שתף קטע נבחר

התרסק על הכביש: החילוץ של הסוס קופיקו

בעיצומו של מרדף לילי אחרי נערים החשודים בגניבה, כשל אחד הסוסים עליהם הם נמלטו והתרסק על הכביש. המשטרה נטשה את המרדף והחלה לסייע לחיה, שסבלה מרזון, חולשה ופציעות רבות. למקום הוזעקו מחלצי החיות מעמותת "פגסוס" ועכשיו הוא משתקם וממתין לבית מאמץ. סיפורי חילוץ חייתי

שלל סכנות נשקפות לבעלי החיים ביום-יום אך למזלם, יש אנשים שפועלים בשגרה כדי לסייע להם ולהציל אותם. במדור זה אנו חושפים את סיפוריהם.

 

יום שישי, ארבע לפנות בוקר - שוטרי תחנת כפר סבא היו בעיצומו של מרדף בחשיכה אחרי שני נערים פלסטינים באזור התעשייה בעיר, החשודים בגניבה. השניים, רכובים כל אחד על עגלה הרתומה לסוס, ניסו להימלט ובדרך חצו אי תנועה בכביש מהיר, מול מושב נווה נאמן.

 

"הסוס הראשון הצליח לעבור את אי התנועה, אבל השני כשל במהלך הריצה והתרסק על הכביש יחד עם העגלה", מספר צביקה תמוז, מחלץ בעלי חיים מאגודת "פגסוס", שהוזעק לזירה על ידי השוטרים כדי לחלץ את הסוס הפצוע. "הסוס נותר שכוב על האספלט מדמם והנערים נטשו אותו וברחו באופן רגלי. צמד השוטרים ניתקו מגע עם הנמלטים והגיעו לסייע לחיה. כדי לא לגרום לתאונה נוספת, הם נאלצו לחסום את התנועה", מוסיף תמוז.

 

תמוז, שהגיע למקום עם צוות ורכב חילוץ באור ראשון, הבחין בסוס הפצוע. "הוא עמד שם, עדיין רתום לעגלה, בקושי עומד, כשהוא מדמם בצידו השמאלי כתוצאה מהנפילה", אומר תמוז. "הוא ספג מכה בראש ונראה חסר אונים ומבולבל. כאבי הפציעה ניכרו בפניו. הוא חרק שיניים ובכה בשקט".

 

צוות החילוץ פרק את הסוס מהריתמה אליה היה מחובר ואז נתגלו פציעות נוספות נסתרות של הסוס. "בדרך כלל הריתמה מכסה את הפצעים ואת חלק מהגוף, כך שזה מקשה לראות את מצבה האמיתי של החיה, דבר שחומק פעמים רבות מרשויות החוק", הוא מציין.

 

תמוז מוסיף, שהחיה סבלה מפצע כרוני על הגבנון, שמקורו מלחץ של הריתמה. "זהו סוס קטן, שנאלץ לעבוד קשה מדי יום ובעליו לא ריחמו עליו והעמיסו עליו משאות כבדים", הוא מסביר. "כשהרתמה ממשיכה לחרוך את הבשר, הפצע הפתוח לא נסגר, דבר שמקשה עליו את הריפוי שאורך זמן רב". 

 

צילום:  באדיבות משטרת ישראל

 

מחפש בית מאמץ

הסוס הועלה בזהירות לקרון המשא והובא אל מתקן העמותה. וטרינר העמותה, ד"ר רוני חאייק, הוזעק לטפל בחיה שבקושי הצליחה לעמוד על רגליה. למרות התאונה, הסוס סבל רק מפציעות שטחיות וקיבל טיפול אנטיביוטי. הוא קיבל את השם קופיקו, מכיוון שהוא סובל מלסת תחתונה בולטת, המצריכה שיוף כדי לאפשר לו לאכול.

 

תמוז מציין כי במהלך עבודתו, הוא נתקל פעמים רבות במקרי הזנחה והתעללות קשים של סוסים וחמורים, שנאלצים להוביל משאות כבדים מדי יום ולא זוכים לטיפול נאות. גם במקרה של קופיקו הסוס, הוא הגיע במצב רזון כללי וחלש. 

 

שלושה חודשים לאחר התקרית, קופיקו הסוס מתאושש בהדרגה במתקן העמותה. "החתך מהתאונה כמעט החלים לחלוטין, קופיקו השמין ואפילו הפצע בגב נסגר לאט לאט", מבשר תמוז. "כשהוא במקום בטוח, הוא גם מפגין את האופי האמיתי והרגוע שלו".

 

תמוז מקווה כי בקרוב יוכלו למצוא לו בית מאמץ יחד עם סוס נוסף. "שיקום של סוס הוא דבר ממושך ולקופיקו היה הרבה מזל שהוא לא שבר רגל או נפצע קשה במהלך המרדף. מה שבטוח, לא מגיע לו לחזור לבעלים שמתעללים בו". 

 


 

לחילוצים חייתיים קודמים:

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קופיקו. עומד בקושי
צילום: צביקה תמוז, "פגסוס"
קופיקו ותמוז
צילום: צביקה תמוז, "פגסוס"
"חרק שיניים ובכה בשקט"
צילום: באדיבות משטרת ישראל
מומלצים