שתף קטע נבחר

שוחררו חשודים ברשלנות בכרמל: 'כתפיהם צרות'

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל את ערעור הנערים שנעצרו בחשד שגרמו ברשלנות לשריפה הקטלנית בכרמל, והפך את ההחלטה להאריך את מעצרם. השופט: לא מצאתי בסיס לחשד לגרימת מוות ברשלנות, מוקדם להטיל אחריות לאסון הלאומי

פחות מ-24 שעות לאחר שבית המשפט האריך את מעצרם של שני הנערים, הורה בצהריים (יום ב') בית המשפט המחוזי בחיפה לשחרר את האחים שנעצרו בחשד שגרמו ברשלנות לשריפה הגדולה בתולדות המדינה. השופט אברהם אליקים קיבל את ערעורם של החשודים, בני 14 ו-16 מעוספיה, על החלטת בית המשפט השלום בעיר להאריך את מעצרם בשלושה ימים.

 

 

התביעה ייחסה לשני החשודים עבירות של גרימת מוות ברשלנות וגרימת שריפה ברשלנות. "מדובר בקטינים ושילוב של רשלנות וגיל צעיר הוא שילוב שיש בו כדי להקל את העבירה הקשה שעולה נגד העוררים בתיק זה", ציין השופט. הוא התייחס בהכרעתו, שנתקבלה בטרם נודע על פטירתה של תנ"צ אהובה תומר, לחשד לגרימת מותם של 41 איש וציין: "בנושא זה לא מצאתי בסיס כלשהו לחשד, שכן כדי לייחס לעוררים ולו חשד שכזה צריך להתקיים קשר סיבתי וגם צפייה של המתרחש, ולא מצאתי זאת בחקירות שנוהלו עד עתה".

 

השופט אליקים הדגיש עוד כי "אין מחלוקת כי אירוע השריפה מהווה אסון לאומי, טראומה לאנשים רבים, בוודאי למי שיקירם נספה באותו אירוע, אך עדיין אין להטיל על כתפיהם הצרות של שני קטינים בני 14 ו-16 אחריות לאותו אסון לאומי. יש לחקור, והמשטרה עושה את מלאכתה נאמנה, ויעידו על כך פעולות החקירה מסיום הדיון במעצרם של הקטינים אתמול ועד לרגעים אלה".

 

מהרגע שבו נעצרו הכחישו הוריהם וקרובי משפחתם של הנערים את דבר מעורבותם באירוע. השניים חשודים כי התרשלו ולא כיבו את האש שהדליקו. לבית משפט השלום בחיפה, שהאריך אתמול את מעצרם לבקשת המשטרה, הגיעו אביהם ודודתם של הנערים. "לא נרשה שילבישו על שני ילדים טובים את התיק הזה", הבהיר האב בבית המשפט והטיל את האחריות לפרוץ השריפה על שכניו.

 

שני האחים נעצרו בסוף השבוע בחשד לרשלנות שהביאה לתוצאות הרות אסון - 42 הרוגים, אלפי מפונים, עשרות אלפי דונמים שעלו באש ומיליוני עצים שרופים. אביהם האשים כי "באו וחטפו אותם מהבית, ממש כאילו הם היו מחבלים ולא שני צעירים לפני גיוס. אין להם שום קשר לשריפה והם אפילו לא ידעו עליה. אחד מהם ישן, והשני היה בבית הספר". 

 

האב האשים גם כי "הכל קרה בגלל רלשנות של שכנים שהלבישו עליהם את התיק. הילדים שלי לא מעשנים נרגילה, ואפשר לבדוק את זה במעבדה. אני עומד לצידם ואמשיך לעמוד לצדם. אדאג שישחררו אותם באופן מיידי. גם אני הייתי בצבא, וגם אני ובני משפחתי סייענו לכבות את השריפה בכל הימים האחרונים".


הורי הנערים החשודים. "הלבישו עליהם תיק" (צילום: מתי אלמליח)

 

אמם של הנערים בטוחה שבניה לא גרמו לדליקה. היא טענה כי השניים היו בכלל בבית הספר, בזמן שהשריפה פרצה ליד עוספיה ביום חמישי בסביבות 11:00 בבוקר. האם, שסיפרה כי בנה הגדול מציין היום את יום הולדתו ה-16, מתחה ביקורת חריפה על המשטרה: "אני מאוד כועסת על אנשי היס"מ, הם השתמשו בכוח מול בניי".

 

שני האחים מיוצגים על-ידי עו"ד ויסאף עראף ובוריס שרמן מהסנגוריה הציבורית.

הראשון, המייצג את האח הצעיר, האשים כי החוקרים לא שיתפו את ההגנה בפרטי החקירה והחשדות. "המשטרה בוחרת לנדב פרטים לכתבים, אבל לא לעורכי הדין ולבית המשפט. זו מראה שיש כאן התנהלות לא ראויה".

 

עראף טען כי מרשו ובני משפחתו זכו ליחס מזלזל מצד השוטרים. "האמא ביקשה לתת לאחים נעליים, ואחד השוטרים אמר לה: 'את תסתמי ותיהי בשקט'. משם העבירו אותם לחקירה שנמשכה שעות ארוכות. החוק מתיר לבן משפחה אחד להיות איתם בזמן החקירה, במשטרה העדיפו להתעלם מזה". אחרי ההחלטה להאריך את מעצרם, אמר הפרקליט כי יערער על כך בבית המשפט המחוזי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני משפחתם של העצורים. בטוחים בחפותם
צילום: מתי אלמליח
תוצאות השריפה הקשות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים