שתף קטע נבחר

ריבלין על צבא מצרים בסיני: לבחון אישור הכנסת

יו"ר הכנסת הורה לבדוק האם ההחלטה לאפשר ל-800 חיילים מצריים לחצות את תעלת סואץ ולהיכנס לחצי האי דורשת את אישור הכנסת. "ניתן לראשונה היתר לכניסה לשטח מפורז"

לראשונה מאז החתימה על הסכם השלום עם מצרים, חצו כוחות צבא מצרים את תעלת סואץ - במטרה לדכא את המהומות בחצי האי. ישראל אישרה כי אפשרה לשני גדודים ובהם 800 חיילים להגיע אתמול לשארם א-שייח, אבל יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הורה הערב (יום ב') לבדוק האם החלטה זו מחייבת את אישור הכנסת.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

ריבלין פנה ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, והורה לו לבחון מיידית האם האישור שנתנה ישראל למצרים להכנסת כוחות צבא לסיני, מחייב הצבעה בכנסת. "לא מן הנמנע, כי ההיתר שניתן לראשונה להכנסת כוחות מצריים לסיני שנקבע כשטח מפורז בהסכם השלום, יחייב את אישור הכנסת", אמר ריבלין. 

 

יו"ר הכנסת הזכיר כי היו לכך תקדימים בעבר: "סוגיית העברת השליטה בציר פילדלפי לידי מצרים הובאה בשעתה לאישור הכנסת, כאשר הנימוק אז היה שינויו של הנספח הצבאי להסכם השלום בין המדינות. בהחלט יש לבחון האם נימוק זה תקף גם לגבי ההיתר שנתנה הממשלה כעת. אם יתברר כי אכן נדרש אישור הכנסת, יתקיים דיון בנושא באופן מיידי".

 

מוקדם יותר הערב, סירב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתייחס לדיווחים לפיהם ישראל אישרה לצבא המצרי להכניס כוחותיו לסיני, בניגוד להסכמי השלום בין המדינות. במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמר נתניהו: "במהלך עשרות השנים הללו מצרים כיבדה את הסכם השלום ולא הפרה אותו. היא לא הפרה אותו גם בימים האחרונים".

 

בשיחה עם ynet אמרו גורמים בישראל המעורים בעניין כי האישור נובע, בין היתר, מהרצון הישראלי לעבות את הכוחות המצריים בגזרה הנחשבת לרגישה גם מבחינת ישראל. זאת, על-רקע החשש כי ארגוני טרור ינצלו את המצב השורר במצרים לטובת פיגועים נגד ישראל.. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. הורה לבחון
צילום: אבישג שאר-ישוב
סיני. כוחות הצבא בחצי האי
צילום: גיא צברי
מומלצים