שתף קטע נבחר

כאן היה בית אורן: סיור בקיבוץ שעלה בלהבות

אחד היישובים היפים והפסטורליים בישראל, נראה הבוקר כמו עיי חרבות: מנורות רחוב ופחי אשפה נמסים על הכביש, שברי זכוכית שהתנפצו ובתי קרקע חרוכים ומפויחים כליל. מספר תושבים חזרו, ופונו בידי המשטרה. כתב ynet התלווה לכוחות בשטח שעוברים מבית לבית ומכבים את האש

התמונות הבלתי נתפשות: קיבוץ בית אורן עלה באש בשריפה שגבתה את חייהם של יותר מ-40 בני אדם וכילתה כ-30 אלף דונם של חורש טבעי. אתמול פונו התושבים מהקיבוץ ונאלצו להשאיר מאחור את כל רכושם וזכרונותיהם כדי להציל את חייהם. יממה לאחר האסון, ניסו בצהריים (יום ו') כמה מתושבי המקום לשוב לבתיהם, למרות סכנת האש המתקרבת. במשטרה נאלצו לפנות כמה מהם בכוח, כדי למנוע פגיעה בחיי אדם.

 

האש במורדות הכרמל עוד משתוללת במוקדים שונים. בעין הוד, עין חוד וניר עציון נאבקים הכבאים בלהבות. בעוספיה פינו כוחות החירום כמה בתים בשל התקרבות האש לבתים הקיצוניים של היישוב. תושבי טירת כרמל, שכונת דניה בחיפה ויישובים הסמוכים לאזור השריפה שלא פונו מבתיהם, מתבקשים להישאר בבתים בשל זיהום אוויר. במקביל, פרצה שריפה בקריית ביאליק ובקריית טבעון.

 

לעדכונים האחרונים ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

צילום: יואב זיתון

 

 

מלבד תושבי בית אורן ניסו גם כמה מתושבי ניר עציון לשוב לבתיהם. במשטרה הדגישו כי היישובים שפונו עדיין נמצאים בסכנה והתושבים לא יכולים לשוב לבתיהם עד שיקבלו הודעות חדשות על כך.

 

במבט מבפנים נראה בית אורן, אחד היישובים היפים והפסטורליים בישראל, כמו עיי חרבות: מנורות רחוב ופחי אשפה נמסים על הכביש, שברי זכוכית מהחלונות שהתנפצו פזורים לכל עבר, בתי קרקע חרוכים ומפויחים כליל. בוואדי הסמוך ליישוב המראות קשים: חורבות שרופות ועכורות במקום שעד אתמול היה ירוק.

 

בוואדי התלול ערכו הכבאים סריקות במטרה למצוא את גופת הנעדר האחרון, חברם לכיבוי. צוותי כיבוי מתוגברים בכוחות מבולגריה נערכים בקצה הקיבוץ לבלום את האש שמתקרבת עם משבי הרוח החזקים, לאחר שהאש כבר כילתה בתים בצד הדרומי של הקיבוץ.

 

הכבישים באזור בית אורן עדיין סגורים לתנועה ורכבי הכיבוי הרבים,

המשטרה והצבא מקנים תחושה של אזור מלחמה. כבאים מרמת גן, בפיקודו של להב תומר פנקס, והכבאי ראש הצוות ניר שלום, עוברים מבית לבית ומכבים אש שנדלקת מדי פעם בפעם.

 

שני הכבאים מרמת גן מצאו באחד הבתים שנשרף בעל דירה שהצליח להיכנס ליישוב כדי לאמוד את הנזקים שהאש גרמה לתכולת ביתו. במהלך הבדיקה הוא הבין כי שוב האש החלה לבעור בבית ובסיוע של הכבאים כיבה את האש שבערה פתאום באחת מקורות העץ שבסלון הבית. בהמשך, הוציאה אותו המשטרה מהבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה באזור בית אורן
צילום: נועם מושקוביץ
הבית נשרף
צילום: AP
אוטובוס הסוהרים החרוך
צילום: יואב זיתון
מומלצים