שתף קטע נבחר

שחרורים מצפון לדרום: "השביתה - אסון למדינה"

את החשודים החופשיים אתם לא רוצים לפגוש ברחוב: גבר שניסה לרצוח את אשתו, אנסים, עובד זר שתקף מינית נערה. וזו רק ההתחלה. במשטרה מסירים כפפות ושולפים רשימה מדאיגה, הפרקליטים מבקשים גם משרה נתניהו להתערב

כמעט חודש אחרי שפרקליטי המדינה פתחו בשביתה , החליטו במשטרה להוריד את הכפפות ולחשוף את מימדי הנזק שנגרם למדינה: מסמך של אגף המודיעין והחקירות במשטרה מעלה כי מאז השביתה שוחררו מהכלא 31 אסירים ועשרות חשודים שוחררו לבתיהם. במקרים אחרים, נגד חשודים בעבירות חמורות הגישה המשטרה כתבי אישום בגין עבירות קלות יותר.

 

בינתיים, הפרקליטים ממתינים להתערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתקווה שהוא יפתור את המבוי הסתום. פרקליטה בכירה במחוז מרכז אפילו פנתה לרעייתו, שרה נתניהו, בבקשה שתסייע להביא לסיום השביתה. הבוקר תגיע הסוגייה לפתחה של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בדיון שבו ישתתף גם שר המשפטים יעקב נאמן.

 

"זה אסון למדינה, עבריינים מנצלים את זה", אומרים במשטרה על נזקי השביתה. בין היתר, מתברר

כי 31 אסירים שוחררו לבתיהם, לאחר שבדיונים לגביהם בוועדת השחרורים לא השתתף נציג המדינה. מדובר באסירים שהורשעו בחברות בארגון פשיעה או באלימות כלפי בנות זוגן, והמדינה התנגדה באופן עקרוני לשחרורם.

 

בנוסף לכך, השביתה מעכבת הכרעות בתיקים חשובים. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, דחה כבר בפעם השנייה מרתון בהשתתפות בכירי הפרקליטות שמטרתו להגיע להכרעה בתיק נגד שר החוץ אביגדור ליברמן. גם התיק בעניינו של הרב מרדכי אלון תקוע, בעוד שבפרשת ניצב אורי בר-לב כלל לא הוכנה חוות דעת בגלל השביתה.

 

ראש לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון, פנה אמש במכתב לנתניהו, בבקשה שיתערב כדי למצוא פתרון. לידי ynet אף הגיע מכתב של פרקליטה בכירה מפרקליטות מחוז מרכז, שביקשה מרעייתו, שרה, לסייע. "אני סבורה שיש בך את התבונה והרגישות שכל כך חסרה לפקידי האוצר ואת ההבנה שאת הנזק שייגרם לציבור אותו אנו מייצגים ובכלל זה לקורבנות, לא ניתן יהיה לתקן", כתבה הפרקליטה לאשת ראש הממשלה.

 

אלה חלק מנזקי השביתה:

 • מחוז תל אביב: שוטר מג"ב הותקף על כמה חשודים וביקש סיוע. שוטרת שהגיע למקום קיבלה נגיחה בפנים. במשטרה עצרו את החשוד והתיק הועבר לעיון הפרקליטות, אלא ששם סירבו להסתכל על התיק והחשוד שוחרר.

 

 • מרחב יפתח: נער בן 15 התלונן כי במשך שש השנים האחרונות נאנס על ידי חבר של אמו, תושב השטחים. במשטרה שלחו בלשים לאתר את החשוד, ולאחר אינספור תרגילים הצליחו לאתרו. בחקירתו קשר את עצמו לאירועים. התיק הועבר לפרקליטות, שסירבה לטפל בו למרות ניסיונות שכנוע של המשטרה - והחשוד שנעצר בעמל רב שוחרר.

 

 • תחנת עיירות: קרב בין פלגים של שתי חמולות הידרדר לחילופי ירי. המשטרה הצליחה לעצור את אחד המעורבים אשר ירה לא פחות מ-5 פעמים לעבר אחר, ורק בנס לא הרג אותו. נאספו ראיות והחשוד הובא לדיון בהארכת מעצרו בחשד לחבלה בכוונה מחמירה. בשל היעדר פרקליט מלווה, לא היה מי שיבקש את מעצרו עד תום ההליכים - והוא שוחרר למעצר בית.

 

 • תחנת אשקלון: כנופיית גנבים שקיבלה מידע מודיעיני על שמחה משפחתית הצליחה לרוקן את בית החוגגים מכל התכולה. בתום מרדף משטרתי לאורך קילומטרים רבים, תוך סיכון נוסעים בנתיב תחבורה, נעצרו החשודים. ביום רגיל הם היו נעצרים עד תום ההליכים, בגלל השביתה כולם בבית.

 

 • תחנת קריית מלאכי: עובד זר מהודו שמטפל בקשיש נחשד בביצוע מעשים מגונים בנכדתו בת ה-14 של המטופל. בפרקליטות לא הסכימו לעיין בתיק, והחשוד שוחרר לביתו במקום לשבת במעצר עד תום ההליכים.

 

 • תחנת באר שבע: מתנדבת מארגון סיוע הותקפה על-ידי אדם שמקבל תמיכה משירותי רווחה. הוא רדף אחריה עם פטיש, תפס אותה והיכה בה בצורה אכזרית. האשה אושפזה, החשוד נעצר בחשד לניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה ופציעה בנסיבות מחמירות. הוא נשלח למעצר בית.

 

 • תחנת אשקלון: שני חשודים ארבו לקשישה כשהוציאה כסף מכספומט. הם התנפלו עליה, היכו אותה וגנבו ממנה 5,000 שקלים שקיבלה מהביטוח הלאומי. הם נתפסו בחשד לקשירת קשר לפשע, שוד ותקיפת קשיש. היום הם כבר נמצאים בבית.

 

 • מרחב נגב: גבר שחי בנפרד מאשתו חשוד שאנס אותה, לאחר שסירבה לאפשר לו לראות את בנו. הוא נעצר בתום מרדף, אך בהיעדר פרקליט מלווה לתיק - הוא כבר לא במעצר.

 

 • תחנת רחובות: עובדת פיליפינית נעצרה בחשד להתעללות קשה בקשישה בת 91 בה היא מטפלת. בפרקליטות סירבו לקבל את התיק לצורך השלמות חקירה בעבירה חמורה, ובמקום לשבת בכלא, הפיליפינית גורשה מישראל.

 

 • פרשת מלך הבאסטות ביפן: חוקרי יאחב"ל הצליחו לעלות על כנופייה ישראלית שהבריחה סמים ליפן והגישה כתבי אישום חמורים נגד המעורבים. במהלך השביתה התקיים דיון שבו ביקשה המשטרה לחלט 2.5 מיליון שקלים שהושגו על פי החשד בעסקאות סמים. בפרקליטות לא הופיעו לדיון, והכסף הוחזר לנאשמים.

 

 • תחנת עיירות: תושב האזור שהחליט לנקום במדינה כרת לא פחות מ-350 עצי שיטה מוגנים. הוא נתפס, אך במקום לשבת במעצר עד תום ההליכים שוחרר לביתו.

 

 • תחנת אילת: שני חשודים נעצרו לאחר ששדדו 4,800 שקלים וכרטיסי חיוג בשווי 10,000 שקלים. הם נחשדו בקשירת קשר לפשע ושוד, שהעונש עליהם שנים רבות בכלא - אך שוחררו למעצר בית עם אזיק אלקטרוני.

 

הכה את בת זוגו ובתם התינוקת, ושוחרר לביתו

 • תושב אשקלון ניסה לדרוס את השכן שלו, ובמקום זאת דרס אדם אחר וברח מהמקום. הפצוע אושפז במצב קשה. החשוד נעצר והובא לדיון בהארכת מעצר בחשד לחבלה בכוונה מחמירה, הפקרה ועבירות נוספות. בתום ימי המעצר, לאחר שלא היה טוען לבקש את מעצרו עד תום ההליכים, שוחרר למעצר בית.

 

 • גבר בן 35 מראש העין הואשם כי ביצע מעשים מגונים בבתם הקטינה של חבריו בעת ששהה עמם בקברי צדיקים בצפון. נציג התביעה נעדר מהקראת כתב האישום, והשופט קיבל את עמדתם הסנגורים והורה על ביטול כתב האישום. החשוד שוחרר לביתו.

 

 • צעיר בן 22 הואשם בכך שבמשך שנתיים נהג להכות את בת זוגו ואת בתם התינוקת. הוא נעצר במרס, אך לאחר שנציג הפרקליטות לא הופיע לדיון ההוכחות הראשון, בית המשפט שלח אותו למעצר בית.

 

 • בית המשפט המחוזי בירושלים שלח למעצר בית אדם שהורשע בהיזק בזדון, לאחר שנציג הפרקליטות לא התייצב לדיון בטיעונים לעונש.

 

 • בית משפט השלום בירושלים ביטל כתב אישום נגד אדם שהואשם בתקיפת בת זוגו וקטין, ובמקרה אחר ביטל אישום נגד אדם שהואשם בקבלת דבר במרמה, זיוף בידי עובד ציבור ושימוש במסמך מזויף.

 

 • בית משפט השלום בבאר שבע ביטל כתב אישום נגד חמישה נאשמים בפריצה וגניבת רכוש מקיבוצים ברחבי הארץ. זאת, לאחר שבית המשפט קבע שלושה מועדים לשמיעת ראיות בתיק, אך נציג הפרקליטות לא הופיע.

 

 • גבר בן 53 הואשם כי ביצע מעשים מגונים בארבע קטינות בזמן שהעניק להן שיעורים פרטיים במתמטיקה בבתיהן. בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר לו לצאת לעבודה בפיקוח, כל עוד לא ילמד קטינות מתחת לגיל 18. 

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר המשפטים יעקב נאמן
צילום: ירון ברנר
ליברמן. ההכרעה מתעכבת
צילום: AP
צילום: אלכס קולומויסקי
תתערב למען הפרקליטים? שרה נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים