שתף קטע נבחר

הרב עובדיה מגיש: הלכות שבת 2011

כיצד לנהוג כששכן מבקש סיגריה רגע לפני שבת? מה כדאי לבקש מהמשטרה שדורשת שתזיז את המכונית שחוסמת בחניה? ואילו פרסומות מותר להציג בעלוני השבת? לקט מהלכות שבת חדשות של הרב עובדיה

שבת כהלכתו: הרב יצחק יוסף, בנו של "פוסק הדור" הספרדי, הרב עובדיה יוסף, מפרסם בקובץ הלכתי חדש את פסיקותיו של אביו על שמירת שבת במציאות המודרנית. בספר דן הרב בשלל נושאים הלכתיים אקטואליים - פרסום באתרי אינטרנט הפועלים בשבת, הצבת אנטנה סלולרית על גג בית כנסת, הזמנת מונית ביום שישי אחר הצהריים ומסירת תיק משפטי לעורך דין שעובד ביום המנוחה. מה עושים?

 

 

"אין בית מדרש בלא חידוש", קובע הרב יוסף הבן בפתח חיבורו, "התפתחות הטכנולוגיה הולידה והצמיחה בעיות מבעיות שונות אשר לא שיערום אבותינו, שחייבים התייחסות הלכתית מחודשת". לצורך כך הוא הוציא לאור מחדש כרך אחד, העוסק בהלכות שבת, מתוך סדרת הספרים "ילקוט יוסף" שחיבר - והוסיף לו פסיקות שחידש אביו מאז שיצא לראשונה.

 

500 העמודים שהודפסו לפני כ-20 שנה התעצמו והגיעו כיום ליותר מ-2,500, ואלה מופיעים כעת בשלושה חלקים. ynet מגיש לכם טעימה קטנה ופיקנטית מפסיקות הרב עובדיה יוסף המובאות בהם, כפי שצוטטו בביטאון ש"ס "יום ליום".

 

אחי, יש לך סיגריה?

"מי שיש לו שכנים חילונים, המבקשים ממנו קודם כניסת השבת קופסת סיגריות, לכאורה יהיה מותר לו לתת רק סיגריה אחת, שיש סיכוי שיעשן אותה קודם כניסת השבת, אבל קופסה שלמה – מאחר והחנויות סגורות בשעה כזו, יש מקום לאסור ליתן להם כמה סיגריות, שהרי בוודאי יעשנו בשבת... לכן יסביר הדבר לשכנים, שיש בדבר איסור 'לפני עיוור' (שלפיו אין לגרום ליהודי לעבור על מצוות התורה – ק"נ), ולא יבוש מפני המלעיגים עליו.

 

"ואולם, במקומות שמצוי בהם מכונות שבהן אפשר לשלשל מטבע ולקנות קופסת סיגריות, יש לדון אם יהיה מותר ליתן לו קופסה - מאחר שיכול להשיג במקום אחר".

 

אש, יא גולש

"בעל עסק יהודי הרוצה לפרסם את העסק שלו בתקשורת המקוונת, עם אפשרות קנייה ומכירה בכל ימי השבוע - כולל שבתות וימים טובים, והאתר מופיע גם בעברית וגם באנגלית, אין לחשוש לאיסור מקח וממכר בשבת.

 

"וגם אם האתר מופיע רק בעברית, אף-על-פי שיש חשש שיהודים מחללי שבת יתחברו לאתר ונמצא מכשילם, אפילו כך - מעיקר הדין אין בזה איסור (ואין להקל להשתמש באינטרנט, אלא לצורך פרנסה ולאחר שאלת חכם)".

 

מי חסם אותי?

"מי שהחנה את רכבו סמוך לשבת, ובעצם יום השבת ביקש ממנו השכן להזיז את הרכב כדי שהוא יוכל לצאת מהחניה ולנסוע, וכמובן שהוא סירב לכך, ובאה המשטרה והכריחה אותו ליתן את המפתחות של הרכב כדי שהשוטרים יוכלו להזיז את הרכב, אין זה נחשב כמי שעבר על איסור 'לפני עיוור לא תתן מכשול'.

 

"ומכל מקום, לכתחילה יעשה הכל שלא ליתן המפתחות ולחלל שבת, או שיציע שיביאו שוטר שאינו יהודי, ואז יראה לו מקום המפתחות של הרכב".

 

עד הגג

"חברת טלפונים המבקשת להתקין על גג בית כנסת אנטנה לצורך טלפון נייד לתושבי האזור, ששם גרים גם יהודים שאינם שומרי תורה ומצוות ומשתמשים בטלפון גם בשבת... אף שמעיקר הדין יש לדון בזה שאין בזה איסור של 'מסייע בידי עוברי עבירה' - מכל מקום אין ראוי לעשות כן, מפני חילול ה' שיש בדבר, שיאמרו שבית כנסת עושה רווחים מחילול שבת. ובפרט אם השכנים מתנגדים לכך".

 

ונעבור לפרסומות

"יש להזהיר את מדפיסי העלונים השונים שלא ידפיסו פרסומת של דברי חול, שלא יכשילו את הקוראים בקריאת דברי חול בשבת. ורק כשיש בדבר צורך מצווה, ולהציל רבים מעווֹן, כגון לפרסם חנות שמוכרת בשר חלק בית יוסף, יש להקל בדבר - ובלבד שלא ינקבו את המחיר".

 

בכביש היה חכם

"הבא לחצות בשבת כביש שנוסעים בו מכוניות שנהגיהם יהודים, טוב ונכון להמתין עד שיתפנה הרחוב, ואחר כך יחצה. ואף במעבר חציה יש לנהוג כן, כדי שלא לגרום לנהג להיכשל בחילולי שבת נוספים כמו עצירת המכונית או צפירה".

 

יש דין ויש דייר

"מותר להשכיר דירה בשכירות חודשית או בשכירות דמי מפתח ליהודי מחלל שבת, למרות שהשוכר את הדירה אופה ומבשל בדירה, מעשן, מדליק ומכבה את החשמל בדירה, כמעשהו בחול, ומחלל שבת בפרהסיא בהשמעת מוזיקה וכדומה. ומכל מקום נכון שהמשכיר יתנה בתנאי גמור בחוזה השכירות שעל כל פנים לא יחלל שבת בפרהסיא.

 

"ומכל מקום נראה שאם משכיר לו חנות בסביבה יהודית והשוכר פותח חנותו בשבת ויש בזה מכשול גדול לרבים – שומר נפשו ירחק מזה ולא יסמוך על היתרים ולא ישכיר לו החנות".

 

יש לך הודעה 

"בפלאפון שאי-אפשר לבטל בו את המענה הקולי, וכן מי שיש ברשותו אימייל ויש חשש שמקבל הודעות בעל כורחו שלא בטובתו גם בעצם יום השבת, הנכון הוא לבקש מכל אותם העומדים עמו בעסק או קרובי משפחתו החילונים, שלא ישאירו לו הודעות בשבת. אך מצד עיקר הדין כבר כתבנו כמה צדדים שאין בזה איסור 'מסייע בידי עוברי עבירה' - שהרי אין הוא גורם להודעות".

 

עניין עם רוכשי בניין

"מותר לקנות בניין שמכיל משרדים, שחלק מהם מושכרים ליהודים העובדים בשבת - ואין בזה משום 'לפני עיוור לא תתן מכשול', למרות שימשיכו הללו לעבוד בשבת עד תום שנת השכירות. וגם אינו חייב להוציאם מיד בתום שנת השכירות. ובמקרים שאפשר לעשות זאת ללא הפסד, נכון לשקול שלא לחדש את חוזה

השכירות, אבל אם יש הפסד - יש להקל בדבר".

 

טקסי!

"אסור לנסוע במונית סמוך לכניסת השבת באופן שיודע בבירור שהנהג היהודי ייכשל בגלל זה לחזור לביתו אחר שכבר נכנסה השבת. ואם יש ספק אם הנהג ייכשל באיסור או לא, והנהג יכול בלאו הכי לקחת נוסעים אחרים... יש מקום להקל".

 

עו"ד שבת

"מותר למסור תיק עם מסמכים לעורך דין חילוני שייתכן שיעבוד עליו גם בשבת, ואין כאן איסור מסייע בידי עוברי עבירה, מאחר שאפשר שיעבוד על התיק בימי החול ולא בשבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. מדריך עדכני
צילום: גיל יוחנן
צילום: ויז'ואל/פוטוס
סיגריה. ואם יש מכונה באזור?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
עלוני השבת. מה מותר לפרסם?
צילום: דן בלילטי
מעבר חצייה. לחכות שלא יהיו מכוניות
צילום: דן בלילטי
מומלצים