שתף קטע נבחר

צילום: AFP

צבא מצרים למפגינים: קולכם נשמע, שובו לשגרה

בהודעה טלוויזיונית מיוחדת ביקש הצבא לשים סוף להפגנות המחאה ההמוניות נגד שלטונו של חוסני מובארק, שהודיע אתמול כי יפרוש מתפקידו לאחר הבחירות בחודש ספטמבר. למרות ההודעה, אלפים מתומכי מובארק ומתנגדיו מפגינים בקהיר

צבא מצרים אמר היום (יום ד') בהודעה מיוחדת בטלוויזיה שאזרחי המדינה הצליחו להעביר את המסר שלהם לשלטונות, וכי עליהם לסייע למדינה לשוב לחיי שגרה נורמליים.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

בהודעה שמטרתה העיקרית אינה אלא לפזר את הפגנות ההמונים מרחובות מצרים, אמר דובר הצבא: "כוחות הצבא קוראים לכם. אתם הם אלה שיצאו החוצה כדי להביע את דרישותיהם, ואתם הם אלה שמסוגלים להשיב את החיים לסדרם".

 

צילום: AP

 

למרות פניית הצבא לאזרחים, אלפי בני אדם - תומכי מובארק ומתנגדיו - מפגינים בשעה זאת בשלושה מוקדים בקהיר, בהם כיכר מוסטפא מחמוד וכיכר א-תחריר, שהיתה מוקד ההפגנות האחרונות במדינה נגד שלטון מובארק.

 

דיווח: "האינטרנט שב לפעול במצרים"

רשת "אל ערביה"  גם דיווחה כי רשת האינטרנט שבה לפעול במדינה באופן סדיר וכי נפתחו מגעים בין לשכתו של סגן נשיא מצרים עומר סולימאן לבין המפגינים בכיכר א-תחריר כדי שישימו סוף למחאתם. "אל-ג'זירה" דיווחה כי ייתכן שתנועות האופוזיציה יודיעו היום כי הן פותחות בשיחות עם השלטונות.

 

כמו כן, הטלוויזיה המצרית דיווחה כי שעות העוצר במדינה צומצמו וכי העוצר יחל היום מהשעה 17:00 אחר הצהריים במקום השעה 15:00, כפי שהיה עד כה. נראה כי בצעד זה מבקש משטרו של מובארק ליצור תחושה של חזרה הדרגתית לשגרה.

 

בנאום דרמטי שנשא אתמול בערב הודיע הנשיא חוסני מובארק שלא יתמודד על כהונה נוספת בספטמבר.

"האחריות שלי היא להחזיר את הביטחון למדינה. לא אתמודד בבחירות הבאות כי שירתתי את מצרים מספיק זמן", הוא אמר, ביום השמיני למחאה העממית העצומה נגדו. עם זאת, הוא התעקש להמשיך עד אז בתפקיד.

 

"האומה ניצבת בפני מבחנים קשים", פתח מובארק את דבריו בנאום המיוחד. "ברגע בו החלו ההפגנות, החלו גם ניסיונות הכאוס והניסיונות לחסל את החוקה. ההפגנות החלו מתוך רצון להביע דעה והגיעו למראות עצובים וקשים וניסיונות להוסיף שמן למדורה. ביזה, גזל, הצתת צמיגים, קטיעת דרכים, פגיעה ברכוש ציבורי ופרטי. אנו חיים בימים כואבים".

 

בשיחה עם ynet הביעו רבים מהמפגינים בקהיר שמחה על כך שמחאתם הצליחה, אך גם הדגישו כי הם אינם מוכנים לחכות לנשיא חדש עד הבחירות בספטמבר. "אנחנו לא נחכה יותר!", התעקש רופא די מבוגר, "זה נגמר, הצבא לא איתו, העם לא איתו, ואנחנו לא ניתן לו להישאר!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הגיע הזמן לחזור לחיים נורמליים". קהיר
צילום: AFP
לא מוותרים לו: "לך עכשיו!". מובארק
צילום: AFP
מומלצים