שתף קטע נבחר

איך ייראה המטכ"ל של גנץ? "האחריות גדולה"

אייזנקוט כנראה לא יפרוש מצה"ל ואחרי שנת לימודים יחזור לצבא כסגן רמטכ"ל. בינתיים, נווה שהסכים אמנם להיות רמטכ"ל זמני, יוכל להתרכז בתפקידו כסגן

איך ייראה המטכ"ל אחרי כניסתו של האלוף בני גנץ ללשכת הרמטכ"ל בקריה בתל-אביב? החלטת שר הביטחון, אהוד ברק, למנות את גנץ לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל יגרום מטבע הדברים לכמה שינויים במטה הכללי. עם זאת, נראה כי גנץ עצמו ירצה בשלב הראשון לשמור על יציבות, לאחר הסערה שעברה על הצבא בחודשים האחרונים, בעקבות פרשת הקרקעות של האלוף גלנט.

 

 

בעמדת סגן הרמטכ"ל אמור להישאר האלוף יאיר נווה, שהוחזר לצה"ל על-ידי האלוף יואב גלנט, שמינויו לרמטכ"ל בוטל לפני כמה ימים - בשל פרשת הקרקעות. נווה הסכים אמנם לקבל על עצמו את תפקיד ממלא מקום הרמטכ"ל, אולם בפועל העובדה כי יישאר בתפקיד הסגן - נוחה לו מאוד ומאפשרת לו להתמקד אך ורק בתפקיד שלו.

 

הדרך למינוי - הכותרות האחרונות ב-ynet:


ממשיכים קדימה. גנץ וברק (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון)

 

המינוי של גנץ לתפקיד הרמטכ"ל, עשוי לשנות את רצונו של אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, לפרוש מצה"ל בעוד כמה חודשים. אייזנקוט, שמוערך מאוד בתפקידו, עשוי בתום התפקיד לצאת לשנת לימודים ולאחר מכן להתמנות לתפקיד סגן הרמטכ"ל. לכן, יש סבירות גבוהה שעל תפקיד הרמטכ"ל ה-21 יתמודדו בעיקר שני הגולנצ'יקים: נווה ואייזנקוט.

 

הרמטכ"ל המיועד יקבע כבר בקרוב מי יהיה אלוף פיקוד צפון החדש, כאשר בין השמות שהועלו לתפקיד - האלוף יאיר גולן, אלוף מפקד פיקוד העורף. בנוסף הוא יצטרך לקבוע מי ימונה לתפקידים בכירים נוספים בצבא. האלוף גנץ אמור גם לבחון רשימה של כ-150 קצינים בדרגת אלוף-משנה ותת-אלוף, שלגביהם סוכם כי יקודמו, אולם הדבר המתין באופן רשמי לרמטכ"ל החדש.

 

בצה"ל אמרו הערב כי האלוף גנץ ראוי לתפקיד, ולמרות הניסיון הרב שרכש במטה הכללי, נעשה לו עוול כאשר סווג כמועמד פחות מועדף לתפקיד סגן רמטכ"ל. בדרך לתפקיד הנכסף, יעבור גנץ בוועדת טירקל, שם עשויים להעלות מספר נושאים

הקשורים אליו, בין היתר חלקו כמפקד זרוע היבשה במלחמת לבנון השנייה ואחריותו העקיפה לפרשת מותו של מדחת יוסף באינתיפאדה השנייה.

 

גם העובדה כי נחשף למסמך המזויף של בועז הרפז ולא מצא לנכון להציג אותו בפני שר הביטחון והאלוף גלנט - עשויה להוות נושא לדיון.

 

בעבר היו שטענו נגד גנץ, כי כאלוף פיקוד צפון הוא לא עשה כל שיכול היה כדי למנוע מחיזבאללה להיערך על הגדר בתקופה שקדמה למלחמת לבנון, וכי כמפקד זרוע היבשה לא דפק מספיק על השולחן כשנוכח שחילות השדה של צה"ל הולכים ומתנוונים בתקופת האינתיפאדה השנייה - מה שגרם בעקיפין לכשלים על הקרקע במלחמת לבנון השנייה. אבל ועדת וינוגרד לא מנתה אותו בין האחראים הישירים לאותם כשלים וגם ציינה שהוא, גנץ, ניסה בכל יכולתו לתקן החלטות שגויות של עמיתיו האלופים בפיקוד צפון ובמטכ"ל.

 

גנץ עצמו היה בעבר מינוי של פשרה. הוא מונה לסגן הרמטכ"ל, לאחר שהשר ברק רצה למנות לתפקיד את גלנט, בעוד שאשכנזי ביקש למנות את אייזנקוט.

 

"האחריות עליו גדולה שבעתיים, גם לפקד ולהוביל את צה"ל וגם להוציא את הצבא מהתקופה הקשה בה היה", אמר גורם צבאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
גנץ. צריך לעבור את טירקל
צילום: דובר צה"ל
נווה. סגן ראשון
צילום: גיל נחושתן
אייזנקוט. סגן שני
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים