שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בדקנו: כמה סוכר במוצרי מזון שאתם קונים?

  ידעתם שכשאתם אוכלים שלושה מלפפונים חמוצים גדולים אתם אוכלים גם שתי כפיות סוכר? חישוב של כמות הסוכר ב-55‬ מוצרים העלה תוצאות מטרידות: הסוכר מסתתר בשמות אחרים גם במאכלים שנראים תמימים, כמו תיבול לעוף וסלט חצילים. מוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" חושף

  אנחנו יודעים שהוא מצוי בסוכריות, בממתקים, בעוגות ובעוגיות, אבל האם חשבתם שתמצאו סוכר גם במרק או בנקניק? האם חשבתם שרוטב לסלט עשוי להיות שילוב של סוכר ומים? על פי המלצות האגודה האמריקאית למחלות לב, הצריכה היומית המומלצת של סוכר היא שש כפיות לנשים ותשע‬ לגברים (חמישה גרם סוכר - כפית אחת). היום אין בארץ חובה לסמן את כמות הסוכר במוצרי מזון (להבדיל מציון עצם הימצאות הסוכר ברשימת הרכיבים‭.(‬ תקנות המחייבות ציון הכמות כבר אושרו אך טרם נכנסו לתוקף.

   

   

  הסוכר מתחבא במאכלים "תמימים"

  בינתיים מתחבא הסוכר, ולעתים ממש הרבה סוכר, גם במאכלים תמימים שאנחנו לא מצפים למצוא בהם סוכר. צריכה מוגברת של סוכר נזכרת בין הגורמים המעלים סיכון לשורה של חוליים, מלבד השמנה, בעיות שיניים וסוכרת, ובהם סרטן הלבלב, יתר לחץ דם ורמות גבוהות של טריגליצרידים. מריאנה אורבך, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בשירותי בריאות כללית, מוסיפה: "בקרב הנוטים למשקל נמוך, מזון עתיר סוכר פוגע בתיאבון, והקלוריות הריקות של הסוכר באות על חשבון קלוריות ממקורות אחרים. בנוסף, יותר מדי סוכר גורם ל'בזבוז' של מגנזיום וויטמינים מקבוצה B וליצירת מחסור בהם‭."‬ רכשנו 55 מוצרי מזון שרובם אינם מזוהים עם סוכר ובדקנו כמה סוכר יש בהם. רק בחמישה מהם תכולת הסוכר נרשמה במפורש, בעברית, על האריזה.

   

  בכל אחד מהמוצרים חישבה מריאנה אורבך את כמות הסוכר. יש רשימה ארוכה של מונחים, חוץ מסוכר, שמשמעותם סוכר (ראו מסגרת‭,(‬ וגם הם נלקחו בחשבון, אך לא כללנו את הלקטוז (סוכר החלב‭.(‬ כיוון שברוב המוצרים לא מסומנת כמות הסוכר במפורש, היא חושבה על בסיס כמות הפחמימות הכללית (שכוללת בתוכה את כמות הסוכר‭,(‬ פחות הפחמימות שאינן סוכר. מתוך 55 המוצרים, בחרנו 16 מוצרים שהפתיעו אותנו במיוחד בכמות הסוכר הגבוהה שמצאנו בהם.

   

  זהירות, זה סוכר

  רכיבים שמכילים סוכר: סוכרוז, סירופ תירס (מורכב מגלוקוז ופרוקטוז), דקסטרוז, מיץ פירות מרוכז, מולסה, מלטוז, מלטודקסטרין, סוכר חום, דבש, פרוקטוז גלוקוז. 

   


  100 גרם ממרח סנדביץ' צ'ילי מעודן הלמנ'ס של יוניליבר  

  כמה סוכר: 4 קוביות ועוד מילה: ואתם חשבתם שממרח שוקולד זה ממתק. צילומים: צביקה טישלר

   


  שתי תיבוליות בזיליקום של קנור  

  כמה סוכר: 1 קובייה ועוד מילה: קונים בזיליקום ומקבלים שמן, מלח וסוכר. הבזיליקום נמצא אי שם בסוף שורת הרכיבים. עדיף לגדל במרפסת.  

   


  100 מ"ל רוטב חרדל ודבש ‭5%‬ של אסם  

  כמה סוכר: ‭3.5‬ קוביות ועוד מילה: ההבטחה ל-‭5%‬ שומן מרגיזה כשמתחילים לקרוא בשורת הרכיבים ומגלים שלא רק שהסוכר נמצא במקום השני אחרי המים, אלא שהוא מסתתר בשלושה רכיבים נוספים.

   


  פחית ‭250)‬ מ"ל) רד בול  

  כמה סוכר: ‭5.5‬ קוביות ועוד מילה: עכשיו אתם יודעים מאיפה באה האנרגיה. עדיף כבר מים עם סוכר — תחסכו את הקפאין והטאורין (חומר מעורר שנמצא במשקאות אנרגיה‭.( ‬

   


  100 גרם קטשופ אסם  

  כמה סוכר: ‭5.5‬ קוביות ועוד מילה: בפעם הבאה שאתם שופכים קטשופ בנדיבות לצלחת של הילדים, כדאי שתדעו שעם כל כף אתם יוצקים לצלחת שלהם כמעט כפית סוכר.

   


  100 מ"ל רוטב סויה בסגנון סיני של קנור 

  כמה סוכר: 10 קוביות ועוד מילה: הסוכר הוא הרכיב הראשון ברשימת רכיבי המוצר (רשימת הרכיבים מסומנת תמיד בסדר יורד: מהרכיב בעל הכמות הגבוהה ביותר ועד הרכיב בעל הכמות הנמוכה ביותר‭,(‬ ומסתתר בלא פחות משלושה רכיבים נוספים. הסויה נמצאת איפשהו בשוליים. אז איך זה שהסינים כל כך רזים?

    


  100 גרם נקניקיות וינר של זוגלובק  

  כמה סוכר: 1 קובייה ועוד מילה: אכן, בהשוואה לבעיות האחרות של נקניקים ונקניקיות, הסוכר מתגמד. ובכל אופן, התפלאנו.

   


  מנה ‭120)‬ גרם) סלט כרוב אדום במיונז "אחלה" של שטראוס  

  כמה סוכר: ‭1.5‬ קוביות ועוד מילה: מעצבן לגלות בסלט ירקות, שאמור להיות בריא, סוכר בשתי וריאציות.

    


  בקבוק אישי Water בטעם אפרסק של יפאורה תבורי  

  כמה סוכר: קצת פחות מ-4 קוביות ועוד מילה: כשאתם מחסלים את בקבוק המים הצלול התמים הזה, אתם מחסלים כמות סוכר שרובנו לא יעזו להכניס לספל קפה. למרות שכתוב "משקה קל על בסיס מים מזוככים‭,"‬ שתיתם מים עם סוכר.

    


  גביע ‭180)‬ גרם) יוגורט דנונה פירות יער ‭3%‬ של שטראוס 

  כמה סוכר: 5 קוביות ועוד מילה: גם בניכוי הלקטוז (סוכר החלב‭,(‬ קיבלנו הרבה סוכר, כמעט כמו בקוקה קולה.

   


  100 גרם קורנפלקס דבש בוטנים של קלוג'ס  

  כמה סוכר: 7 קוביות ועוד מילה: גם ההבטחות הבריאותיות המרשימות, "מועשרים בוויטמינים ומינרלים חיוניים המסייעים לשמירה על גוף בריא‭,"‬ לא מחפות על העובדה שמדובר בהפצצת סוכר. העובדה שמדובר בסוכר חום לא משפרת את המצב.  

   


  100 גרם תיבול לעוף של תבליני מיימון  

  כמה סוכר: 4 קוביות ועוד מילה: למה להציף את העוף בסוכר? עדיף לחזור לתבלינים הביתיים.

    


  3 מלפפונים גדולים בחומץ של בית השיטה  

  כמה סוכר: 2 קוביות ועוד מילה: ואתם חשבתם שחמוץ זה ההפך ממתוק.

    


  100 גרם רוטב צ'ילי מתוק של "יאן ואל יון"  

  כמה סוכר: ‭9.5‬ קוביות ועוד מילה: המוצר מיובא מתאילנד, אבל עם כל הכבוד לניחוח האקזוטי, מדובר כמעט בסוכר נוזלי: כמות הסוכר בו גדולה אפילו מכמות הנוזל, ומופיעה בשני רכיבים.  

   


  מנה ‭250)‬ מ"ל) של מרק עשיר מינסטרונה של קנור  

  כמה סוכר: 2 קוביות ועוד מילה: אמא'לה — מה עושה סוכר במרק שלי?

   

  מנה ‭120)‬ גרם) סלט חציל ים תיכוני מסדרת רפי כהן, חצי בלאדי עם מלח ופלפל, של צבר  

  כמה סוכר: 2 קוביות ועוד מילה: מומלץ לרפי כהן לעדכן את שם הסלט לבלאדי עם סוכר, מלח ופלפל. כן, ברשימת הרכיבים הסוכר מופיע אפילו לפני המלח.  

   

  חשבתם שאין? עוד מוצרים שמכילים סוכר

  גם המוצרים הבאים מכילים סוכר, באופן מפתיע, אבל בהם לא הצלחנו לחשב את כמותו,

   מפני שבניגוד למוצרים המופיעים ברשימה המרכזית, החומרים הבסיסיים של המוצרים האלה מכילים פחמימות (תפוחי אדמה, קמח, עמילנים‭,(‬ ולכן, בהיעדר סימון מפורש של כמות הסוכר, קשה לחלץ את כמותו מתוך כמות הפחמימות הכללית:

  לחמים: בחלקם משתמשים בקרמל על בסיס סוכר כדי להוסיף ללחם מראה כהה ו"בריא".

  אבקת מרק בטעם עוף של אסם: הסוכר מופיע במקום השלישי ברשימת הרכיבים (ללא ציון הכמות‭,(‬ ואבקת סירופ תירס - במקום הרביעי.

  קרם קרקר של אסם: מוצר ששוחרי בריאות רבים צורכים. כולל ארבעה רכיבים מכילי סוכר.

  תערובת להכנת פירה עם בצל של אסם: מצאנו 2 רכיבים. למה צריך סוכר בפירה?

  שניצלוני אדממה של טבעול, מסדרת ארז קומרובסקי: נוטפת בריאות, וגם סוכר ודבש. צ'יפס מובחר של תפוגן: הסוכר מופיע כמרכיב השלישי. מישהו מכם מטגן אי פעם בבית צ'יפס עם סוכר?

   


   

   

   

  צילום: צביקה טישלר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ablestock
  תכולת הסוכר נרשמה במפורש רק ב-5 מוצרים
  צילום: ablestock
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים