חדשה יש להקפיד לצרף לחוזה על פי חוק המכר מפרט טכני מלא, למרות שחלקם של הנתונים הינם מקצועיים והנדסיים ואינם נהירים לקורא שאינו בקיא בתחום.

 

חשוב להתייחס לכל הפרטים, גדולים כקטנים, בפרק הדן בתיאור המבנה ומפרט את חומרי הבנייה, ולוודא כי המערכות השונות וחומרי הבנייה נושאים תו תקן.

 

לדירות השוכנות סמוך למרכזים סואנים, כבישים ראשיים ונמלי תעופה דרושים חומרי בנייה ובידוד אקוסטי, זיגוג אקוסטי מתאים וחומרי איטום מבודדים.

 

מקורות רעש, ודרכים למניעה 

צנרת

אי אפשר למנוע את רעש הצנרת, אבל אפשר להחלישו במידה ניכרת. המתקנים חייבים להיות בנויים בצורה המקלה על הזרימה ויש להקפיד שלא שייווצר מעבר חופשי של הרעש והרעידות מהם אל המבנה.

 

מעליות

בניית קירות עבים וכבדים מסביב לחדר המכונות של המעלית יפחיתו במידה ניכרת את הרעש. רצוי גם לכסות את משטחי חדר המכונות בחומר ה"סופג" רעש ורעידות.

 

שנאים ומשאבות

שנאים ומשאבות מקרינים רעש, לעיתים במשך זמן רב ובעוצמה גבוהה. אפילו אם המכונות נמצאות בתאים מיוחדים, השארת פתחים כלשהם עלולה להביא ליציאת הרעש ולחדירתו לדירות הסמוכות. יש להקפיד לאטום כל פתח בסביבתם.

 

מערכות הסקה מרכזית

יש לבודד את חדר ההסקה והמתקנים שבו משאר חלקי הבניין. המכונות חייבות להיות מוצבות בצורה אלסטית על המבנה, והצנרת חייבת להיות מבודדת מהקירות באמצעות ציפוי רך ועמיד.

 

מזגנים ומערכות אוורור

מזגנים עלולים להוות מטרד חמור לשכנים. הבעיות העיקריות, נגרמות בעקבות רעשים ורעידות הנגרמים כתוצאה מהתקנה לא נכונה.

 

גם מכשירים ביתיים פשוטים למדי עלולים להוות מטרד. בדרך כלל מספקים היצרנים מכונות כביסה, שואבי אבק ומדיחי כלים המצוידים החומרים מבודדי רעש,אולם תחזוקה לקויה שלהם עשויה להוביל לשחיקתם. בכל מקרה,רצוי להרחיק רהיטים עליהם מוצבים המכשירים האלה עד כמטר מהקיר.

 

חלונות וזכוכית אקוסטית

זכוכית מטבעה אינה חומר מבודד מוצלח. למרות זאת, באמצעות שילוב של סוגי זכוכית שונים ומסגרות חלון אקוסטיות, ניתן לשפר את הביצועים האקוסטיים שלה באופן ניכר. גורם משמעותי נוסף הוא הרכבה נכונה של החלון ואיטום נכון של כל החיבורים.

 

הכותב הוא יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל תתביישו להיעזר במומחה
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים