שתף קטע נבחר

בשל הסערה: נחשף פסל אֵלָה עתיק בקיסריה

ימי החורף הסוערים שידענו השבוע, חשפו פסל שיש עתיק מהתקופה הרומית של אלת הבריאות - היגיאה. לפני חודשיים חשפה הסערה פסל נוסף בן 2,000 שנה באשקלון

הסערה מביאה איתה גם דברים טובים: רשות העתיקות מדווחת כי בעקבות הסערה נחשף פסל רומי המיוחס לאלת הבריאות היגיאה , הפעם בחוף קיסריה.

 

מזג האוויר הסוער של הימים האחרונים גרם אומנם לנזק קל ברחבי הארץ, אולם הוא גם הצליח לתרום - ולא רק לכנרת ולחרמון. בחוף קיסריה נחשף הודות לסערה פסל מהתקופה הרומית שהיה כנראה בתוך מבנה סמוך למצוק שעל רצועת החוף.

 

מרשות העתיקות נמסר כי הסערה של הימים האחרונים שוב פגעה בשרידים הארכיאולוגיים שלאורך חוף קיסריה. במהלך הסערה נפלטו מהמצוק אל החוף בשטח של גן לאומי קיסריה, פסל שיש מהתקופה הרומית של אישה בגובה של 80 ס"מ ובמשקל של כ-30 קילו.


היגיאה (צילום: ד"ר פטר גנדלמן, באדיבות רשות העתיקות)

 

הפסל היפיפה מיוחס ככל הנראה לאלת הבריאות, היגיאה, והוא מציג אותה עם שד אחד חשוף. במיתולוגיה היוונית ובמיתולוגיה הרומית היגיאה היתה אלת הבריאות, הניקיון ומאוחר יותר גם אלת הירח. להיגיאה היה תפקיד חשוב במסורות שנבנו סביב דמות אביה, אסקלפיוס. בדרך כלל נלווה להיגיאה אחיה, טלספורוס. משמה של היגיאה ומתפקידה נגזר המושג היגיינה.

 

מרשות העתיקות נמסר כי באותו המקום ממש חשפה הסערה הגדולה של חודש דצמבר שרידי מבנה מונומנטאלי. לא מן הנמנע שהפסל שהתגלה ופריטים אדריכליים נוספים שנמצאו ונחשפו עמו, השתייכו לאותו מבנה. הפסל שהתגלה על ידי אזרח שטייל בחוף הועבר למשרדי רשות העתיקות בקיסריה יחד עם בסיס עמוד שחשפה הסערה, שם עתיד הפסל לעבור טיפול ושיקום.

 

נזכיר עוד, כי בחודש דצמבר 2010 נחשף פסל שיש עתיק נוסף, גם הוא מהתקופה הרומית בחוף ימה של אשקלון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
80 ס"מ גובה, משקל של כ-30 ק"ג. הפסל שנחשף
צילום: ד"ר פטר גנדלמן, באדיבות רשות העתיקות
מומלצים