שתף קטע נבחר

בג"ץ קבע: דמי הקישוריות יופחתו כמתוכנן

נדחתה בקשת חברות הסלולר למתן צו ביניים שיעצור את ההפחתה המתוכננת בדמי הקישוריות. דמי הקישוריות יופחתו מ-25 אגורות ל-6.87 אגורות ב-1 בינואר 2011, ובג"ץ ידון בעתירות החברות נגד ההפחתה, במחצית הראשונה של 2011

חברות הסלולר הפסידו בסיבוב הראשון: בג"ץ דחה את בקשות חברות הסלולר למתן צו ביניים שיקפיא את הפחתת דמי הקישוריות.

 

 

משמעות הדחייה: התעריפים יופחתו כמתוכנן מ-25.1 אגורות לדקה, ל-6.87 אגורות ב-1 בינואר 2011. עד 2014 יופחתו דמי הקישוריות, שהם התשלום שמשלמת חברה סלולרית על העברת שיחה לחברה אחרת, ל-5.55 אגורות. בכך תיפתח הדרך לכניסת שני מפעילים סלולריים חדשים וכן מפעילים וירטואליים שיעשו שימוש ברשתות הסלולריות הקיימות, באמצעות נדידה. זה גם אומר: הפסדים של מיליונים לחברות הסלולר.

 

 

שלוש חברות הסלולר, סלקום, פרטנר ופלאפון התנגדו מאוד להפחתה הזאת, והגישו במקביל שלוש עתירות לבג"ץ בטענה שההפחתה הצפויה בדמי הקישוריות תפגע ברווחיהן. הן ביקשו להוציא צווי ביניים שיקפיאו את ההפחתה, משום שטענו שהחישוב של הפחתת דמי הקישוריות אינו נכון, והוא מהווה פגיעה חוקתית בזכות הקניין ובזכות לשיוויון.

 

המדינה השיבה לעתירות, כי מודל החישוב הוא שמרני יותר מההנחייה המחייבת באירופה מאז שנת 2009. השופטת מרים נאור קבעה כי המחלוקת היא לכאורה בסוגיות מורכבות ולכן יש להותיר את ההכרעה בכל אלו לדיון בעתירות, ולכן דחתה את הבקשות לצווי ביניים.  

 

השופטת מרים נאור קבעה שהעתירות כולן יובאו לפני אותו הרכב במחצית הראשונה של שנת 2011. הסיבה לדחיית צווי הביניים היא מורכבות העתירה, ההכנה המוקדמת של חברות הסלולר להפחתה, וכן היות ההפחתה הפיכה.

 

בג"ץ קבע שהחברות כבר העלו תעריפים שינו תוכניות ובכך נערכו זה מכבר לשינוי בדמי הקישוריות. וכן בג"ץ קיבל את עמדת חברת מירס כי ההפחתה בדמי הקישוריות עוסקת בהיבט כספי, והיא אינה אקט בלתי הפיך, ועל כן אפשר לדון בו מאוחר יותר. "כמו כן", נאמר בהחלטה, "יש ליתן משקל לכך שבכל שנת 2010 (ועוד לפני כן) נהנו העותרות מדמי קישור שגם לגישתן היו גבוהים מעלות השירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: אבי חי
עד עכשיו חברות הסלולר נהנו מדמי קישוריות גבוהים
צילום: אבי חי
מומלצים