שתף קטע נבחר

זעקת הפריפריה: המחירים חונקים, תנו להתפרנס

"חברי הממשלה שוב שוכחים מי שלח אותם, ומפחדים רק על הכסא שלהם", אומר אב לילד נכה, שמתקשה לעמוד בהוצאות על דלק. גם אביב ממטולה משתתף במחאה: "זה לא פופוליזם, רוצים לגמור את החודש בכבוד". אתמול הזהירו בליכוד את נתניהו: עליות המחירים עוד יפילו אותנו

משה רוטמן מיקנעם, אב לילד נכה, כבר לא יכול להסיע אותו לכל טיפולי השיקום. "הרכב שמתאים לו שותה 1 ל-5 (ליטר לק"מ), עם מנוע גדול. על כל בעיה אני נאלץ לנסוע לרמב"ם, לשיקום ובדיקות אני נוסע לתל השומר עם הבן וזה עולה לי סכומים מטורפים", הוא מספר ל-ynet. "היינו יום חמישי בתל השומר, והייתי צריך להיות גם ביום בראשון. לא נסעתי".

 

 

לרוב אזרחי ישראל כואב הכיס נוכח גל ההתייקרויות האחרון, ובמיוחד מחירי הדלק המאמירים. בהקשר הזה, מי שסובלים יותר מכולם הם תושבי הפריפריה. עבורם הנסיעות ארוכות במיוחד. אחרי איומי השביתה של עופר עיני וההסתדרות, אתמול (יום ב') הבינו גם בסיעת הליכוד שהצעקה הציבורית מתעצמת, והזהירו את ראש הממשלה ושר האוצר שהיא אף עלולה להפיל את המפלגה מהשלטון.

 

גם אם יוציא מהמשוואה את בנו, ואת הרכב זולל הדלק המשמש את צרכיו, מדובר במאבק על חיים נורמליים עבור תושבי הפריפריה, אומר רוטמן, שמשתתף במחאה הציבורית כנציג הנכים. "אמנם יקנעם לא בצפון הצפון, אבל זה להיות לא פה ולא שם, לא בתל אביב ולא בחיפה. עבור רבים שעובדים בתל אביב הדלק אוכל חלק ניכר מהמשכורת, ותחבורה ציבורית פעמים רבות לא מספקת את הסחורה".


מחאה בתחנת דלק. "מאבק על החיים" (צילום: לירן מור)

  

הוא תמה על הטענה שהעלאה תגרום לציבור לנסוע בתחבורה הציבורית. "אין מענה של רכבות, אנשים אמורים לנסוע חצי יום לעבודה? ומה עם הנכים?

 בלונדון באוטובוס יש הנמכה, אנשים עולים עם כסא גלגלים בלי בעיות, והנכים כאן קבורים בבית. מדובר על אחוז גבוה של 50 אלף נכים קשים".

 

רוטמן תוקף את היושבים בירושלים: "חברי הממשלה שוב שוכחים מי שלח אותם, ומפחדים רק על הכסא שלהם". ובכל זאת, דווקא עכשיו, הוא מאמין, יש למאבק הדלק סיכויי הצלחה גבוהים: "הם סומכים על הטיפשות והשכחה של הציבור, אך הפעם לראשונה במאבק מסוג כזה בישראל, הצלחנו להעיר את הציבור, שהבין שמולו ממשלה חסרת אחריות חברתית".

 

נתניהו לא אופטימי

על רקע גל ההתייקרויות שבמרכזו גם המים והלחם, אתמול הותקפו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ בישיבת סיעת הליכוד. "שערורייה, לאנשים נמאס, אנחנו פוגעים במצביעים שלנו", הם שמעו מח"כים, וגם שרים הצטרפו. עם זאת, לא נראה שכרגע מי מחברי הכנסת מתכוון לעשות מעבר להשמעת הקול. על הצבעה נגד הקואליציה איש לא מדבר בינתיים.

 

נתניהו הבטיח "צעדים אחראיים ולא פופוליסטיים" כדי להקל על המצוקה, אבל לא היה איש בשורות בכל הקשור למחירי הסחורות: "החדשות הרעות הן שקשה לי לראות שהביקושים ירדו, ושהיציבות תגדל. יש בעיה של יציבות במזרח התיכון, והשילוב של כל זה, מראה בשכל הישר הסתברות גבוהה שהמצוקות תלכנה ותגברנה. צריך להתאחד ולהגיד לציבור את האמת, בסוף יבינו".


"המצוקות יתגברו". נתניהו (צילום: AP)

 

בינתיים, הציבור לא ממש מבין. אביב עזוז, תושב מטולה עשה לפני מספר שבועות את כל הדרך מהישוב הצפוני ביותר במדינת ישראל, לצד בתו נועם (9) ובנו שגיא (7), והשתתף במסע המחאה למשרד האוצר בירושלים. מאז הפך לאחד מעמודי התווך של המחאה. "עבור תושבי הפריפריה מדובר במאבק על החיים", הסביר בשיחה עם ynet.

 

ועכשיו עוד מכה

עזוז תיאר מציאות בה אין קיום ללא הרכב הפרטי: "כל נסיעה פה היא נסיעה ארוכה, אומנם אין כאן פקקים והנסיעה לא אורכת זמן רב, אבל הקילומטרים הם אותם קילומטרים, וההוצאה כבדה. ולא דיברתי עדיין על נסיעה למשרד הפנים או לסידורים אחרים. אנחנו מדברים על הקו הראשון שסובל מהמצב הביטחוני: מטולה, משגב עם, יפתח ושאר הישובים. ועכשיו עוד מכה".

 

גם הוא טוען שהדיבורים על תחבורה ציבורית, ועל חיבור למרכז, הם חלום רחוק. "ממטולה אני יכול לחלום לנסוע לכרמיאל ברכבת שבתכנון, ומשם בקו שרק אושר לנהריה, וגם אז ייקח לי 4 וחצי שעות, וייצא לי יותר יקר מלנסוע עם רכב, כאשר אנחנו זוג עם שני ילדים. אני מזמין את כולם לבדוק את זה".


"אין שום אופציה". מחאה במטולה (צילום ארכיון: אביהו שפירא)

 

"בשל המצב הזה מעט מאוד אנשים עובדים במרכז, עבורם פעם המצב היה טוב יותר, אז היו טיסות מסודרות, במחירים מסובסדים", סיפר עזוז וסיכם: "אין שום אופציה, אין לנו דרך לעמוד בסכומים כאלה. זה לא פופוליזם, אין לי עניין לצאת לרחובות, ואני לא מאנשי ההפגנות, אני רק רוצה להתפרנס. אני רואה את שורת עליות המחירים שזה הולך לגרור ואני לא יודע מה לעשות. צירפנו את ההסתדרות, המעסיקים, וכולם במאבק. הממשלה צריכה לשבת ולחשוב איך יורדים מהעץ, אנחנו רוצים לגמור את החודש בכבוד".

 

"די, נמאס, חנקתם"

איציק, צעיר מאופקים, סיפר גם הוא על מצב בלתי נסבל: "מעודדים אותנו לצאת ללמוד, כל פעם מגיע לכאן שר אחר ומדבר על רכבת שתקום, על כך שישראל קטנה וזה היתרון שלה, אבל תכל'ס הכל בולשיט.

 אם אני רוצה לצאת לעבוד במרכז, ואני צריך לשלם דלק פי 3 מהנסיעות שהעבודה מקצה לי, אז אין לי למה לעשות את זה".

 

הצעיר הדרומי, שעד כה לא ממש לקח חלק במחאת הדלק באופן פעיל, סיפר שהוא מתכוון להגיע להפגנה הקרובה. "אני לא מתבייש לומר: אני בא מעמד הביניים, ואני רוצה להשתדרג, וגם בא לי לנסוע לבלות ולבקר במרכז לפעמיים, ואם אצטרך להסתמך על תחבורה ציבורית כל זה לא יקרה. אז די, נמאס, חנקתם".

 

ויש מי שגם החליט לוותר לגמרי על האופציה להתנייד, למרות הקושי הטמון בכך באזורי הפריפריה. אלעד אליהו, תושב מושב אביטל שבעמק יזרעאל, החליט שכלו קל הקצים. "אני עכשיו בתהליך של מכירת האוטו. אסתדר עם טרמפים. זה טירוף לשלם את מחירי הדלק. כל חודש אני מוציא כמעט 1,500 שקל, זה נוגס לי במשכורת ואני מתקשה להבין איך מי שמתקיים ממינימום חי. בשבילם אני במאבק הזה".

 

"טקס אשכבה" למעמד הביניים

מי שעומד בראש המאבק הנוכחי, זאב גראואר, תושב מגדל העמק, מסביר שהמצב בעירו היה מהסיבות לצאת לדרך. "תושבי ישראל בכל מקום סובלים עד מאוד מהגזרה הזו, אך אין ספק שהמקומות הקטנים סובלים במיוחד. אם בשביל לקבל שירותים בסיסיים שאינם מצויים בערים הקטנות ובישובים, אדם נאלץ לשלם סכום אסטרונומי עבור הדלק, זה אומר שפשטנו את הרגל".

 

אחרי חרם הצרכנים בשבוע שעבר, במטה המאבק תכננו הפגנה גדולה. זו הייתה אמורה להתקיים ביום חמישי ברחבת מוזיאון תל-אביב, ולכלול "טקס אשכבה" למעמד הביניים, אך בשל הגשם התוכניות נדחו לשבוע הבא.

 

"הודעת ראש הממשלה בדבר כוונתו להפחית את מחירי הדלק בכ-20 אגורות היא לעג לרש וכנתינת אקמול לחולי סרטן", אמרו במטה המאבק המאולתר. "מדובר בניסיון לזרות חול בעיני הציבור, שלראשונה כולו תמים דעים.

 אנו מברכים על הצטרפות ההסתדרות, ועל הצעקה שקמה בבמשלה, אנחנו מזמינים את כולם להפגנה שתוכיח לממשלה שהעם לא פראייר יותר".

 

עד להפגנה, הם מעודדים מהצטרפות ארגונים שונים, בהם גם ארגוני סטודנטים וועדי עובדים, ומבטיחים פעולות מחאה נוספות. ביום חמישי אמורה להתייצב משמרת מחאה מול ביתו של שר האוצר שטייניץ.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הממשלה חסרת אחריות חברתית"
צילום: שלום בר-טל
נתניהו. "שיירדו מהעץ"
צילום: AP
שטייניץ. החברים תוקפים
צילום: אורי פורת
מומלצים