שתף קטע נבחר

פרופ' גביזון: "חופש הביטוי של הרבנים בסכנה"

בכנס על מכתב הרבנים אמרה המשפטנית: "אנחנו תמיד אומרים שחופש הביטוי נועד לאפשר להגיד את הדברים המרגיזים ביותר, אבל כשהכי מעצבנים זה אלה ששמים מולנו מראה - אנחנו רוצים להשתיק אותם"

המשפטנית פרופ' רות גביזון קוראת שלא להגביל את חופש הביטוי של רבנים כאשר הם משמיעים עמדות אישיות או הלכתיות שנויות מחלוקת, ואפילו אם הן "מרגיזות". בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה ומכון ון-ליר, שעסק במסמך האוסר מכירת והשכרת דירות ללא-יהודים, אמרה הערב (יוםג') גביזון: "מדינת ישראל עושה דבר נפלא כשהיא לא מעמידה לדין על ביטוי, ואסור לה לחרוג בזה מול הרבנים".

 

 

פרופ' גביזון הביעה דאגה מפני הסכנה הנשקפת לחופש הביטוי של הרבנים, והסבירה: "אנחנו רוצים להפעיל את איסור חופש הביטוי על הרבנים, ואנחנו אומרים את זה עליהם כי הם הכי מעצבנים... אנחנו תמיד אומרים שחופש הביטוי נועד לאפשר להגיד את הדברים המרגיזים ביותר, אבל כשהכי מעצבנים זה אלה ששמים מולנו מראה - אנחנו רוצים להשתיק אותם".

 

בהמשך העלתה שאלה רטורית "האם מכתב הרבנים מחרב את הדמוקרטיה?" - והשיבה בשלילה. היא הסבירה: "דמוקרטיה היא להקשיב למצוקות ולצרכים של האנשים. אם אנחנו נתעלם מזה, הדמוקרטיה לא תהיה יציבה יותר".

 

ועד היכן חופש הביטוי? גביזון טענה כי אין לחשוש, גם במקרים שהם על גבול ההסתה. "אי אפשר היה למנוע את רצח רבין על ידי זה שהיו עוצרים את מי שאמרו שהוא בוגד", אמרה.

 

גביזון הבהירה כי ישראל אינה מדינה נייטרלית. "היא קמה על מנת להיות המדינה היחידה בעולם בה יהודים יכולים להיות רוב ולחיות בסביבה ציבורית יהודית", הסבירה. "מימוש רצון זה הוא בעל השלכות גם לגבי דפוסי מגורים ושליטה בקרקעות. ראוי שיהודי בישראל יוכל לבחור לחיות בקהילה שתרבותה הציבורית יהודית, ממש כפי שיש זכות כזו לערבים או לתת קבוצות בתוכם. מימוש זכות זו דורש תשומת לב לעקרונות של דפוסי מגורים ולא ניתן להניח רק למנגנונים של שוק או תחרות להכתיב את התוצאות".

 

טקסט מסוכן

למרות כל זאת - ועל אף שטענה כי לא נכון לחקור ולהעמיד את חותמי המכתב לדין פלילי - הוסיפה גביזון כי

הטקסט של הרבנים הוא "פסול מעיקרו, שיש בו נימות גזעניות ממש". לדבריה, יש בו מסר לא מוסרי, והוא אף מציג את ההלכה היהודית בצורה פשטנית וחד ממדית, שאינה משקפת את עושר מקורותיה.

 

לטענתה, מדובר ב"טקסט מסוכן - העלול להביא, ואף הביא בפועל, לרדיפה ואף לאלימות נגד ערבים השוכרים דירה בשכונות יהודיות, וכלפי יהודים המשכירים להם דירות". גביזון סבורה כי על החברה הישראלית להתמודד, ובדחיפות, עם התהליכים שגרמו לא רק לפרסום המכתב - אלא גם לתמיכה הגדולה בו בציבור בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' גביזון. אז מה אם מרגיזים?
צילום: גיל יוחנן
מכתב הרבנים
מומלצים