שתף קטע נבחר

"297 נהרגו במצרים"; המוסלמים מאיימים בפרישה

הנשיא אובמה טען כי חלה התקדמות בשיחות בין השלטון המצרי לאופוזיציה, אך ארגון "האחים המוסלמים" מאיים לפרוש אם דרישותיו המלאות לא ייענו. ארגון Human Rights Watch: לפחות 297 איש נהרגו מאז שהחלו המהומות, רובם מאש חיה

ארגון האופוזיציה הגדול במצרים, "האחים המוסלמים", איים אמש (יום ב') כי יפרוש מהשיחות עם הממשלה אם דרישותיו לא ייענו. ארגון זכויות האדם Human Rights Watch הודיע כי המהומות במצרים גבו עד כה את חייהם של לפחות 297 בני אדם.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

עדכונים שוטפים על מצרים גם בפייסבוק של ynet

 

ממצאי הארגון מתבססים על ביקורים בשבעה בתי חולים בקהיר, אלכסנדריה וסואץ, שבמסגרתם נערכו ראיונות עם רופאים וביקורים בחדרי מתים. חוקרת Human Rights Watch בקהיר אמרה כי מדובר בספירה ראשונית ומניין ההרוגים צפוי לעלות.


המפגינים לא זזים מכיכר א-תחריר (צילום: רויטרס)

 

לדבריה, רוב ההרוגים נפגעו מאש חיה וברוב המקרים סירבו הרופאים למסור את שמות הקורבנות. כמו כן, לא ברור כמה מההרוגים הם מפגינים. מהספירה עולה כי 65 איש נהרגו מחוץ לקהיר, המוקד המרכזי של המהומות, ורובם נהרגו לפני 30 בינואר. 15 מהם נהרגו ב-2 ו-3 בפברואר, בעימותים בין מפגיני האופוזיציה לתומכי הנשיא מובארק בכיכר א-תחריר. אתמול, על פי סוכנות הידיעות המצרית, הורה מובארק לחקור את אירועים אלו. בנוסף מראה הספירה כי 52 בני אדם נהרגו במהומות באלכסנדריה ו-13 בסואץ.

 

התקדמות בספק: "נשקול את הדיאלוג" 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, טען אמש כי חלה התקדמות בשיחות בין השלטון המצרי

לאופוזיציה, אך ארגון "האחים המוסלמים" הזהיר שיפרוש מהשיחות אם דרישותיו לא ייענו. האופוזיציה דורשת בין היתר את התפטרותו המיידית של הנשיא מובארק, שמסרב להיענות. עם זאת, הערב פורסם על מהלך שמגבשת ארה"ב, שיאפשר לנשיא לפרוש בכבוד ל"טיפול רפואי" בגרמניה.

 

"אנחנו מתכוונים לשקול מחדש את כל שאלת הדיאלוג", אמר עיסאם אל-איראן, גורם בכיר ב"אחים המוסלמים", "נשקול זאת בהתאם לתוצאות. חלק מדרישותינו נענו, אבל לא הייתה תגובה לדרישה העקרונית שלנו שמובארק יעזוב".

 

האופוזיציה דורשת לנסח מחדש את החוקה, לערוך בחירות חופשיות והוגנות לנשיאות, להגביל את מספר הכהונות הרצופות לנשיא, לפזר את הפרלמנט, לשחרר את האסירים הפוליטיים ולבטל את חוקי החירום. יש לציין כי עצם השתתפות "האחים המוסלמים" בשיחות מהווה התפתחות חשובה, שהייתה בלתי מתקבלת על הדעת לפני המהומות.

 

"הצבא נהיה חסר מנוחה" 

בינתיים, מפגיני האופוזיציה עדיין נמצאים בכיכר א-תחריר בקהיר. אחרי שקט יחסי בימים האחרונים, הם מתכננים הפגנות המוניות היום וביום שישי. הבוקר ניסה הצבא לצמצם את השטח ש"נכבש" על-ידי המפגינים בכיכר, כדי לחדש את התנועה במקום, אך נתקל בהתנגדות מצדם. "הצבא נהיה חסר מנוחה וגם המפגינים", סיפר אחד המפגינים.


הצבא ניסה להזיז, המפגינים התנגדו (צילום: AP)

 

מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג-ראסמוסן, אמר כי האירועים במצרים ובתוניסיה עלולים לפגוע

כלכלית באירופה ולהגביר את ההגירה הבלתי חוקית ליבשת. לטענתו, האירועים האחרונים במזרח התיכון ובצפון אפריקה "הם למעשה תזכורת לכך שאנחנו לא יכולים לקחת את הביטחון כמובן מאליו, גם בשכונה הקרובה שלנו".

 

פוג-ראסמוסן קרא למדינות נאט"ו שלא לצמצם את תקציב הביטחון שלהם, והזהיר  מפני ההשלכות של המהומות במצרים על תהליך השלום במזרח התיכון. "זה טבעי שאנחנו עוקבים מקרוב אחר המצב במצרים ובמדינות אחרות, אבל אני לא חושב שמדובר באיום ישיר לנאט"ו".


פורסם לראשונה 08/02/2011 00:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופטימי מדי? הנשיא אובמה
צילום: AP
מזכ"ל נאט"ו. חושש מהגירה לא-חוקית לאירופה
צילום: AP
מומלצים