שתף קטע נבחר

כל המחזור נספה. "איך אפשר לעכל 40 הרוגים?"

בתוך שניות, איבדו בשירות בתי הסוהר עשרות חברים מקורס הקצינים, באוטובוס שבער באסון הכרמל. "הם נסעו לשם כדי להציל חיים, וכל המחזור נמחה". ניצב-משנה בני אבליה פיקד על הזירה: "חברים שלי בין הנפגעים וזה פשוט אסון נוראי"

איך אפשר לעכל שלפחות 40 אנשים נספו במכת אש אחת? כל מחזור הצוערים האחרון של שירות בתי הסוהר נמחק באסון הכרמל - השריפה הקטלנית בתולדות המדינה. שתי מחלקות הסוהרים היו בדרכן למשימת הצלת חיים, פינוי אסירי כלא דמון. בדרך, תפסו אותם הלהבות. בשב"ס מתקשים הערב (יום ה') להשלים עם מימדי הטרגדיה.

 

אסון הכרמל: הכותרות האחרונות בעמוד מיוחד

 

" איך אפשר לעכל דבר כזה?", אמרו היום בשירות. "מדובר בסוהרים שהם חברים, שיש להם משפחות. הקורס הזה בו הם השתתפו פשוט נמחה. זה לא נתפס וקשה לנו להאמין שזה מה קרה. אנחנו עדיין בתחילת הארוע, צריך עדיין לזהות את כולם, אבל קיבלנו מכה קשה - מכה שלא ידענו כדוגמתה אף פעם".

 

ynet

 

ההרוגים הם סוהרים שמשרתים שנים לא מעטות, ועברו קורס משקי''ם. הם הגיעו לקורס מבתי כלא בכל רחבי הארץ. "אלו אנשים עם ניסיון, בעלי מוטיבציה רבה. הם נסעו לשם הם בעצם כדי להציל את האסירים הביטחוניים בכלא דמון מפני החשש שהלהבות יגיעו לשם ואסירים יהרגו".

 

במוקד שנפתח (בטלפון 08-9775701) התקבלו קריאות רבות של בני משפחות סוהרים. אחרי שהותר לפרסום שמדובר בצוערים של הקורס, מגיעים אנשי שב"ס לבתי משפחות כדי לבשר להם את הבשורה המרה. כשמדובר ב-40 אנשים, המשימה קשה לאין ערוך. ''לבנו עם משפחות החברים שלנו", אמר בעצב אחד הסוהרים שמכיר חלק מהנספים.

 

בשירות בתי הסוהר איבדו עשרות חברים באסון הכרמל אחר הצהריים (יום ה'). בארגון אמרו שעדיין מוקדם לתאר את התחושות עקב הזמן הקצר שחלף. "40 הרוגים?! לא נכון... אלוהים ישמור", אמר ל-ynet סוהר שאיבד חברים ושמע על היקף הטרגדיה.

 

גם שתי מכוניות משטרה שהיו מאחורי האוטובוס עלו באש, וקצינים בכירים נפגעו - בהם ניצב-משנה אהובה תומר, שנלחמת על חייה בבית החולים רמב"ם. ניצב-משנה בני אבליה, מפקד תחנת משטרת זבולון בימים רגילים, פיקד הערב על זירת האסון ליד האוטובוס. הוא היה כאוב ומזועזע.

 "איך אפשר לדבר מול מראה שכזה, התחושות הן של כאב נורא וצער, יש חברים שלי בין הנפגעים וזה פשוט אסון נוראי", אמר.

 

מוקדם יותר הוזעקו עשרות אמבולנסים לבית אורן ובכוחות ההצלה הכינו עשרות מיטות לפינוי הפצועים. כמה מהאוטובוסים נותרו במקום הכינוס, ליד חוות הסוסים בקיבוץ, שם הוקמה תחנת עזרה ראשונה ניידת, בה שהו עשרות חובשים, רופאים ומתנדבים של מד"א ואיחוד הצלה. התחנה פונתה במהרה, מכיוון שבמקום לא נותרו פצועים בשטח - לאחר שכמעט כל נוסעי האוטובוס נשרפו בו למוות.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 02/12/2010 18:28

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האוטובוס החרוך
צילום: אחיה ראב"ד
מטפלים בפצועים
צילום: אבישג שאר- ישוב
שריפה שריפת יערות הכרמל קיבוץ בית אורן
צילום: חגי אהרון
מומלצים