שתף קטע נבחר

בבוקר יחל הבליץ האווירי: מטוסי ענק נגד הלהבות

האש משתוללת הלילה בארבעה מוקדים עיקריים: הר שוקף, המזבלה של עוספיה, ניר-עציון והחי-בר. בבוקר צפויים כ-30 מטוסים מ-15 מדינות להצטרף למאמצי הכיבוי, ובהם "סופרטאנקר" שמכיל כ-80 אלף ליטר מים. מחיר הפעלתו: 200 אלף דולר לשעה. הכוחות מקווים להשתלט על האש כבר היום

עם שחר יתחיל הבליץ האווירי שינסה להכניע את להבות הענק: במהלך הלילה (יום א') הגיע לארץ מטוס הכיבוי הגדול בעולם - ה"סופרטאנקר" ששכרה ישראל. הוא יכול להכיל 80 אלף ליטרים של מים - כמעט פי 2 מהמטוסים הרוסיים - שפעלו מאז שבת בבוקר בשריפה בכרמל. נכון לחצות, בכרמל ארבעה מוקדי שריפות: הר שוקף, המזבלה של עוספיה, ניר-עציון והחי-בר. במקביל לפעולות הכיבוי, ייערכו הלוויותיהם של כמה מ-41 הנספים באסון אוטובוס הצוערים.

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

בשעות הערב והלילה המשיכו צוותי הכיבוי מהקרקע להילחם בלהבות המשתוללות בכרמל. השריפה כילתה כבר 50 אלף דונם של יער. במכבי אש אמרו שהאירועים מתפתחים כפי שציפו: "מדובר בהתלקחויות נקודתיות". בעוספיה נקראו התושבים להסתגר בבתים בשל חשש לחומרים רעילים שנשרפו במזבלה.

 

קצין בכיר בחיל האוויר, שנמצא בחפ"ק המשותף, טען שהאש ברמה הנמוכה ביותר - מאז שהשריפה פרצה ביום חמישי. "בבוקר צפוי אתגר חדש, עם רוחות דרום-מזרחיות שעשויות להוביל את הבעירה לכיוונים חדשים", הוא אמר. "ייתכן שכבר בסוף היום האש תהיה בשליטה".

 

מהיום בלילה עשוי הגשם שאמור להגיע סוף-סוף, לסייע למאמצים. בנוסף, יצטרפו לראשונה למאמצים שלושה צוותי כיבוי פלסטיניים, שיגיעו יחד עם אנשי המינהל האזרחי.

 

ynet

 

המטוס הענק, בואינג 747 שהוסב למטוס כיבוי, יוטען במים על-ידי מיכליות בשדה התעופה. הוא מופעל על-ידי צוות אמריקני ובניגוד למטוסי כיבוי אחרים - יכול לפעול גם בשעות הלילה. ככל הנראה, מדובר בטבילת האש הראשונה שלו במסגרת דליקת ענק. על כך שלא רכשה בעצמה מטוסי כיבוי בכל השנים, ישראל תשלם מחיר יקר: כ-200 אלף דולר לשעה. אגב, את פרטי החברה שמפעילה אותו (Evergreen), מצא המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, אלוף יוחנן לוקר, בחיפוש בגוגל.

 

בתוך המטוס הרוסי מעל הכרמל:

 

בסך הכל צפויים לפעול מהבוקר בכרמל בסביבות 30 מטוסי כיבוי ושלושה מסוקים - שהגיעו מארצות-הברית, טורקיה, יוון, קפריסין, בריטניה, רוסיה, צרפת, איטליה, שוויץ, גרמניה, אזרבייג'אן, ספרד, רומניה, הולנד וקנדה. קצין בכיר בחיל האוויר ציין שכל עשרות המטוסים יפעלו בשטחים קטנים יחסית, בהם השריפה עדיין משתוללת. במהלך השבת ביצעו אותם המטוסים 250 גיחות מעל מוקדי האש.

 

"תמרור אזהרה"

בשעות הערב נחתו בישראל שני מטוסי הרקולס, ובהם 18 טון של חומרי כיבוי שהובאו מארצות הברית. שגריר ארצות הברית בישראל ג'יימס קאנינגהם היה בשדה התעופה בן-גוריון בעת הנחיתה, שוחח עם החיילים האמריקנים והודה להם.


השגריר הבטיח שההרקולסים הם רק ההתחלה (צילום: אבי מועלם)

 

השגריר הבטיח שמדובר רק בסיוע הראשון: "ההרקולסים הללו הם הראשונים, אך לא האחרונים. גם מחר נביא סיוע נוסף ובו צוות טקטי שיספק עזרה מקצועית בהתמודדות עם השריפה. אנו שמחים להצטרף למדינות נוספות שמסייעות בכיבוי השרפה. מטרתנו לחסל את האש ולאחר מכן לעבוד יחד עם הממשלה בישראל, כדי לקדם את תהליך ההתאוששות הארוך". קאנינגהם הוסיף כי גם בארצות-הברית מתפללים להחלמתם של הפצועים. "תפילתנו עם אלו שאיבדו את יקיריהם וליבנו עם מפקדת משטרת חיפה, אהובה תומר, שנלחמת כעת על חייה. היא ידידה קרובה של השגרירות האמריקנית".

 

חיל האוויר מתרכז בימים אלה בעיקר במבצע הכיבוי. היום יערכו אימונים באופן חלקי, משום שמרבית הטייסות "מאמצות" את המטוסים הזרים. "נתאמן באופן מוגבל, לא באזור בו פועלים מטוסי הכיבוי. כרגע כולם מתרכזים במשימה הזאת".


אחד ממטוסי הענק ברוסיה מעל הכרמל (צילום: AFP)

 

קצין בכיר בצה"ל אמר כי ניתן לדבר במונחים של אופטימיות זהירה ולהערכתו כבר ביום ראשון השריפה תהיה תחת שליטה. על רקע

 הציפייה לחקירה עתידית של הזנחת מערך הכיבוי, הקצין הבכיר התעקש שמערכת הביטחון התריעה על הפער והליקויים במערך הכיבוי באינספור דיונים ופורומים.

 

"האירוע הקשה הזה חשף נקודת תורפה, שתחייב טיפול. כפי שהדברים נראים, העניין הזה יזכה מעתה לטיפול", הוא אמר. "הנושא מוכר וממתין לפתרון זה תקופה ארוכה מאוד. מדינת ישראל חייבת לזכות במערך כיבוי אש ראוי והולם". הקצין הבכיר הודה, כי "האירוע מהווה תמרור אזהרה", בראייה עתידית למה שצפוי בישראל בעתיד, גם בהיבט הביטחוני.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסופר טאנקר באימון
המטוס הרוסי בפעולה בכרמל
צילום: AP
גם היוונים מכבים
צילום: רויטרס
מטוס קטן מעל הכרמל
צילום: בן קלמר
האש באזור החי-בר, אמש
צילום: עידו בקר
מומלצים