שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחרי 50 שנה: "נשיא אזרחי" למיאנמר, מהחונטה

  הגנרל בדימוס תיין סיין, בן 65, נבחר על-ידי הפרלמנט כנשיא האזרחי הראשון מאז השתלטה החונטה הצבאית על המדינה. לא ברור מה יהיו כעת סמכויותיו של מנהיג החונטה, תאן שווה, אולם מרבית הפרשנים מעריכים שהוא יישאר המנהיג העליון

  הפרלמנט של מיאנמר מינה את ראש הממשלה היוצא, תיין סיין, לנשיא אזרחי לראשונה אחרי כמעט 50 שנה של שלטון החונטה הצבאית. תיין, גנרל בכיר, הוא בן בריתו של מנהיג החונטה, הגנרל תאן שווה. בנוסף, אישר הפרלמנט גם את מינויים של שני סגני נשיא.

   

   

  המינויים בצמרת הממשל במיאנמר באים כשלושה חודשים אחרי הבחירות הכלליות, בהן ניצחה באופן לא מפתיע מפלגת "האיחוד הסולידרי והפיתוח" (USDP) המייצגת את החונטה ברוב של כ-77% מהקולות. הבחירות, שנערכו לראשונה מזה 20 שנה, זכו לביקורת נוקבת מצד מדינות המערב וארגוני זכויות אדם.

   

  המשימה הראשונה תעמוד בפניו יעמוד תיין סיין היא מינוי שרים לממשלה, וכלל לא ברור אם ייענה לקריאתו של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לשלב נציגי אופוזיציה. פרשנים פוליטים העריכו בשיחה עם BBC כי במרבית המשרות הבכירות ייזכו קציני צבא משרתים או קצינים בדימוס וכי תיין עצמו יכהן כראש הממשלה.

   

  לא ברור מדוע תן שווה, הנחשב למנהיגה העליון של מיאנמר מאז 1992, לא התמודד בעצמו לתפקיד. מומחים מעריכים כי הגנרל בן ה-77 לא יוותר לחלוטין על סמכויותיו לטובת הנשיא החדש, ויישאר כמנהיגה העליון של החונטה או שייטול לעצמו תפקיד פוליטי משמעותי מאחורי הקלעים. 

       

  תיין סיין, בן 65, הוא אחד מ-20 גנרלים שפרשו מצבא מיאנמר לקראת הבחירות הכלליות. הוא נחשב לבעל ניסיון רב במערכת הפוליטית ומעורה בקשרי החוץ של מיאנמר.

   מינויו לתפקיד הוא השלב האחרון ב"מפת הדרכים לדמוקרטיה ממושמעת" שפרסמה מיאנמר - במסגרתה היא הפכה את עצמה - לפחות דה-יורה - למדינה הנשלטת באופן אזרחי ולא צבאי.

   

  מפלגת האופוזיציה הדמוקרטית-לאומית, שהתפצלה ממפלגתה של חתנית פרס נובל לשלום אונג סן סו-צ'י על-מנת להתמודד בבחירות, מחזיקה ב-12 מתוך 659 המושבים בשני בתי הפרלמנט. מפלגתה של סו-צ'י אינה מיוצגת שכן בחרה להחרים את הבחירות. סו-צ'י עצמה שוחררה ממעצר הבית האחרון שלה, שנמשך שבע שנים, כמה ימים אחרי ההצבעה ממיאנמר - אמרה לאחרונה בראיון לעיתון "פיננשל טיימס" כי למהלכים הפוליטיים במיאנמר לא תהיה כל השפעה על המצב במדינה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תיין סיין. גם נשיא, גם ראש ממשלה
  צילום: איי אף פי
  תאן שווה. יישאר מאחורי הקלעים?
  צילום: mct
  מומלצים