שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

שרים התמרדו, מינוי נווה לרמטכ"ל זמני נדחה

החלטת ברק ונתניהו שלא להאריך את כהונת אשכנזי בעקבות סערת גלנט, הובילה לתסיסה בממשלה. גם ליברמן הביע התנגדות, ובנימוק טכני ביטל נתניהו את הישיבה שנועדה לבוקר. "ביום ראשון תגובש רשימת המועמדים לרמטכ"לות"

פרק מביך נוסף בפארסת מינוי הרמטכ"ל. רק יממה אחרי ששר הביטחון וראש הממשלה הודיעו בחגיגיות שהממשלה תחליט היום (ה') על מינוי אלוף יאיר נווה לרמטכ"ל זמני, הוחלט אמש לדחות ברגע האחרון את הישיבה. הסיבה: מרד שרים, שהפעילו לחץ כבד ודרשו לבחון את המשך כהונתו של רב-אלוף גבי אשכנזי. גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, התנגד לצעד.

 

סערת הרמטכ"ל: הכותרות האחרונות ב-ynet

 

ישיבת הממשלה המיוחדת, שבה הייתה אמורה לעלות להצבעה ההחלטה החריגה למינוי סגן הרמטכ"ל נווה לתקופה של עד 60 יום - בעקבות ביטול מינויו של אלוף יואב גלנט - לא תתקיים.

 במקומה, ההצבעה אמורה להיערך בישיבה הרגילה ביום ראשון. הנימוק הרשמי ביורוקרטי בלבד, אולם מאחורי הקלעים הופעל לחץ כבד לשנות את הצעד שגרר ביקורת עצומה.

 

במהלך היום התמרדו כמה משריו הבכירים של נתניהו נגד המהלך החפוז שנועד לאשר את מינוי נווה. בין היתר שוחחו עם ראש הממשלה בכירים בליכוד, ובהם דן מרידור, שהביע את התנגדותו לצעד ודרש מנתניהו להאריך את כהונתו של אשכנזי בכמה חודשים. 


עדיין מחכה בפינה. ברק, נתניהו ואשכנזי (צילום: ירון ברנר)

 

גם השר משה (בוגי) יעלון הביע התנגדות למינוי הזמני, ודרש לדעת מדוע לא ניתן להאריך את כהונתו של אשכנזי בכמה שבועות. יעלון אמר כי אם עד כה ברק ואשכנזי הצליחו לנהל יחסי עבודה, הרי שהצעד ההגיוני מבחינת הצבא וניהולו הוא שאשכנזי ימשיך בתפקידו עד שיימצא רמטכ"ל חדש: "גם ברק אמר בראיון לתקשורת שמבחינת יחסי עבודה ישנם יחסים כאלה, זאת לא אמורה להיות בעיה להמשיך עוד כמה שבועות".

 

לשכת רה"מ: הדחייה בגלל התקנון  

שרים בכירים נוספים הביעו זעם על אי-הארכת כהונתו של אשכנזי ברקע הסכסוך עם ברק, והפעילו לחץ על לשכת ראש הממשלה לשקול מחדש את מינוי נווה. השרים שמרו אמנם על שקט תקשורתי, אולם בשיחות סגורות הביעו הסתייגות מן החיפזון של ברק ומכך שנתניהו נגרר אחריו.

 

ההערכה היא, עם זאת, כי אם הישיבה הייתה מתקיימת היום כמתוכנן, היה רוב בממשלה למינוי של נווה -

 למרות ששרים בכירים היו עשויים להתנגד ובהם ליברמן ואיתו אנשי ישראל ביתנו, מרידור, יעלון, סילבן שלום, בני בגין, מיכאל איתן וגם שרי ש"ס.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "לאור העבודה שהחלטת הממשלה ונספחיה הופצו רק היום ועל-פי תקנון הממשלה דרושים 48 שעות להפצתם, הוחלט לקיים את הדיון בממשלה ביום ראשון על מנת להבטיח תקינות הישיבה". כמו כן, נמסר כי ראש הממשלה ושר הביטחון ינסו לגבש עד יום א' את רשימת המועמדים הסופיים לתפקיד הרמטכ"ל.

 

בסדר היום של הממשלה ליום ראשון צוין כי מינוי נווה לא מועבר לוועדת טירקל לבדיקת מינויי בכירים, בשל העובדה שמדובר במינוי זמני וקצר מועד ובשל הצורך הדחוף, לדברי ברק, בקבלת ההחלטה. שר הביטחון הדגיש ש"כשרות המינוי נבדקה על-ידי היועץ המשפטי למערכת הביטחון".

 

לכתבה זו ניתן להגיב רק בעמוד הפייסבוק של ynet

 

 Read this article in English


פורסם לראשונה 02/02/2011 23:31

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
נתניהו. "תקינות הישיבה"
צילום: משה מילנר, לע"מ
ברק. הולך ומסתבך
צילום: AP
אלוף יאיר נווה. בעין הסערה
צילום: גיל נחושתן
ליברמן. רוצה את אשכנזי
צילום: יוסי זמיר
מרידור. ביקש שינוי
צילום: דודי ועקנין
מומלצים