שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

כעס בסביבת נתניהו: ברק רצה להתאבד על גלנט

סאגת מינוי הרמטכ"ל ערערה גם את היחסים ההדוקים בין רה"מ לשר הביטחון - והמתח ביניהם גובר. "ברק נאחז בדבר הזה בשיניים נגד עמדת היועץ, עד שנתניהו דפק על השולחן". ברק על אי הארכת כהונת אשכנזי: יש כאן עניינים אתיים ונורמטיביים

סאגת מינוי גלנט הובילה למתח שיא לא רק בצמרת הצבא. למרות שהחליטו יחד על ביטול המינוי אחרי הכרעתו הפסקנית של היועץ המשפטי לממשלה, גוברת המתיחות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר הביטחון, אהוד ברק. גורמים בלשכת נתניהו אמרו הערב (יום ד') ל-ynet שהוא בחר ש"לא להתאבד יחד עם ברק ולהגן על גלנט בכל מחיר".

 

מינוי גלנט: כל הכותרות האחרונות

 

בראיונות לערוצי הטלוויזיה התייחס לראשונה ברק להחלטתו לא להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי: "ההחלטה על זה שהכהונה הזאת לא תוארך לא הייתה החלטה קלה,

 אבל היא התקבלה לאחר שיקול דעת מעמיק, על מנת לשמור גם על הכבוד של מוסד הרמטכ"ל וגם על הכבוד של צה"ל".

 

שר הביטחון שוב תקף את אשכנזי, שעימו הוא נמצא ביחסים מעורערים כבר זמן רב, ואמר: "מעורבים פה עניינים אתיים, נורמטיביים ואפילו מקצועיים ממדרגה ראשונה. אינני רוצה לפרט מעבר למה שאמרתי עכשיו".

 

ברק: אגו ואובססיביות זרים לי לגמרי

ברק טען כי החלטתו לא להשאיר את אשכנזי בצבא, לאחר הדחת גלנט, לא נבעה ממינויים אישיים: "הגעתי לאן שהגעתי, משום שבמצבים מסוימים מצאתי בעצמי יותר קור רוח מאחרים. אגו אימפולסיביות ואובססיביות זרים לי לגמרי". על ההחלטה למנות את יאיר נוה לרמטכ"ל זמני, אמר: "היה לנו בעבר רמטכ"ל לתקופה קצרה. זה לא דבר בלתי אפשרי".


אשכנזי בדרך להחזיר ציוד. ברק תקף אותו ברמיזות (צילום: דובר צה"ל)

 

לדברי מקורב לראש הממשלה, שר הביטחון ניסה בכל מחיר לגרום לנתניהו להגן על מינוי האלוף בניגוד לחוות הדעת של היועץ יהודה וינשטיין, שהטילה "ספק ערכי" בהמשך ההליכים, לנוכח התנהלות גלנט בפרשת הקרקעות בעמיקם. "הוא נאחז במינוי הזה בכל כוחו", ציינו גורמים המעורים בפרטי המקרה. "ברק נאחז בדבר הזה בשיניים, עד שנתניהו דפק על השולחן ודחה את כל הדרישות שלו".

 

"גם הארכת כהונת אשכנזי אינה סבירה"

"בפני ראש הממשלה עמדו עוד שתי אפשרויות בעייתיות", ציינו גורמים מקורבים לנתניהו. "הראשונה להתאבד יחד עם ברק ולהגן על גלנט בכל מחיר. זו החלטה בעלת משמעות קשה ביותר. הרי גם אם גלנט יזוכה בסופו של דבר, הדבר ילווה בהליך ארוך ומסורבל במהלכו הייתה נגרמת פגיעה חמורה לכושר ההרתעה של מדינת ישראל וצה"ל".

 

לטענתם, "החלטה שכזו הייתה משדרת אי יציבות דווקא בימים שישראל משמשת כאי של יציבות באזורנו. ראש הממשלה התעלה מעל כל שיקול אישי ולפניו עמד אך ורק השיקול הלאומי ובטחון תושבי המדינה".

 

גורמים בכירים המעורים בהליך מינוי הרמטכ"ל הזמני התעקשו כי "נתניהו נהג אמש כמבוגר האחראי בבחירתו של האלוף נווה כרמטכ"ל עד למינוי רמטכ"ל באופן קבוע. הוא קיבל החלטות - לא מצמץ, לא זיגזג וחתך.

 בימים כאלה של חוסר יציבות אזורית החלטתו המהירה הייתה חשובה והעבירה מסר ברור לכל שכנותינו במזרח התיכון".

 

עוד טענו הגורמים ש"גם האפשרות השנייה של המשך כהונתו של אשכנזי, שנראית לכאורה טבעית, היא בלתי סבירה. אופציה שכזו נוכח הנתק וחוסר שיתוף הפעולה בין לשכת הרמטכ"ל ומשרד הביטחון, הנעות כשתי ספינות נפרדות, מסוכנת לבטחון ישראל. ראש הממשלה בחר באופציה השלישית והטובה ביותר ולקח אלוף מנוסה. הציב אותו כרמטכ"ל זמני ובמקביל פועל למצוא במהירות רמטכ"ל של קבע".

 

בתוך כך, השר מיכאל איתן - שהוביל את ההתנגדות למינוי גלנט - פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיחשוף את

ממצאי בדיקת פרשת הקרקעות במושב עמיקם שלפיהם קבע כי אין להגן בבג"ץ על המינוי. "ההתקפות של גלנט על היועץ ועל מבקר המדינה מוכיחות כי הוא לא הפנים ולא למד לקח מהתנהלותו הכוחנית כנגד מינהל תקין ושלטון החוק בעניין פרשת הקרקעות ומסירת מידע מטעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וברק. צהובים זה לזה?
צילום: AP
נוה. "כבר היה לנו רמטכ"ל זמני"
צילום: ג'ורג' גינסברג
צילום: דודי ועקנין
השר מיכאל איתן. "גלנט לא למד לקח"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים