שתף קטע נבחר

אחרי השריפה באיקאה: רק שחור בעיניים

בשירותי הכיבוי מתקשים להבין כיצד החנות "עם האמצעים הטכנולוגיים הכי משוכללים" נגד דליקות, עלתה באש ונשרפה כליל. למרות שהמשטרה סגרה את המתחם המסוכן, עובדים פרצו למשרדים והוציאו מחשב, מסך וקלסרים. הגג קרס, בחקירה יתברר אם הייתה זו הצתה או תקלה

חלומות שכבר לא תיקחו הביתה: בעוד האש ממשיכה לבעור בחנות ענקית הריהוט איקאה בנתניה, בהצצה חטופה לקומת הקרקע של המתחם, בו מאוחסנים עשרות אלפי המוצרים, אפשר לראות רק שחור - על הרצפה חתיכות ברזל מותכות של מדפי הענק, והכל מפויח. אחרי שהגג קרס, המקום פשוט נשרף כליל. לא היו נפגעים.

 

בזמן שהכבאים ממשיכים להיאבק בלהבות, פרצו כמה מעובדי החנות למשרדים בניגוד להוראות המשטרה על מנת להוציא משם ציוד ומסמכים. אחרי שטיפסו במדרגות החיצוניות, הם הצליחו לשלוף מארז מחשב, צג מחשב וקלסרים. קצין משטרה זועם מיהר להורות להם לעזוב - מחשש שיילכדו בלהבות או שהמבנה יקרוס על ראשם.  מוקדם יותר, הכבאים עצמם הוצאו מהמבנה.

 

במכבי האש עדיין לא מבינים כיצד בית עסק ענקי עם הטכנולוגיות החדישות והמתקדמות ביותר, כהגדרתם, לכיבוי, נשרף כליל. "אנחנו לא שוללים אף אפשרות, גם לא של הצתה", אמר מפקד תחנת הכיבוי בנתניה, טפסר יצחק שילן. "בין היתר נבדוק בחקירה מדוע המערכות לא עבדו כפי שצריך, והגענו למצב שכל הבניין נשרף".

 

לא פחות מ-39 כלי רכב של כוחות הכיבוי הגיעו מכל אזור המרכז. 69 כבאים עסקו שעות ארוכות בפעולות לכיבוי האש, שנכון לשעה זו ממשיכה לבעור בתוך המבנה, אחרי השתלטות חלקית.

 

בשלב מוקדם עלתה הערכה כי השריפה פרצה על גג המבנה, המצופה בזפת, עקב תקלה באחד המכשירים שעל הגג, המחוברים לחשמל. לדברי שילן, ייתכן שהאש החלה דווקא בקומה העליונה. "מדובר במבנה מתכת, הקונסטרוקציה שלו מברזל. מתכות מעבירות חום ובגלל זה האש התפשטה במהירות בתוך המבנה.

 

התמונות ששלחתם לנו באימייל האדום

צילום:  ניר דלית

 

"אנחנו בחקירה ראשונית, ועדיין לא הסתיימו עבודות הכיבוי. צריך לבדוק מה היה פה, מדוע המערכות שאמורות לעבוד 24 שעות ביממה לא פעלו. הקמנו צוות חקירה מיוחד בפיקודו של להב איציק בן אדרת והמשטרה", אמר מפקד הכיבוי בנתניה.

 

מהנדס העיר הכריז על המתחם כמבנה מסוכן. מאות סקרנים התקבצו במקום. מלבד כוחות המשטרה, וצוותי מד"א, גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שמתגורר באזור, הגיע. "מדובר בשריפה רצינית מאוד", אמר השר,

 "נבדוק איך זה קרה. הכיבוי והמשטרה יפתחו בחקירה. אי אפשר לדעת אם מדובר בשריפה שנגרמה כתוצאה מאירוע פלילי, ועדיין אנחנו לא יודעים אם היה ניסיון סחיטה של גורמים פליליים מאיקאה. הכל ייבדק".

 

יו"ר איקאה, רון הדסי, העריך בשיחה עם ynet כי החנות תחזור לפעילות מלאה רק בעוד חצי שנה עד שנה. "החנות בטוטאל לוס. נהרסה לחלוטין", אמר, "נדאג לכל (מאות) העובדים, אבל חלקם יצטרכו לשבת בבית".

 

ynet העביר שידור חי מהשריפה באיקאה. צילם: רותם מלנקי

 

המידע הראשוני על השריפה התקבל באמצעות האימייל האדום

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירב קריסטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרות צוותים הוזעקו לזירה
צילום: עידו ארז
נזק של מיליונים
צילום: שלומית קדם
מומלצים