שתף קטע נבחר

ליברמן: גם לנו יש הישגי חקיקה. ש"ס: שינוי ביתנו

יו"ר ישראל ביתנו מתכוון להמשיך לרכוב על הגל שהביא לאישור הטרומי של חוק הגיור הצבאי. במפלגתו של ישי תקפו: מתוך עסקנות זולה בוחרים לפלג ולשסע. אמסלם תמך בליברמן: "ש"ס רק מקשקשים, הורידו את הרבנות לשפל המדרגה". ונתניהו? הוא הזמין צלמים לפגישה עם חיילים עולים

אחרי שזקף לזכותו הישג בדמות האישור הטרומי של חוק הגיור הצבאי , אביגדור ליברמן מתכנן להמשיך לרכב על הגל ולקדם את האג'נדה של מפלגתו: בהצהרה שנתן בצהריים (יום ד') אחרי ההצבעה במליאת הכנסת, הבהיר יו"ר ישראל ביתנו כי ימשיך לפעול למען שינוי שיטת הממשל וברית הזוגיות. במקביל, מפלגת ש"ס תקפה את מפלגתו וכינתה אותה "שינוי ביתנו" - רמז למפלגת שינוי שחרטה על דגלה את המאבק בכפייה החרדית.

 

 

"אני לא צופה שום בעיות וזעזועים בקואליציה", אמר ליברמן אחרי שהכנסת אישרה טרומית ברוב גדול את חוק הגיור הצבאי, למורת רוחה של ש"ס. הוא התעקש כי ימשיך להוביל במהירות את הצעת החוק גם לקריאה שנייה ושלישית ועקץ את אלי ישי: "אי אפשר שרק מפלגה אחת תשיג הישגים בחקיקה".

 

בין 74 התומכים בחוק היום היה ח"כ הרב חיים אמסלם, שהצביע בניגוד לעמדת ש"ס. "כתבתי ספר שלם על הגיור, אז עכשיו כשחוק כזה מגיע לכנסת אני אשתפן?! אני לא כמו אנשי ש"ס", הוא אמר ל-ynet.

 "הם הורידו את הרבנות לשפל המדרגה. מה שמניע אותם זה רק מה יכתבו עליהם מחר ב'יתד נאמן' (שופר ההנהגה החרדית-ליטאית - ק"נ) ולכן הם רק מקשקשים ומקשקשים ולא עושים כלום".

 

אמסלם הדגיש ש"אני צריך לפתור את הבעיה של החיילים, ולא שעשר שנים אחרי שהם התגיירו יבואו כל מיני רבנים או דיינים שלא למדו הלכה ויגידו שהם לא יהודים. 'הונאת הגר' זה איסור תורה. אין מצווה להתעלל בגר. אני לא חולק על הרב עובדיה יוסף. הפצתי פרוטוקול של דברים ברורים שאמר בעניין הזה בכנסת בשנת 76', ומאז לא חזר בו מהם, אבל אנשי ש"ס כנראה לא למדו את זה".

 

"הגיע הזמן לגעת בנושאים שבמהות"

ליברמן, שכינס עיתונאים אחרי האישור במליאה, אמר ש"בטרם ההצבעה נערך חריש עמוק ולא מעט משא ומתן והתוצאה מדברת בעד עצמה". הוא ביקש להודות ליו"ר הקואליציה זאב אלקין "שנתן חופש הצבעה, וגם ליו"ר קדימה דליה איציק שתמכו בחוק. לא היו כאן חילונים ודתיים. אפילו הבית היהודי הצביע בעד. הנושא עמוק ורציני והגיע הזמן שניגע בנושאים שבמהות ולא רק בחקיקה טכנית".


ישי וליברמן. התחינות לא עזרו (צילום: גיל יוחנן)

 

ליברמן הבהיר כי ימשיך לקדם את האג'נדה של ישראל ביתנו. "יש פה נושאים מורכבים, כמו נושא שינוי שיטת הממשל וברית הזוגיות", אמר, "אנחנו נמשיך ונפעל למענם".

 

אגב, מיד אחרי אישור החוק - בהתאם להחלטת ממשלה שערר של ש"ס עליה לא נדון - החליט ראש הממשלה להזמין את התקשורת למפגש שלו עם חיילים עולים מקורס "נתיב" של הסוכנות היהודית.

 

"לש"ס אין אינטרס לפרק את הקואליציה" 

במהלך הדיון בכנסת לפני ההצבעה, ביקש יו"ר ש"ס אלי ישי מליברמן למשוך את הצעת החוק. "אני פונה אלייך מעומק הלב", אמר. על האפשרות שאישור הצעת החוק יפגע ביציבות הממשלה, אמר ליברמן: "אני לא חושב שיש מישהו שיש לו אינטרס לפרק את הקואליציה אחרי ההצבעה היום, בטח לא ש"ס. היו פה הרבה אמוציות, אבל אנחנו נמענו מלהעביר את הנושא לפסים אישיים כמו שעשו מרגי מש"ס ואחרים".

 

בהחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה, שאישרה את חוק הגיור הצבאי, נקבע כי הבאתה לקריאות הבאות תיעשה בשיתוף פעולה מלא עם הרב הראשי שלמה עמאר. ליברמן טוען כי "יהיו שינויים בחוק הזה לקראת ההצבעות בכנסת, אבל לא יהיה שינוי מהותי".


ח"כ רותם. "נוצרה בעיה אמיתית בגלל עקשנות" (צילום: גיל יוחנן)

 

הוא הבהיר כי הרבנות הראשית תיאלץ לקבל את החקיקה, אך סירב לצאת נגדה. "אנחנו לא מחפשים משברים, לא מחפשים חיכוכים. הנושא של דת ומדינה מופיע בפרק שלם בהסכם שלנו עם הליכוד, הדברים כתובים שחור על גבי לבן".  

 

יוזם החוק, ח"כ דוד רותם, אמר אחרי ההצבעה: "נוצרה בעיה אמיתית בגלל עקשנות.

אם אכן היה מדובר בבעיה טכנית שניתן לפתור בתוך יומיים, איפה היה הרב הראשי בכל 90 היום שעברו? החוק יידון בוועדות הכנה לקריאה ראשונה, שנייה, ושלישית - אך לא יהיו בו שינויים מהותיים".

 

ממפלגת ש"ס נמסר בעקבות האישור בכנסת: "'שינוי ביתנו' בוחרת פעם אחר פעם, משיקולים פולטים צרים ומתוך עסקנות זולה לפלג, לשסע, וליצור כיתות בעם ישראל. צר לנו שישראל ביתנו הופכת את חיילי צה"ל לכלי שרת במאבקי רייטינג זולים, ובחרו להתעלם מדברי הרב הראשי הצבאי היום, כי הרבנות הצבאית צריכה להיות זרוע של הרבנות הראשית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. "לא מחפש משברים"
צילום: גיל יוחנן
אלי ישי. התחנן
צילום: גיל יוחנן
אמסלם. מקשקשים
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו. ייפגש עם חיילים עולים
צילום: משה מילנר לע"מ
מומלצים