שתף קטע נבחר

האלוף בני גנץ ימונה לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל

לאחר שמינוי גלנט בוטל, צפוי שר הביטחון לבקש מהממשלה לאשר את מינויו של סגן הרמטכ"ל לשעבר. אם המינוי ייצא אל הפועל, גנץ צפוי להיכנס לתפקיד בשבועות הקרובים, אך במערכת הביטחון אומרים שעדיין ייתכנו הפתעות ברגע האחרון

האלוף בני גנץ, סגן הרמטכ"ל לשעבר, צפוי להתמנות לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל - כך עולה מדיונים שנערכו ביממה האחרונה בין הגורמים הקשורים למינוי. שר הביטחון יציג מחר (יום א') את החלטתו בפני שרי הממשלה. לאחר מכן המינוי יועבר לאישור ועדת טירקל, ורק אחרי שיאושר הממשלה תתבקש להצביע בנושא.

 

הדרך למינוי - הכותרות האחרונות ב-ynet:

בשבוע שעבר בוטל מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, סירב להגן על המינוי בעתירה שהוגשה לבג"ץ, בעקבות ממצאי בדיקת מבקר המדינה, שגילה כי הרמטכ"ל המיועד "עשה דין לעצמו" במסגרת פרשת הקרקעות במושב עמיקם.


האלופים גנץ ואייזנקוט עם אהוד ברק (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

גנץ, בן 52, התגייס ב-1977 לחטיבת הצנחנים. מאחוריו ארבעה תפקידי אלוף - סגן הרמטכ"ל, נספח ההגנה בארה"ב, מפקד זרוע היבשה ומפקד פיקוד צפון. בעבר כיהן גם כמפקד אוגדת יהודה ושומרון ומפקד יחידת הקישור ללבנון. האלוף גנץ נשוי ואב לארבעה.

 

הרמטכ"ל המיועד פרש מצה"ל לאחר שהוחלט על מינויו של האלוף גלנט למפקד הצבא. עם פרישתו הוא אמר שראה את עצמו מתאים לתפקיד, אך הוא מכבד את החלטת הדרג המדיני. אם מינויו יאושר, הוא ייכנס לתפקיד בשבועות הקרובים. בינתיים, סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה, ישמש רמטכ"ל זמני.

 

צל מסמך גלנט 

העובדה כי האלוף גנץ ידע על "מסמך גלנט" שזייף בועז הרפז, אך לא מצא לנכון לעדכן את שר הביטחון והאלוף גלנט בנושא, עלולה לפגוע בסיכוייו להתמנות. בעבר אמרו גורמים צבאיים כי התנהגותו של גנץ בפרשה לא הייתה ראויה, ולא מן הנמנע שמעורבותו בפרשה תעמוד לו לרועץ כשהמינוי יובא לאישור ועדת טירקל.

 

מאחורי הקלעים עדיין מתקיימים דיונים ושיחות בנושא, וגורמי ביטחון לא פוסלים החלטות אחרות שיתקבלו בדקה ה-90. זאת בעיקר על רקע רצונו של האלוף גלנט שמינויו שוב ייבחן בוועדת טירקל. גורמים בכירים במערכת הביטחון ובצה"ל, כמ גם במערכת הפולטית והמשפטית, סבורים כי מן הראוי שוועדת טירקל אכן תדון גם בכל פרשת גלנט.


הרמטכ"ל המיועד לצד האלוף גלנט (צילום: אמיר כהן)

 

שר הביטחון אהוד ברק ראיין ביום חמישי את האלוף גנץ, וגם שני אלופים נוספים שהיו מועמדים

לתפקיד - מפקד פיקוד צפון, גדי אייזנקוט, וסגן הרמטכ"ל, יאיר נווה. במקרה שנווה יתפטר מהצבא, ייתכן שאייזנקוט ימונה לסגנו של גנץ.

 

אתמול טען האלוף גלנט בראיון ל-ynet כי הוא עדיין מועמד לתפקיד הרמטכ"ל. "אני סבור שאני לא מועמד לתפקיד, אלא מיועד לו, אני מרגיש מוכן ובשל", התעקש גלנט. בראיונות אחרים שהעניק אמש אמר האלוף כי הוא עדיין מאמין שיהיה הרמטכ"ל הבא.

 

גלנט אמר כי הממשלה היא שמינתה אותו לתפקיד בהמלצת שר הביטחון ובתמיכת ראש הממשלה, והיא שמוסמכת לשנות את ההחלטה: "אני מצפה ממנה לקבל החלטה נכונה, מנהיגותית ולא ביורוקרטית, שלוקחת בחשבון אלמנטים נוספים מעבר לפן המשפטי. היו שגיאות בעניין של תהליכי תכנון ובנייה, ואני לוקח אחריות מלאה, אבל לא ניתן להכריע בנושא כזה מבלי לקחת בחשבון נושאים נוספים", אמר גלנט. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
חוזר לצה"ל. האלוף בני גנץ
צילום: אפי שריר
גלנט. לא מוותר על המינוי
צילום: ירון ברנר
ייתן אור ירוק לגנץ? השופט בדימוס טירקל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים