שתף קטע נבחר

הרב דרוקמן: "הכינו לי תא מעצר ליד הרב ליאור"

צו המעצר נגד הרב דב ליאור עורר זעזוע גם בקרב רבנים הנחשבים מתונים. הרב סתיו: "זה מהלך מטופש". ארגון הרבנים הימנים "דרך אמונה": "זה חילול ה'"

צו המעצר שהוציאה המשטרה לרבה של קריית ארבע, הרב דב ליאור, מעורר סערה בקרב הציבור הדתי ככלל, ובקרב רבנים בפרט. יושב ראש ארגון רבני "צהר", הרב דוד סתיו, שמצהיר כי אינו מסכים עם הרב ליאור בכל הנוגע לתמיכה בספר "תורת המלך" העוסק בהלכות הריגת גויים, אמר ל-ynet: "אסור שבחברה דמוקרטית יעמידו לדין רבנים על עבירות שקשורות לחופש ביטוי, ובוודאי אם לא מדובר בעבירות פליליות מובהקות".

 

 

הרב סתיו סיפר כי מזה כמה חודשים הוא נמצא בקשר עם בכירים בפרקליטות, להם אמר כי בעיניו יהיה זה לא

נכון לעצור

את הרב ליאור.

 

"גם נגד הרב עובדיה, שאמר משהו על שולמית אלוני, היו מוציאים צו מעצר?" שאל הרב סתיו, "לא יכול להיות שבמדינת ישראל יוצא צו מעצר נגד רבנים על הבעת דעותיהם, כאשר הם אינם מכוונים או מסיתים לעבור על החוק. הניסיון להפוך כל התבטאות רבנית - בין אם אני מסכים לה ובין אם לא (וכאן אני לא) - לנושא שנידון בהיכלות בתי המשפט, הוא לא נכון מבחינה דמוקרטית ומוסרית, ומטופש מבחינה פרקטית וציבורית".

 

ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, הגדיר את צו המעצר כ"שערורייה" ואמר כי אם אכן ייעצר רבה של קריית ארבע -  יש להכין תא מעצר נוסף, הפעם עבורו.

 

הרב דרוקמן הדגיש כי הוא מתנגד בכל תוקף לספר "תורת מלך", אך הוא סבור שאם המשטרה רוצה לברר דברים בעניין, עליה לבוא אל הרב ליאור ולא להוציא פקודות מעצר. "לא שמענו שהמשטרה עצרה פרופסורים שהסיתו נגד המדינה", הוסיף.

 

מארגון רבני "צהר" נמסר: "אנו מגנים בכל תוקף את הוצאת צו המעצר נגד הרב דב ליאור. לא זאת הדרך לעצור ויכוח ציבורי, וזאת על אף החומרה והסכנה הטמונה בספר 'תורת המלך'. הוויכוח חייב להישאר במישור הציבורי. ואל לה למשטרה לסתום פיות. אנו מזהירים כי מי שעוצר רבנים היום על דעותיהם, יעצור מחר אנשי רוח ופרופסורים".

 

חילול השם, בזיון התורה

ארגון רבני "דרך אמונה", שבו חברים בכירי רבני הימין כמו הרבנים זלמן מלמד, שמואל אליהו, יהושע שפירא ואחרים, אמרו בתגובה להוצאת צו המעצר כי "הזמנתו לחקירת משטרה של מורנו ורבנו, הגאון הרב דב ליאור שליט"א, שהוא

מגדולי הרבנים והדיינים בישראל, מפני שנתן ברכתו לספר תורני, הינה מעשה של חילול ה' ובזיון תורתנו הקדושה".

 

עוד נמסר בתגובה כי "הניסיון להפחיד רבנים כדי שלא יביעו את דעת התורה, חמור אף יותר על רקע הלגיטימציה הניתנת בשם חופש הביטוי לכל דעה, גם אם היא פוגעת במדינה, בביטחונה ובמוסר".

 

רבני "דרך אמונה" דורשים לבטל את צו המעצר שהוצא כנגד הרב ליאור, להפסיק את חקירתו ולהתנצל בפניו על הניסיון לזמנו לחקירה על דברי תורה. "הרבנים ימשיכו להורות דעת תורה בכל נושא שהוא, ללא מורא ופחד", הצהירו.

 

מ"ברית חושך לגרש" נמסר: "הוצאת צו מעצר לרב דב ליאור שסירב להגיע לחקירת משטרה, מדגישה את עקרון השוויון בפני החוק. אף אדם, מיוחס ככל שיהיה, אינו עומד מעל החוק ואינו עושה דין לעצמו. בין אם מדובר ברב חשוב, אימאם, איש רוח או אלוף מוערך, כולם שווים בפני החוק וכאשר הם נקראים לחקירה עליהם להתייצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב סתיו. צו מעצר נגד רבנים?
צילום: גבי מנשה
הרב דרוקמן. ופרופסורים נעצרו?
צילום: גיל יוחנן
הרב דב ליאור. מבכירי רבני הציונות הדתית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים