שתף קטע נבחר

נתניהו: יום אבל לאומי. מפקד הכיבוי: לא אופטימי

ראש הממשלה הגיע לחפ"ק באוניברסיטת חיפה, בעיצומו של המבצע חסר התקדים למאבק באש המשתוללת בכרמל. באסון נספו לפחות 40 סוהרים שהיו באוטובוס שעלה באש, עוד ועוד יישובים מפונים. "אנשים גילו תעצומות נפש אדירות, גבורה עילאית", אמר נתניהו. שידור חי

אחרי האסון, המדינה יצאה למבצע צבאי ואזרחי משולב וחסר תקדים בכרמל. חדר פיקוד קדמי הוקם הערב (יום ה') באוניברסיטת חיפה, ואליו הגיע גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "אני אכריז על זה כיום אבל לאומי, אבל כרגע אין לנו זמן להתאבל ולהיכנס לתחקורים והסקת מסקנות", אמר. מוקדם יותר נספו לפחות 40 סוהרים באוטובוס שעלה באש, בשריפה הקטלנית בתולדות ישראל.

 

דליקת הענק ממשיכה להשתולל בהרים "לכל צד", אמר השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', וכל הכוחות האפשריים מהארץ ומחו"ל גויסו למאבק באש. הוא אמר שהטיפול בדליקה ייקח כמה ימים, ועוד יישובים אולי יפונו. "רוב האנשים שנמצאים במרכז הכרמל פונו. סרקנו כמה פעמים, נעשה סריקה בבוקר".

 

אסון הכרמל: הכותרות האחרונות בעמוד מיוחד

 

נציב כיבוי והצלה ראשי, רב-גונדר שמעון רומח, אמר: "לצערי גם לנו יש נפגעים. כולי תקווה שעם המאמץ של הלילה ומחר נצליח להשתלט על האש, אבל. הרוח מתעתעת בנו והיא עומדת להתחזק לפנות בוקר - ולכן אני לא יכול לצייר תמונה אופטימית ברגע זה".

 

לדברי נתניהו, "אנשים גילו כאן תעצומות נפש אדירות, גבורה עילאית, הקריבו את עצמם כדי להציל אחרים". הוא ביקש לומר למשפחות שמגלות על האסון שפקד אותם - "אנחנו מחזקים אוהבים אתכם. לאחינו הדרוזים - אני יודע שספגתם מהלומה קשה מאוד".

 

ראש הממשלה ציין שעשרה מטוסי כיבוי אמורים להגיע בשעות הקרובות מקפריסין, יוון וספרד, ובהמשך אולי גם מאיטליה ורוסיה. במשרד החוץ אמרו שגם טורקיה נרתמה, ושולחת שני מטוסים. "אבל הם לא פועלים בלילה, וזה עוד ייקח זמן". מחר יכונס הקבינט, כדי להחליט על ריכו הפעילויות.


אזורי האש, נכון ל-21:00 לערך

 

עשרות הסוהרים נשרפו למוות בדרכם לפנות את כלא דמון. כמה שוטרים נפגעו גם כן, בהם ניצב-משנה אהובה תומר, שנלחמת על חייה בבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

בעקבות השריפה הוחלט לפנות גם שכונות בטירת כרמל וכן את בית החולים הפסיכיאטרי בעיר. גם תושבי ניר עציון, עין הוד ועין חוד שבחוף הכרמל התבקשו לעזוב את בתיהם. בנוסף, פונתה פנימיית ימין אורד, שסמוכה אף היא למוקד השריפה בכרמל. בצהריים פונה היישוב בית אורן, שחלקים ממנו נשרפו. בקק"ל העריכו שכ-10,000 דונמים עלו באש.

 

ynet

 

המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן, העביר את הנחיותיו בחפ"ק, ואמר: " יש פה כוח מסיבי לפינוי כלל התושבים ולכן מה שנדרש מהציבור זה להישמע להוראות השוטרים ולהוראות הכבאים ולסייע לכל הכוחות". 

 

גם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, הגיע לחפ"ק. "אנחנו מגישים את כל הסיוע שאנחנו יכולים בתוך המאבק", ציין.

 "יש מלט"ים ומסוקים באוויר ועוד חיילים על הקרקע. מדובר באסון גדול ואנו עוזרים לשירות בתי הסוהר במה שאפשר".

  

הסיבה לפרוץ האש, שחלה בסביבות 11:00 באזור נחל חיק, עדיין אינה ברורה. מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה מסר כי "אנשי המשרד בדקו את כל אתרי הפסולת באזור חיפה והכרמל, ונמצא חד משמעית כי האש לא פרצה מתוך אף אחד מהם". ההודעה נמסרה על רקע הערכות מוקדמות של המשטרה, לפיהן השריפה פרצה מתוך אתר פסולת פיראטי באזור עוספיה.

 

רוצים לעזור למתפנים? היכנסו לפורום המיוחד

 

בשב"ס פתחו מרכז מידע למשפחות בטלפון 08-9775701.


פורסם לראשונה 02/12/2010 20:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו ניר (שוקו) כהן, אחיה ראב"ד ויעל עברי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה מה שנשאר מהאוטובוס
צילום: AFP
ראש הממשלה נתניהו בחפ"ק
צילום: אטילה שומפלבי
השריפה. 40 נספו
צילום: חגי אהרון
נפגעים גם לכוחות הכיבוי
צילום: AFP
הכרמל בלהבות
צילום: אולג רויטבורד
מומלצים