שתף קטע נבחר
צילום: AP

הרוג ומאות פצועים בקהיר, בקבוקי תבערה למוזיאון

ארה"ב קראה לתומכי מובארק ולמתנגדיו להחזיר את השקט לרחובות, אבל בכיכר א-תחריר נמשכים יידויי האבנים והעימותים האלימים. 4 בקבוקי תבערה הושלכו בכיכר על ידי תומכי הנשיא הפורש. שר מצרי: 403 נפצעו במהומות, איש כוחות הביטחון נהרג. הצבא מנסה להפסיק את המהומות ולכפות את העוצר

פרט לשני ראשי מומיה שנכרתו וכמה מיצגים שהושחתו, מהומות הענק במצרים עדיין לא הביאו לפגיעה באוצרות התרבות של המדינה. אבל המאבק המר שהחל היום (יום ד') בין תומכי הנשיא חוסני מובארק לבין מתנגדיו, עלול לשנות גם את העובדה החיובית הזו.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

במהלך העימותים הקשים בכיכר א-תחריר בין הצדדים הנצים, שהחלו הבוקר לאחר ההודעה הדרמטית של מובארק, הושלכו ארבעה בקבוקי תבערה, שניים מהם לעבר המוזיאון הלאומי המצרי. שר הבריאות המצרי מסר כי 403 בני אדם נפצעו במהומות ואדם אחד מכוחות הביטחון נהרג. על פי דיווחים בלתי רשמיים, מספר ההרוגים גבוה יותר.

 

הצהרת הנשיא מובארק כי לא ימשיך לכהונה נוספת היתה ככל הנראה יריית הפתיחה לניסיון של השלטונות לסיים את המחאה, במהלכה מיליונים יצאו לרחובות וקראו לנשיא המכהן מאז 1981 לעזוב את תפקידו מיידית. אלפי תומכי מובארק הגיעו מהבוקר לכיכר א-תחריר, והחלו להתעמת עם המפגינים, שהשתלטו על הכיכר בתשעת הימים האחרונים. 

 

לפחות ארבעה בקבוקי תבערה הושלכו הערב בכיכר על ידי תומכי מובארק, במהלך העימותים מול מתנגדי השלטון. שניים מהבקבוקים נזרקו לעבר חצר המוזיאון הלאומי. רשת "אל-ערביה" דיווחה כי לפחות 500 איש נפצעו וכמה בני אדם נהרגו. הצבא, שלא התערב בימים הראשונים של המהומות, ירה באוויר ומנסה בשעות האחרונות להפסיק את העימותים ודורש מההמונים לכבד את העוצר. במהלך העימותים, נורה גם גז מדמיע.


מפגין פצוע בכיכר. הפכה לשדה קרב (צילום: רויטרס)

 

אלפי קילומטרים משם, בוושינגטון, מנסה ארצות-הברית להרגיע את השטח, ללא הצלחה. הבית הלבן מסר כי ארצות-הברית מגנה את האלימות במצרים, ומודאגת מאוד מההתקפות על מפגינים ועל עיתונאים. בהודעת הממשל האמריקני נמסר עוד כי וושינגטון שבה וקוראת למעורבים בעימותים בקהיר "לנהוג באיפוק".

 

רוכבי הגמלים מודאגים מהפגיעה בתיירות

בעימותים נכחו גם גמלים, שרוכביהם השמיעו קריאות בעד מובארק. עדי ראייה מסרו ל-BBC בערבית כי הרוכבים, שספגו אבנים ונעצרו בידי הטנקים של הצבא המצרי, הם עובדי הפירמידות בגיזה. לטענתם, המחאה נגד מובארק הבריחה תיירים ממוקדי התיירות ופגעה בעסקים.


גם תמרור יכול להפוך למסתור מאבנים (צילום: AP)

 

ההמונים פרצו הבוקר את המחסומים שהוצבו בכניסות לכיכר, הניפו את תמונת מובארק ושרו שירים לכבודו. מהצד השני התייצבו תומכי האופוזיציה הרבים, שהסתדרו בקו הגנה בשני מחנות, זה מול זה. במשך שעות ארוכות הם אספו מכל הבא ליד ויידו אבנים, מרצפות וקרשים לעבר יריביהם. השסע בין שתי הקבוצות מעורר חשש מפני הידרדרות לכדי מלחמת אזרחים, במיוחד לנוכח האווירה המתוחה ומלאת האמוציות.  

 

יריבו הפוליטי של מובארק ומי שנחשב ל"מנהיג ההפיכה", ד"ר מוחמד אל-בראדעי, הביע דאגה מהמהומות והאשים את הממשלה המצרית בשימוש ב"טקטיקה של הפחדה". "החשש שלי הוא שהעימותים יובילו לשפיכת דמים", אמר ד"ר אל-בראדעי בשיחה עם BBC. בנוסף, הוא כינה את תומכיו של הנשיא מובארק "חבורה של בריונים" - ודרש שוב מהנשיא להתפטר מיידית.

 

גם תנועת "האחים המוסלמים" דחתה את הצעת מובארק להישאר בתפקידו עד הבחירות הקרובות, בחודש ספטמבר. "העם מתנגד להצעות החלקיות שהציג מנהיג המשטר", נכתב בהודעה שפרסמו אנשי התנועה.

    

שליח ynet לקהיר היה בכיכר וראה אולי את תחילתה של מלחמת אזרחים מצרית. "אל תצלם!" צעק מפגין אחד. "צלם, צלם!", צעק מפגין אחר, מהצד השני. הוא שמע גם האשמות כלפי התקשורת: "זה בגללכם, בגלל הצלמים והעיתונות. אתה מרגל".


פורסם לראשונה 02/02/2011 18:46

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגמלים בכיכר א-תחריר
צילום: AP
מומלצים