שתף קטע נבחר

מסתמן: הגיור לא יוכר - הרב עמאר יגייר בעצמו

הבוקר תגיש הוועדה לבחינת גיורי צה"ל את מסקנותיה. מסתמן: לא יאושרו הגיורים שבוצעו. המשמעות: ש"ס והרב עמאר מפירים את הבטחתם. הפתרון: הרב עובדיה והרב עמאר יאשרו את הגיורים בניגוד לעמדת הוועדה. החרדים לא יכירו בגיור

הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, וחברי הוועדה שהקים לבחינת הגיורים בצה"ל – יגישו הבוקר (ו') את מסקנותיה למנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

 

 • הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

   

  מקורב לוועדה אמר ל-ynet, כי חבריה צפויים להודיע שאין באפשרותם לאשר את הגיורים הצבאיים שכבר בוצעו, אלא רק את אלה שיושלמו מכאן ולהבא. משמעות ההחלטה היא כי ש"ס והרב עמאר מפרים את הבטחתם, לפיה המכשול להכרה בגיור הצבאי הוא טכני בלבד, והוא יאושר לבסוף באופן גורף – הבטחה שבשמה דרשו מהממשלה להתנגד לחוק הגיור הצבאי של "ישראל ביתנו", ולאפשר לרבנות הראשית לפתור בעצמה את המשבר.

   

  שיקולים שלא קשורים להלכה

  ההערכה היא שהרבנים יוסף ועמאר לא יכריזו כי הגיורים שכבר בוצעו מבוטלים, אלא יבקשו אורכה נוספת כדי לאשרם בעצמם, בניגוד

  לעמדת הוועדה. כפוסקים בכירים, הנחשבים בציבור הדתי לבעלי "כתפיים רחבות" וסמכות הלכתית גבוהה – הם יגייסו לצורך הפסיקה שיקולים שאינם מקובלים הלכתית: העובדה כי הגיורים, אף שהם שנויים במחלוקת, הוכרו על ידי הציבור הרחב; החשש מפילוג בעם ועוד.

   

  "הרב עמאר מבין שאחרי הדיבורים וההבטחות הוא חייב לפרק את המוקש הזה", אמר מקורב לוועדה. "הוא פשוט הולך להיות ה'גוי של שבת' של ש"ס. אבל לפחות יש לו את הגיבוי של הרב עובדיה".

   

  פיתרון הלכתי זה – במידה שיושג – לא יהיה מקובל על הציבור החרדי האשכנזי, שיראה אותו כדחוק ביותר. רבני הזרם הליטאי צפויים להביע לו התנגדות נחרצת, ולא להכיר ביהדותם של מתגיירים הבאים בפניהם.

   

  המשבר הקואליציוני יוחרף

  מן העבר השני של המתרס, גם ב"ישראל ביתנו" לא יסתפקו בפיתרון שהופך בעקבות מחלוקת הרבנים לחלקי ולחסר משמעות, וימשיכו לקדם את חוק הגיור למורת רוחה של ש"ס – דבר שיחריף את המשבר הקואליציוני סביב הנושא.

   

  מסקנה נוספת של ועדת הרבנים לבחינת הגיורים קובעת, כי יש להדיח כמה מדייני הגיור בצה"ל, להאריך את תקופת הלימוד של המתגיירים - ולרענן את תכניו של מערך הגיור הצבאי, כתנאי להכרה בגיורים מכאן ולהבא.

   

  לפני כחודש אושר חוק הגיור הצבאי של ח"כ דוד רותם ("ישראל ביתנו") בקריאה טרומית וברוב גדול. החוק קובע כי לא יידרש אישור של הרבנות הראשית לישראל לגיורי הצבא. בש"ס ראו בחוק פגיעה בסטטוס-קוו וכרסום במעמד הרבנות, והאשימו את "ישראל ביתנו"

  בניסיון לפלג את העם. רותם טען בתגובה, כי הראשון לציון (הרב הראשי שלמה עמאר) ששהה בחו"ל, לא טרח לפתור את הבעיה.

   

  הרב שלמה עמאר, שהוא הסמכות העליונה בתחום הגיור - השלים את הקמת הוועדה לבחינת גיורי צה"ל מיד עם חזרתו מחו"ל, לפני כחודש. לאחרונה פרצה מלחמת פשקווילים בריכוזים החרדיים סביב נושא הגיורים, כאשר גורמים בציבור הליטאי כינו את הרב עמאר "כופר וצבוע", והאשימו אותו ב"אפיקורסות גמורה", בעוד תומכי הרב עמאר השיבו בפשקוויל משלהם על בתי הדין בבני ברק, ה"מבצעים גיורים עבור תאוות בצע".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גיור חסר שיניים
  צילום: ניב רוזנברג
  יגיירו מכוח סמכותם ההלכתית. הרב עמאר והרב יוסף
  צילום: ניב רוזנברג
  מומלצים