שתף קטע נבחר

לבד ביער: איך הורידו את חזי החתול מצמרת העץ?

חזי, חתול צעיר וסקרן, התלווה בחשאי לבעליו לטיול ביער בצור-יגאל, טיפס על עץ בגובה של כשלוש קומות ונתקע שם במשך כארבעה ימים. בעליו שחיפשו אותו באזור, מצאו אותו במקרה. אבי קוזי, מחלץ בע"ח, טיפס עד הצמרת והוריד אותו בבטחה למטה. סיפורי חילוץ חייתיים

שלל סכנות נשקפות לבעלי החיים ביום-יום אך למזלם, יש אנשים שפועלים בשגרה כדי לסייע להם ולהציל אותם. במדור זה אנו חושפים את סיפוריהם
 
חזי החתול בסך הכל בן עשרה חודשים וכבר מצא את עצמו בשבועות האחרונים במצב של סכנת חיים בין שמיים וארץ. שרון גדות, ספרית כלבים מצור-יגאל, אימצה אותו כשהיה בן יומיים לאחר שנמצא נטוש והיה על סף מוות. מאז הוא דייר קבוע בביתה, יחד עם חמישה כלבים וחתולים רבים.
 
"חזי מאוד קשור אלי ולפעמים הוא מתלווה אלי לטיולים קצרים עם הכלבים ברחוב ואז חוזר הביתה", היא מספרת ל-ynet. "כנראה שהוא בחר להתלוות אלי מבלי ששמתי לב לצעידה ארוכה שלי ושל הכלבות ביער בסמוך ליישוב ומאז נעלמו עקבותיו".
 
 
חזי נעלם לקראת סוף השבוע וברגע ששרון הבחינה כי הוא נעדר מביתה, היא החלה במסע חיפושים שנמשך כארבעה ימים, במהלכו, הגיעה שוב אל אזור היער עם הכלבות ואז שמעה יללה עמומה מגובה רב. "הפכתי את כל השכונה והרחוב, אבל הוא פשוט נעלם מעל פני האדמה והשתגעתי מדאגה. כששמעתי את היללה, חשבתי שמסתובב עוד גור נטוש שזקוק לעזרה. הכלבות חיפשו את מקור הרעש ואז פתאום הרמתי את הראש וראיתי את חזי למעלה בצמרת".
 
לדבריה, מאותו הרגע שראתה אותו בגובה של יותר מ-10 מטרים ובמצוקה על העץ, היא החלה לנסות להזעיק למקום עזרה. "כיבוי האש לא יכלו להגיע אל תוך היער עם כבאית וגם הסולם שלהם היה ממוטט את העץ, מחלץ חתולים שהגיע ניסה להגיע אל חזי עם מוט לכידה ארוך, אבל זה רק הבריח אותו מענף לענף והוא היה בהיסטריה".
 
בסיוע של חברה, הוזעק למקום מחלץ בעלי החיים, אבי קוזי, מנכ"ל "החברה להגנת החי בישראל". במקום חיכתה לו שרון, עם מזון, מים וכלוב נשיאה שהכינה לחתול במרומים.
 
"כשהגעתי ליער, החתול היה תקוע בפינה מאוד גבוהה ובעייתית. הוא לא יכול היה לתמרן יותר מדי. גם השטח עצמו לא בדיוק אידיאלי לנחיתה מגובה רב. החשש שלי הוא שהחתול עלול ליפול או לזנק הישר על הסלעים, דבר שיגרום לו לפציעה קשה", מסביר קוזי. "אני בעד חילוץ עדין ולא אגרסיבי". 
 
צילום: רונן מחלב

 

בעזרת ציוד טיפוס וגלישה, החל קוזי את הדרך אל צמרת העץ. "טיפסתי אליו בזהירות. הגעתי למעלה והוא ישב בפינת אחד הענפים. ברגע של המפגש בינינו חשוב שלא לגרום לחתול ללחץ נוסף, אז ניסרתי את הענפים הדקים סביבו כדי לצמצם לו את נקודות המילוט והורדתי גם משקל מהענף עליו עמדתי, כדי שהוא לא יקרוס", הוא אומר.
 
לאחר הגיזום, העלה קוזי מוט לכידה אל העץ. "לאופי של החתול יש משקל רב באיזו טקטיקה אני בוחר לחלץ אותו. ניסיתי לגרום לו להתחבר אלי, דיברתי אליו ואפילו הושטתי אליו יד שיריח אותי. מאחר שזהו חתול חברותי, הוא גילה סקרנות והתקרב אלי. הצלחתי ללטף אותו וברגע שהוא היה נינוח, קירבתי אליו את מוט הלכידה ותפסתי אותו".
 
לאחר דיאלוג ליטופים מהיר, הוכנס החתול אל ארגז הנשיאה שהוכן מבעוד מועד והוא הורד בזהירות בחזרה לקרקע בטוחה. שרון מצידה צפתה במתח רב בחילוץ ונשמה לרווחה בתום הפעולה המוצלחת. "יש משהו ברגע החיבור המחודש בין הבעלים לחתול שמרגש אותי כל פעם מחדש. אפשר לראות את האהבה, השמחה וההקלה שלהם", מסכם קוזי את המבצע.
 
בתום החילוץ, חזי שב לשיגרת בית מתלטפת ואף זכה לקבלת פנים מכל ההולכים על ארבע. קוזי מצידו, ליווה את חזי עד הבית כדי לוודא שאין לו פציעות נסתרות. מבחינתה של שרון, בעלת החתול, היא רגועה יותר לאחר שהכל שב על מקומו בשלום בלי פציעות. "חזי היה צמא ורעב מאוד. מדובר בחתול שחושב שהוא חתול בוגר שיודע הכל. מאוד חברותי שאוהב לנשנש אצבעות בעדינות. עכשיו אני אשגיח טוב שהוא לא עוקב אחרי בטיולים אל היערות", היא מבטיחה. 
 

 
לחילוצים חייתיים קודמים:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן מחלב
צילום: רונן מחלב
צילום: רונן מחלב
מומלצים