שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

מי יהיה רמטכ"ל? ברק ראיין את גנץ, נווה ואייזנקוט

שר הביטחון ראיין היום את האלופים נווה, אייזנקוט וגנץ. מלשכת שר הביטחון נמסר כי ייתכן שיהיו עוד ראיונות עם מועמדים לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. במקביל, נמשך הלחץ על ראש הממשלה שלא לאשר את מינויו של נווה לרמטכ"ל זמני. והאלוף גלנט טרם אמר את המילה האחרונה

המינוי של הרמטכ"ל הזמני יהיה כנראה זמני אפילו יותר ממה שחשבנו: יומיים לאחר שמונה רמטכ"ל זמני לצה"ל, החל היום (ה') שר הביטחון אהוד ברק בסבב הראיונות, שבסופן יוכרז המועמד להיות הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, במקום האלוף יואב גלנט, שהיועץ המשפטי לממשלה החליט שלא להגן עליו בבג"ץ הקרקעות שהוגש נגדו.

 

הצבא בטלטלה - כל הדיווחים ב-ynet:

 

ברק ראיין היום את סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה, אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט וסגן הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. מלשכת שר הביטחון נמסר כי ייתכן שיהיו עוד ראיונות. עוד נמסר כי בכוונת שר הביטחון ברק, בעצה אחת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, להניע במהירות את תהליך בחירת הרמטכ"ל הבא של צה"ל. ייתכן שהתהליך יימשך גם מחר.


שר הביטחון עם האלופים גנץ ואייזנקוט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

הסיכוי שהאלוף נווה ימונה לרמטכ"ל הוא הנמוך ביותר. אם לא יקבל את התפקיד, הוא עשוי לפרוש מצה"ל, מה שיאפשר לאלוף אייזנקוט - אם לא ימונה בעצמו למפקד הצבא - להתמנות לסגן הרמטכ"ל, לאחר שסירב לכהן כסגנו של גלנט. השאלה הגדולה היא עד כמה מייחס ברק לאייזנקוט וגנץ מעורבות בפרשת "מסמך גלנט". גורם ביטחוני אמר כי למרות הרצון למנות רמטכ"ל בהקדם האפשרי, התהליך לא יהיה פשוט. "זה מצריך בדיקה יסודית של המועמדים", הסביר.

 

גלנט עדיין במשחק?

ברקע, ומאחורי הקלעים, טרם נאמרה המילה האחרונה מצדו של האלוף גלנט. מעבר לרצונו האישי להתמנות לתפקיד למרות הכל, אומרים גורמים ביטחוניים כי הוא עדיין נחשב למועמד הראוי ביותר, ונעשות בדיקות שונות כדי לפתוח ערוץ שדרכו יוכל לשוב למרוץ.

 

"אין מחלוקת שהתהליך שעבר גלנט לא מוצה עד תום והעובדה כי הוא מתאים לתפקיד, דבר שמקובל על הדרג המדיני ואפילו זוכה בהיבט הזה להסכמה בציבור, מחייבת בחינה יסודית נוספת", אמר גורם המכיר היטב את הנושא, אך סירב לפרט כיצד הדבר נבחן בפועל.

 

מתווה אפשרי הוא כמובן בחינה מחודשת של מינוי גלנט בפני ועדת טירקל, הפעם עם כל המסמכים החדשים, לרבות חוות דעת מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. גלנט זוכה בימים האחרונים לתמיכה גם מצד כמה שרים בממשלה ובכירים אחרים במערכת הפוליטית והמשפטית, אשר סבורים כי התהליך לא מוצה ומכיוון שמדובר במועמד ראוי יש להשלימו.


לא מוותר, גם אחרי שהמינוי בוטל. האלוף גלנט (צילום: גיא אסיאג)

 

מינוי של האלוף נווה לרמטכ"ל למשך 60 יום היה אמור לעלות הערב לדיון בממשלה, אך כבר אתמול נדחה הדיון ליום ראשון. במקביל, התקיימה היום פגישה בין נתניהו, ברק, שר המשפטים יעקב נאמן והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, לגבי האפשרות למנות רמטכ"ל זמני. היועץ המשפטי הסביר לשרים את המצב מבחינה משפטית ואת העובדה שהם צריכים להעביר החלטת ממשלה בעניין. בנוסף ברק ניסה לבדוק אפשרות כי בכל זאת האלוף יואב גלנט ימונה לרמטכ"ל, אך וינשטיין אמר כי לא יוכל להגן על המינוי בבג"ץ, אפילו אם יעבור את ועדת טירקל.

 

בזמן שברק ראיין את המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, נמשכו הניסיונות בממשלה לשנכע נתניהו לדחות את הצעתו של שר ברק למנות את האלוף נווה לרמטכ"ל זמני.

 

שרים בכירים קיימו ביממה האחרונה שיחות והפעילו לחץ על מנת לשכנע את נתניהו להביא

ביום ראשון הצעת החלטה לממשלה להאריך את כהונתו של רב-אלוף גבי אשכנזי. "נעשות כמה פעולות, בינתיים ללא הצלחה, אולם עד יום ראשון הרבה דברים יכולים לקרות", אמר ל-ynet אחד השרים.  

 

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שעסוק בימים אלה בבדיקת פרשת בועז הרפז החשוד בזיוף "מסמך גלנט", צפוי למתוח ביקורת על אשכנזי בשל קשריו על הרפז, החזקת המסמך אצלו במשך תקופה ארוכה והצגתו לאלופים שונים. הבדיקה צפויה להימשך בחודשים הקרובים.

 

כמו כן, צפוי המבקר למתוח ביקורת על תפקודו של שר הביטחון בהליך מינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל. לינדנשטראוס בודק אם היה תפקוד לקוי, כאשר הבדיקות מצביעות בינתיים על כך שהמהלך נעשה בצורה מהירה וחפוזה, ללא בדיקה יסודית.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מראיין אלופים
צילום: עידו ארז
האלוף יאיר נווה
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים