שתף קטע נבחר

בת זוגה של ההרוגה: "השריפות לקחו אותך ממני"

"האמא של הצוערים", פביולה בוהדנה, הובאה למנוחות. חברתה לחיים ספדה בבכי: "כשהתחלנו לצאת קנינו בית קטן שכתוב עליו: 'גם שריפות לא יפרידו בינינו'. הן לקחו אותך". הוריה של הצוערת אפרת כהן: "גם אתי אלון סיפרה לנו שהיא מדהימה"

"כשהתחלנו לצאת אמרת לי שאת רוצה שנבנה בית ביחד. הלכנו לחנות צעצועים וקנינו בית קטן מעץ שכתוב עליו: 'גם שריפות לא יפרידו בינינו'. אני מחזירה לך עכשיו את הבית ומניחה אותו על הקבר, כי דווקא השריפות לקחו אותך ממני".

 

כך ספדה בת הזוג את "האמא של הצוערים", שנשרפה למוות בדרך לכלא דמון. סגן גונדר, פביולה בוהדנה (48), נקברה היום (א') בבית העלמין בנס ציונה, תוך שחבריה הרבים משירות בתי הסוהר ממררים בבכי ואומרים: "איבדנו את האמא שלנו".

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד


זוגתה של פביולה בוהדנה מבכה את מותה (צילום: אבי מועלם)

 

רחל אלגבסי, בת זוגה לחיים של בוהדנה, ספדה לה בלוויה הצבאית ובדמעות חנוקות הניחה על קברה בית קטן מעץ, שסימל את חייהם המשותפים: "כשהתחלנו לצאת אמרת לי שאת רוצה שנבנה בית ביחד. הלכנו לחנות צעצועים וקנינו בית קטן מעץ שכתוב עליו: 'גם שריפות לא יפרידו בינינו'. אני מחזירה לך עכשיו את הבית ומניחה אותו על הקבר, כי דווקא השריפות לקחו אותך ממני".

 

"נשמה שלי, אמשיך לדאוג לאביתר, נועם וג'וי"

אלגבסי המשיכה וספדה: "אשה יקרה שלי, מאמי שלי. אני מרגישה צורך לספר לעולם על גדולתך ולהאדיר שמך, שהעולם ידע איזו אבדה יקרה הלכה מהעולם". בת הזוג הבטיחה כי תמשיך לגדל את הילדים: "נשמה שלי, אני נשבעת לך שאמשיך לדאוג לאביתר, נועם וג'וי".

 

"אני אוהבת אותך, אשה שלי", אמרה בדמעות האלמנה. "רק לאחרונה קנינו בית חדש שיהיה לנו חם ונעים. בימים האחרונים לימדת את אביתר להגיד לילה טוב, וללכת לישון לבד בחדר שלו בלי אמא. הוא לא יישן עוד עם אמא שלו".


קורעים את דש הבגד של אחותה של פביולה (צילום:אבי מועלם)

  

כלאי עפרונית עפרוני אמרה בעיניים דומעות: "נקרע לנו הלב מצער ודמעות, פאבי הייתה אמא של כולנו. הכל אצלה היה תמיד בטוב לב, במסירות ובאכפתיות - גם לאסירים וגם ביחס שלה לחבריה הסוהרים".

 

תת גונדר אשר ועקנין ספד אף הוא לבוהדנה: "אנשים העריצו את המבט העמוק שלך בעיניים, נועם ההליכות ואצילות הנפש שלך. אמהות לילדים לא יצאו למשימה בכרמל, אך את התעקשת לצאת כמפקדת ומנהיגה, וכך מצאת את מותך, בדרכך להציל חיים של אחרים. את גיבורה אמיתית".


מלוים את פביולה בוהדנה בדרכה האחרונה (צילום: אבי מועלם)

 

בוהדנה ילדה את אביתר (11), בעל צרכים מיוחדים, ואת נועם (9), בת הזוג ילדה את התינוקת ג'וי. אחת מחברותיה של בוהדנה סיפרה: "זו אשה עם תעצומות נפש גדולות, שלא ויתרה על שום דבר ועל אף הקשיים הרבים איתם התמודדה הצליחה להקים משפחתה למופת ולהוות דוגמא למודל וחיקוי לחבריה".

 

"מקווים שימצאו את טבעת האירוסים של אפרת"

פרט לבוהדנה, גם צוערים רבים משירות בתי הסוהר מובאים היום למנוחות ברחבי הארץ. אפרת כהן בת ה-34, שנאבקה להתגייס לשב"ס, לא ויתרה גם אחרי הדחייה הראשונית. ביום חמישי גם היא נספתה באסון.

 

"היא תמיד אמרה לנו שאסור לשפוט את האסירות, כי אם הם היו נולדות בבית אחר החיים שלהן היו נראים אחרת", סיפרו בבכי הוריה, שמואל ונעמי. "באחד הביקורים שלנו שם ראינו כמה היא אהודה גם על האסירות. אפילו אתי אלון ניגשה אלינו ואמרה לנו עד כמה היא מדהימה." .

 

לפני שלושה שבועות התארסה אפרת לחברה לחיים, אמנון מאיר. "הם התכוונו להתחתן עוד שלושה חודשים. באירוסים היא קיבלה טבעת יהלום, ואנחנו מקווים שימצאו את הטבעת ויחזירו לנו אותה, כדי שתישאר לנו מזכרת ממנה". האם אמרה כי בשיחת הטלפון האחרונה, ב-15:20 ביום חמישי, אמרה כהן להוריה כי הצוערים בדרך לכלא דמון: "היא סיפרה על האש המשתוללת. אמרתי לה שתשמור על עצמה. אחרי ארבע, כשהיא לא ענתה, הבנתי שקרה משהו נורא".

 

היום הובא למנוחות, בין היתר, גם הנער אלעד ריבן, שהתנדב ככבאי במסגרת מחויבות אישית. הנשיא שמעון פרס ספד לו: "רצת לאש, והיא לא יודעת רחמים". אלמנתו של מישר חנן אוחיון, שנספה באסון, סיפרה כי בשיחת הטלפון האחרונה אמר לה: "אהובה שלי, אני הולך לחלץ אנשים". בהלווית קצין משטרת התנועה, סגן ניצב יצחק מלינה, השתתפו אלפים. הוא נטמן ביום נישואיו ואלמנתו סיפרה: "תמיד אוהב אותך, מקווה שניפגש שוב".


פורסם לראשונה 05/12/2010 14:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התעקשת לצאת כמפקדת ומנהיגה". בוהדנה
באדיבות שב"ס
נפרדים בדמעות
צילום: אבי מועלם
בוכים על "אם הצוערים"
צילום: אבי מועלם
אפרת כהן. "גם האסירים אהבו אותה"
באדיבות המשפחה
מומלצים